Miliony uživatelů míří z toxického X a Instagramu na síť Bluesky. Jak funguje a kdo ji vede?

Po kontroverzních změnách na X a platformách Mety hledají uživatelé nové a bezpečné online prostředí. To stále více z nich nachází v síti Bluesky.

bluesky

Foto: Filip Houska/CzechCrunch / Bluesky

Jay Graber, šéfka Bluesky

1Zobrazit komentáře

Nástup Donalda Trumpa do funkce prezidenta USA má jeden nečekaný efekt. Sociální sítě Facebook a Instagram společnosti Meta i platformu X začínají jejich uživatelé v hojném počtu opouštět. Důvodem je nejen jejich stále toxičtější klima, ale i politická angažovanost jejich majitelů. Mark Zuckerberg a Elon Musk se spolu s většinou Silicon Valley poklonili Trumpovi a uživatelé si proto hledají nové bezpečné místo, kde sdílet své myšlenky. To aktuálně nacházejí v platformě Bluesky.

Paradoxem je, že síť Bluesky vznikla původně jako samostatný projekt právě uvnitř Twitteru, nyní X. V roce 2019 jeho tehdejší šéf Jack Dorsey oznámil, že Twitter podpoří vývoj decentralizovaných forem sociálních médií, tak, aby umožnil větší kontrolu uživatelů nad jejich daty a interakcemi.

Původně tak byla Bluesky zamýšlena jako součást Twitteru, nakonec se ale v roce 2021 stala nezávislou společností. Až do února 2024 byla určena jen pro pozvané, například z řad novinářů, influencerů nebo technologických nadšenců, kteří mohli pomoci s testováním a propagací. Tím chtěli vývojáři platformu nejprve plně stabilizovat před jejím zpřístupněním veřejnosti. Koncipována pak byla s využitím protokolu, který umožňuje decentralizaci dat a díky kterému mohou mít uživatelé své účty na různých serverech, nikoli jen na jednom, který vlastní daná společnost.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Sám Dorsey síť v roce 2024 opustil a v současnosti jí šéfuje čtyřiatřicetiletá vývojářka Jay Graber. Ta je generální ředitelkou a zároveň hlavní majitelkou a dříve pracovala jako softwarová inženýrka pro kryptoměnu Zcash. Založila také web pro plánování akcí s názvem Happening. Bluesky je teď pod jejím vedením zapsána jako veřejně prospěšná korporace, což znamená, že není řízena jen s cílem maximalizace zisku pro akcionáře, ale má zároveň zákonně zakotven závazek sloužit veřejnému zájmu. Musí tak při rozhodovacích procesech zohledňovat etiku, společenskou odpovědnost nebo transparentnost.

Bluesky, která měla k 15. lednu přes 27 milionů uživatelů, nabízí rozhraní, které je velmi podobné X. Lidé na ní mohou zveřejňovat textové příspěvky, videa i fotografie, přičemž limit znaků pro jeden příspěvek je 300. Síť má také personalizovaný kanál Discover, který pomocí algoritmu zobrazuje populární příspěvky od těch uživatelů, které dotyčný nesleduje.

Platforma ale přece jen zahrnuje několik klíčových inovací. Zásadním prvkem je už zmíněná decentralizace, díky které mají lidé větší kontrolu nad obsahem a jeho moderací. Při registraci síť poskytuje také možnost výběru algoritmů a zvolení vlastních preferencí, což uživatelům umožňuje personalizovat zobrazený obsah.

Bluesky je atraktivní i díky svému otevřenému zdrojovému kódu, který umožňuje transparentní vývoj a zapojení komunity na síti. K dispozici je například funkce takzvaných Starter Packs, které nabízejí doporučení obsahu a účty ke sledování na základě preferovaných zájmů uživatele.

