Miliardy pro Rohlík i Mews jako nový český jednorožec aneb Největší startupové dealy roku

Prohlédněte si, kteří zakladatelé během roku uzavřeli nejvyšší investice – kromě obvyklých adeptů se do čela probojovaly i méně známé tváře.

Peter BrejčákPeter Brejčák

startupovecesko24Speciál

Foto: CzechCrunch

Tomáš Čupr a Richard Valtr

0Zobrazit komentáře

Kdo v loňském roce dokázal investory přesvědčit o tom, že právě jejich startup čeká nejzářnější budoucnost a zaslouží si tak největší finanční podporu? Kromě obvyklých adeptů se do čela probojovaly i méně známé tváře, kdy miliardové transakce oznámily tři nadějné firmy založené Čechy, dalších sedm pak překonalo hranici dvě stě milionů korun. O koho jde?

Vhled do toho, jak se mladým technologickým firmám daří, podrobně mapuje speciál Startupové Česko od CzechCrunche. Podle odhadu vypracovaného na základě dat, která sledujeme průběžně během roku o každé oznámené transakci, startupy českých zakladatelů loni získaly investice v souhrnné výši 14,5 miliardy korun. Rok předtím to bylo přibližně pět miliard.

Zatímco celkový objem rostl, meziročně naopak klesl počet oznámených investic o devět na celkem 84, což je nejméně za posledních pět let. Kombinace těchto dvou faktorů vedla k tomu, že rostla i průměrná výše investic na bezmála 28 milionů. Investorům tak může růst apetit, avšak o to víc si vybírají, komu svůj kapitál poskytnou.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V tomto kontextu fondy nejvíc věří známým tvářím zdejší scény. Největší investici roku oznámila skupina online supermarketů Rohlik Group zakladatele Tomáše Čupra, když v červnu získala 170 milionů dolarů, v přepočtu bezmála čtyři miliardy korun. Kromě toho firma úspěšně emitovala novou várku dluhopisů za další minimálně tři miliardy.

Druhá příčka, co se týče největších dealů, patří startupu Mews zakladatele Richarda Valtra, který stojí za vývojem softwaru pro správu ubytovacích zařízení. Dlouholetý adept na miliardového jednorožce tuto metu překonal v březnu, kdy navýšil své poslední investiční kolo tzv. série C o dalších 110 milionů dolarů, v přepočtu 2,6 miliardy korun, a jeho hodnota dosáhla 1,2 miliardy dolarů (28 miliard korun). V září si ještě Mews zajistil i dluhové financování ve výši dalších 2,3 miliardy korun.

Ze startupů, které zakládali Češi, pak třetí největší investici loňského roku oznámil méně známý projekt Klarity.ai Andrewa Antoše, jenž dlouhodobě žije v americkém San Franciscu. Firma, která pomáhá s automatizací procesů, v červnu hlásila uzavření investičního kola série B ve výši 70 milionů dolarů, v přepočtu 1,6 miliardy korun.

Zajímá vás víc? Podívejte se na web speciálu Startupové Česko.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina