Miliony uživatelů míří z toxického X a Instagramu na síť Bluesky. Jak funguje a kdo ji vede?
Po kontroverzních změnách na X a platformách Mety hledají uživatelé nové a bezpečné online prostředí. To stále více z nich nachází v síti Bluesky.
Nástup Donalda Trumpa do funkce prezidenta USA má jeden nečekaný efekt. Sociální sítě Facebook a Instagram společnosti Meta i platformu X začínají jejich uživatelé v hojném počtu opouštět. Důvodem je nejen jejich stále toxičtější klima, ale i politická angažovanost jejich majitelů. Mark Zuckerberg a Elon Musk se spolu s většinou Silicon Valley poklonili Trumpovi a uživatelé si proto hledají nové bezpečné místo, kde sdílet své myšlenky. To aktuálně nacházejí v platformě Bluesky.
Paradoxem je, že síť Bluesky vznikla původně jako samostatný projekt právě uvnitř Twitteru, nyní X. V roce 2019 jeho tehdejší šéf Jack Dorsey oznámil, že Twitter podpoří vývoj decentralizovaných forem sociálních médií, tak, aby umožnil větší kontrolu uživatelů nad jejich daty a interakcemi.
Původně tak byla Bluesky zamýšlena jako součást Twitteru, nakonec se ale v roce 2021 stala nezávislou společností. Až do února 2024 byla určena jen pro pozvané, například z řad novinářů, influencerů nebo technologických nadšenců, kteří mohli pomoci s testováním a propagací. Tím chtěli vývojáři platformu nejprve plně stabilizovat před jejím zpřístupněním veřejnosti. Koncipována pak byla s využitím protokolu, který umožňuje decentralizaci dat a díky kterému mohou mít uživatelé své účty na různých serverech, nikoli jen na jednom, který vlastní daná společnost.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsSám Dorsey síť v roce 2024 opustil a v současnosti jí šéfuje čtyřiatřicetiletá vývojářka Jay Graber. Ta je generální ředitelkou a zároveň hlavní majitelkou a dříve pracovala jako softwarová inženýrka pro kryptoměnu Zcash. Založila také web pro plánování akcí s názvem Happening. Bluesky je teď pod jejím vedením zapsána jako veřejně prospěšná korporace, což znamená, že není řízena jen s cílem maximalizace zisku pro akcionáře, ale má zároveň zákonně zakotven závazek sloužit veřejnému zájmu. Musí tak při rozhodovacích procesech zohledňovat etiku, společenskou odpovědnost nebo transparentnost.
Bluesky, která měla k 15. lednu přes 27 milionů uživatelů, nabízí rozhraní, které je velmi podobné X. Lidé na ní mohou zveřejňovat textové příspěvky, videa i fotografie, přičemž limit znaků pro jeden příspěvek je 300. Síť má také personalizovaný kanál Discover, který pomocí algoritmu zobrazuje populární příspěvky od těch uživatelů, které dotyčný nesleduje.
Platforma ale přece jen zahrnuje několik klíčových inovací. Zásadním prvkem je už zmíněná decentralizace, díky které mají lidé větší kontrolu nad obsahem a jeho moderací. Při registraci síť poskytuje také možnost výběru algoritmů a zvolení vlastních preferencí, což uživatelům umožňuje personalizovat zobrazený obsah.
Bluesky je atraktivní i díky svému otevřenému zdrojovému kódu, který umožňuje transparentní vývoj a zapojení komunity na síti. K dispozici je například funkce takzvaných Starter Packs, které nabízejí doporučení obsahu a účty ke sledování na základě preferovaných zájmů uživatele.
Výhodou, díky které teď Bluesky zaznamenává tak rychlý růst, je především absence toxicity na síti. Uživatelé mohou třeba odstranit své příspěvky z citací ostatních uživatelů, čímž snižují riziko zneužití svého obsahu. Taková moderace jednotlivých komunit je v ostrém kontrastu právě s Muskovým X, kde jsou regulace stále rozvolněnější a moderace obsahu je v podstatě na nule. Došlo například i k odstranění efektivního blokování uživatelů, Musk také povolil třetím stranám trénovat na uživatelských datech svou umělou inteligenci.
Zejména během amerických prezidentských voleb v roce 2024 navíc došlo k nárůstu nenávistného obsahu a počtu dezinformací, které se na sítích šířily. Právě ty se staly pro mnoho uživatelů X i platforem Mety jakýmsi milníkem v jejich participaci na zmíněných sítích. Elon Musk, majitel X, i Mark Zuckerberg, šéf společnosti Meta, pod kterou spadá Instagram, Facebook i Threads, veřejně podpořili Donalda Trumpa a přimkli se k němu ještě o kus blíž.
Meta tak například v lednu oznámila omezení fact-checkingu nebo uvolnění pravidel pro moderaci obsahu spjatého s citlivými tématy, jako jsou třeba imigrace nebo genderové otázky. Do jejího představenstva byl pak jmenován Dana White, Trumpův spojenec a šéf největší světové MMA organizace UFC.
Síť Bluesky se tak v posledních týdnech stává útočištěm pro stále více lidí, kteří hledají platformu se zdravější komunitou, potřebnými regulacemi obsahu i limitovanou politickou zaujatostí. Patří mezi ně třeba i zpěvačka Taylor Swift, politička Alexandra Ocasio-Cortez nebo spisovatel Stephen King.
Podobný exodus zažila síť X už na podzim roku 2022, kdy ji Elon Musk koupil a změnil její název z původního označení Twitter. Svou velikostí teď Bluesky zatím X ani Metě nekonkuruje, našlápnuto má ale zdařile – od listopadových amerických voleb na ní přibylo 12 milionů uživatelů.