Místo parkoviště klid, kašna a zeleň. Revitalizace pražského Malostranského náměstí jde do finále

Peter BrejčákPeter Brejčák

malostranske-revitalizace-boxed1-min

Foto: IPR Praha

S revitalizací Malostranského náměstí se má začít ještě letos

0Zobrazit komentáře

Nejslavnější barokní chrám Prahy, kostel svatého Mikuláše na Malé straně, ještě donedávna z dvou stran obklopovalo parkoviště. Malostranské náměstí však prochází rekonstrukcí, která se po letech blíží do finále a z prostoru nadměrně zatíženého automobilovou dopravou se má stát reprezentativní veřejné prostranství.

Pražští radní v pondělí schválili, že na rekonstrukci Malostranského náměstí půjde 73,5 milionu korun, které mají pokrýt kromě stavebních prací i náklady na záruky a pojištění. Projekt má stavební povolení od loňského roku, dalším krokem je teď výběrové řízení na zhotovitele stavby. S proměnou by se pak mělo začít ještě letos.

malostranske-puvodni1-min

Foto: IPR Praha, UPVISION

Původní podoba Malostranského náměstí

malostranske-revitalizace11-min

Foto: IPR Praha

Doprava se má na náměstí po rekonstrukci výrazně zklidnit

„Stavebnictví má tradičně v dobách krize velkou absorpční schopnost pracovní síly. Rozumnými a potřebnými investicemi do infrastruktury a kvalitního veřejného prostoru můžeme pomoci naší ekonomice. Rekonstrukce Malostranského náměstí může být prvním krokem,“ uvedl první náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP09).

Návrh na novou podobu Malostranského náměstí vzešel z architektonické soutěže pořádané Institutem plánování a rozvoje Prahy (IPR) už v roce 2014. U vítězného návrhu, za kterým stojí trojice architektů Martin Hájek, Václav Hájek a Petr Horský, porota ocenila zejména respektování historického prostředí, sjednocení celého prostoru a citlivou reakci na lokální problémy náměstí.

malostranske-revitalizace31-min

Foto: IPR Praha

Revitalizace má prostor náměstí více otevřít volnému pohybu lidí

malostranske-revitalizace21-min

Foto: IPR Praha

Vizualizace revitalizace Malostranského náměstí v Praze

Jedním z největších z nich je podle IPR nadměrné zatížení automobilovou dopravou, kvůli které náměstí neodpovídá svému významu. Revitalizace má pomoci dopravu v oblasti zklidnit a prostor více otevřít volnému pohybu lidí. Z náměstí se tak má stát reprezentativní veřejné prostranství pro setkávání i pořádání kulturních či jiných akcí.

milos-endrle2

Přečtěte si takéGlobální úspěch naší hry přišel pět minut po dvanácté, ale zachránil nás, říká Miloš Endrle z Geewy v CzechCrunch PodcastuGlobální úspěch naší hry přišel pět minut po dvanácté, ale zachránil nás, říká Miloš Endrle z Geewy v CzechCrunch Podcastu

Během revitalizace dojde také k rekonstrukci parteru náměstí včetně přípojek inženýrských sítí, což umožní napojení nových vodních prvků jako je plánovaná kašna či nová městská zeleň.

„Jedna z prvních architektonických soutěží, kterou jsme připravili, míří do cílové rovinky. Vizualizace nové podoby už nejspíš Pražané znají, proto se těším, až změny uvidíme na vlastní oči. Současně i dále pracujeme na tom, aby se i další významná pražská náměstí brzy změnila k lepšímu,“ doplnil Ondřej Boháč, ředitel IPR.

malostranske-revitalizace61-min

Foto: IPR Praha

Vizualizace revitalizace Malostranského náměstí v Praze

malostranske-revitalizace51-min

Foto: IPR Praha

Vizualizace revitalizace Malostranského náměstí v Praze

malostranske-revitalizace41-min

Foto: IPR Praha

Vizualizace revitalizace Malostranského náměstí v Praze