Výhodou, díky které teď Bluesky zaznamenává tak rychlý růst, je především absence toxicity na síti. Uživatelé mohou třeba odstranit své příspěvky z citací ostatních uživatelů, čímž snižují riziko zneužití svého obsahu. Taková moderace jednotlivých komunit je v ostrém kontrastu právě s Muskovým X, kde jsou regulace stále rozvolněnější a moderace obsahu je v podstatě na nule. Došlo například i k odstranění efektivního blokování uživatelů, Musk také povolil třetím stranám trénovat na uživatelských datech svou umělou inteligenci.

1

Přečtěte si takéMiliardáři se lísají do Trumpovy přízně a nabírají jeho blízkéMocní magnáti v předklonu. Posílají Trumpovi peníze, nabírají jeho blízké, ruší vlastní pravidla

Zejména během amerických prezidentských voleb v roce 2024 navíc došlo k nárůstu nenávistného obsahu a počtu dezinformací, které se na sítích šířily. Právě ty se staly pro mnoho uživatelů X i platforem Mety jakýmsi milníkem v jejich participaci na zmíněných sítích. Elon Musk, majitel X, i Mark Zuckerberg, šéf společnosti Meta, pod kterou spadá Instagram, Facebook i Threads, veřejně podpořili Donalda Trumpa a přimkli se k němu ještě o kus blíž.

Meta tak například v lednu oznámila omezení fact-checkingu nebo uvolnění pravidel pro moderaci obsahu spjatého s citlivými tématy, jako jsou třeba imigrace nebo genderové otázky. Do jejího představenstva byl pak jmenován Dana White, Trumpův spojenec a šéf největší světové MMA organizace UFC.

Síť Bluesky se tak v posledních týdnech stává útočištěm pro stále více lidí, kteří hledají platformu se zdravější komunitou, potřebnými regulacemi obsahu i limitovanou politickou zaujatostí. Patří mezi ně třeba i zpěvačka Taylor Swift, politička Alexandra Ocasio-Cortez nebo spisovatel Stephen King.

Podobný exodus zažila síť X už na podzim roku 2022, kdy ji Elon Musk koupil a změnil její název z původního označení Twitter. Svou velikostí teď Bluesky zatím X ani Metě nekonkuruje, našlápnuto má ale zdařile – od listopadových amerických voleb na ní přibylo 12 milionů uživatelů.

Na tom, jak je člověk oblečený, poznáte sebevědomí. Baví mě Ektorův styl, říká moderátor Mili

Petr Krejčír aka Milionovey je v krvi energickým moderátorem a hypemanem – a proto tak taky musí vypadat.

Filip HouskaFilip Houska

mili_mvp-1

Foto: Filip Houska/CzechCrunch / Archiv Miliho

Mili

1Zobrazit komentáře

Jen málokterý moderátor je tak energický jako Petr Krejčír, kterého scéna zná hlavně pod pseudonymem Milionovey. Je častou tváří festivalů nebo maturitních plesů – a kvůli svému nadšenému přístupu je o něj čím dál větší zájem. A vedle toho, že moderuje rapový podcast, se zajímá také o módu, která mu pomáhá mimo jiné v pracovním nasazení.

„Oblečení o člověku vypovídá. Ať už to je něco uvnitř nebo jak se třeba aktuálně cítí. Mít styl je základ, nestydět se, mít sebevědomí. Na člověku, který je oblečený v něčem, co je mu komfortní, to jde znát,“ říká Mili v Q&A pro CzechCrunch, kde dále rozebírá svou vášeň k podpoře lokálních tvůrců i nejoblíbenější značky.

Kolik kusů oblečení máte?
Asi tak 100.

Kde nejvíce nakupujete?
Snažím se podporovat lokální nebo slovenské podnikatele a tvůrce, proto často beru věci například v Soldout Store, což je e-shop z Hradce Králové, který vlastní můj kamarád. Mám ale rád i Hood Hero, značku slovenského rappera Separa, která nejprve byla spíš merchem pro fanoušky, ale dnes je z ní regulérní brand. To mě baví hodně, do jaké fáze se dostala.

mili-x-1

Foto: CzechCrunch / Archiv Miliho

Džínový outfit od BAPE

Jaký je váš nákupní proces?
Většinou je to dost random, prostě si usmyslím, že něco konkrétního chci, a jdu to sehnat. S tím se pojí i to, že pokud to jde, koupím si kus za hranicemi, protože je to krásná vzpomínka na cestování.

