Místo recepce poslouží aplikace. Nová Waltrovka vstupuje do další dimenze výstavby v Praze
V Praze 5 staví společnost Penta dvě administrativní budovy, dvě bytovky a hotel, přičemž samotná výstavba na brownfieldu už je v plném proudu. Příští rok by měla být hotová první fáze Nové Waltrovky. A aby šla s dnešní moderní dobou, počítá nejen se zelenými střechami, ale také s využíváním odpadního tepla.
Technologie, kterými bude Nová Waltrovka disponovat, s sebou přinesou nové dialogy. Tak třeba: „Přijď v pět na návštěvu, pošlu ti QR kód.“ Čtverec se změtí znaků bude mít dosud netradiční funkci. „Standardní recepce je běžná ve všech podobných projektech po celé Praze, v Nové Waltrovce ale nebude existovat, protože vše obsáhne aplikace“ říká pro CzechCrunch mluvčí Penty Ivo Mravinac.
Návštěvník dostane zmíněný QR kód, se kterým najde místo, kde může zaparkovat, zároveň ale bude rovnou už i přivolaný výtah, který ho odveze, kam bude potřeba. Náhodný návštěvník si všechno navolí na dotykové obrazovce. Mobilní aplikaci i návštěvnický servis založený na QR kódech bude pro projekt dodávat česká firma Sharry.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsNa Waltrovce už nový kus města vznikl, zůstal ale nevyužitý brownfield mezi stanicemi Radlická a Jinonická. Na pěti hektarech by měly vyrůst dvě administrativní budovy, hotel a dvě rezidenční budovy. Bytů Nová Waltrovka nabídne čtyři stovky. Kanceláře vzniknou na ploše 31 500 m², místo najdou u současné centrály ČSOB. Bývalou slévárnu chce Penta přetvořit na restauraci o 700 m². Možná tam bude i malý pivovar.
„Počítáme s tím, že většina dopravy bude svedena do tunelu Radlické radiály. Budovy tak vytvoří uliční čáru, protože je jen otázkou času, kdy se z Radlické stane městská třída, po které budou jezdit tramvaje, a která výrazně ožije,“ uvádí ředitel Penta Real Estates Pavel Streblov. Na místě by měla vzniknout také dlouhá třída, která oddělí administrativní budovy a rezidenční část. Ta propojí stávající a novou zástavbu.
Na projektu pracuje ateliér M1 architekti. Ti mají na svém kontě například rekonstrukci Jezuitské koleje v Kutné Hoře nebo komunitní centrum v Líbeznici Dřevák. Studio je také v užším výběru soutěže na projekt Vltavské filharmonie v Praze. Nová Waltrovka by měla být podle předpokladů dokončená už v roce 2025, první fáze už ten příští. Už teď je přitom jasné, kdo bude provozovat zmíněný hotel – Penta už má smlouvu s řetězcem Zleep společnosti Deutsche Hospitality.
Projekt počítá i s udržitelnými aspekty. V místě se bude zadržovat voda a provoz by měl využívat energii z odpadního tepla. Na Waltrovce budou k dispozici také nabíjecí stanice pro elektromobily pro dvacet aut. „Páteřní infrastruktura je robustní, musí počítat s narůstajícími požadavky na její využití. Nájemníci dnes požadují sofistikovanější objektové aplikace, přes které dostanou informace, můžou zařídit řadu věcí a zvládnou optimalizovat chod objektu,“ líčí ředitel konstrukčního managementu Penty RE Rudolf Vacek.
Novinkou by mělo být také takzvané dynamické parkování, které pracuje s vytížeností parkovišť. Další samozřejmostí je zeleň – vzniknou zelené střechy i komunitní zahrada se včelími úly. Nová bude také škola a sportovní hřiště přístupné i veřejnosti. A ještě s jednou netradiční záležitostí Penta počítá.
Namísto klasického lobby by tam totiž měla být kavárna. „Před deseti lety končil veřejný prostor u vstupních dveří budovy. Ještě ve Florentinu začínala privátní sféra ve vstupním lobby. Dnes se firmy snaží stírat bariéry mezi místem pro práci a místem pro vzájemná setkání. Vše se tak přirozeně propojuje,“ míní Vacek s tím, že inspirace přišla z hotelů v Evropě. Bar se tak spojí s recepcí a poslouží pro ty, kdo si s moderní technologií v budově nebudou vědět rady.