Jaké značky nosíte?
Vedle Hood Hero je to BAPE, Nike, slovenský Different, Prada a Moncler. Poslední dvě jsou ale přece jen o něco dražší, takže musí být speciální příležitost, než si něco od nich koupím.

A co sneakers?
Jsem nadšený z bílo-černého modelu Sta Patent Leather od BAPE.

BAPE (A Bathing Ape) je japonská streetwearová značka, kterou v roce 1993 založil Nigo v Tokiu. Je známá svými ikonickými motivy, jako je maskáčový vzor, logo opice a motiv žraloka na mikinách. BAPE si získalo popularitu díky spolupracím s Nike, Adidas, Supreme a dalšími značkami. Dnes patří mezi luxusní streetwearové brandy a má butiky po celém světě.

Máte mezi značkami nějakou nejoblíbenější?
Řeknu BAPE, kterou mě inspirovalo spoustu rapperů – a naučil mě na ni právě majitel Soldout Store, který hodně cestuje po Asii, odkud značka pochází, a sám ji nosí. Líbí se mi její odlišnost a variabilita. Pak mám rád Pradu pro její jednoduchost a suverenitu a Moncler pro jeho kvalitu. A taky tomu, jak název značky zní!

Kolik jste za oblečení za poslední rok utratil?
To neodhadnu. Bude to dost, ale přesnější rámec netuším. Na druhou stranu některé oblečení nosím i v rámci partnerství, takže to není tak, že bych si vše kupoval ze svého.

Za jakou položku jste dal nejvíc peněz?
To bude nejspíš bunda od Moncleru za asi 60 tisíc korun.

mili-1

Foto: CzechCrunch / BAPE

Sta Patent Leather od BAPE

Máte i nějaký kus, se kterým se rád pochlubíte u piva?
Právě tou bundou. Je speciální v tom, že je dovezená z Finska, jde o exkluzivní kousek ze starší edice, která má na přední části logo na suchý zip. Je extrémně kvalitní, zároveň ne moc výrazná. Ideální kombinace.

Musím ale zmínit i džínový outfit od BAPE, který jsem točil loni na Majálesech. Na ten také nedám dopustit.

Kdo vás v módě inspiruje?
Vždycky mě hodně inspirovali Yzomandias a Separ. Jejich extravagance je krutá, styl je nekompromisní. Baví mě i to, jak se obléká Ektor, který si to teď jede v Pradě – v jednoduchosti je krása, nikdy ho neuvidíte v tom stejném.

A trendy sledujete?
Ani ne, trendy jsou mi vlastně jedno až do momentu, kdy už to není úplně mimo. Pak už to raději prostřídám.

Nejradši mám kousky, které nejsou běžně viděny u ostatních a mohou působit často trochu extravagantně.

Jakou roli hraje oblečení ve vašem životě?
Oblečení o člověku vypovídá. Ať už to je něco uvnitř nebo jak se třeba aktuálně cítí. Mít swag je základ, nestydět se, mít sebevědomí. Na člověku, který je oblečený v něčem, co je mu komfortní, to jde znát.

Na závěr mi popište váš go-to outfit.
Musím se především cítit ojediněle. Nejradši mám kousky, které nejsou běžně viděny u ostatních a mohou působit často trochu extravagantně, ačkoliv nejsou třeba nějak zvlášť drahé. Baví mě oversized custom kusy a hlavně kompletní sety, které k sobě ladí tak, jak si to vysnil jejich návrhář.

A barvy? Bílá, černá, fialová, modrá.