Mladým startupem roku je Upheal. Aplikace, která dává terapeutům superschopnosti
Odborníci z české startupové a investorské scény v soutěži Startup Awards zvolili Upheal jako projekt, který je největší mladou nadějí na jednorožce.
Nejlepší startupové začátky bývají ty, které vycházejí z vlastní zkušenosti – a u společnosti Upheal to není jinak. Juraj Chrappa na začátku roku 2020 procházel těžkým vyhořením. Z pracovních důvodů i kvůli nemoci v rodině se nemohl soustředit a spát, udělat i to nejmenší rozhodnutí bylo téměř nesnesitelné. Zážitek to nebyl příjemný, zato ho nadchla oblast duševního zdraví. A i když ještě v tu chvíli nevěděl, co konkrétně bude řešit, rozhodl se, že jeho další projekt se bude pohybovat v ní. Stal se jím Upheal, který na Startup Awards právě získal ocenění Mladý startup roku.
Taková cena znamená, že je firma čerstvou nadějí na budoucího jednorožce, tedy společnost, která jednou v hodnotě přeroste jednu miliardu dolarů. Hodnocení přitom zahrnuje inovativnost, potenciál, velikost cílového trhu, dopad i stávající rychlost růstu.
„Pro mě Upheal propojuje dvě oblasti, které jsou nesmírně důležité – psychické zdraví a umělou inteligenci. Velice fandím startupům, které se vrhají na desítky let staré byznysy a dokážou zde přijít s obrovskou inovací. Zde jde nejen o inovaci v provozu praxe, ale zejména o lepší péči o pacienta. A tento přesah, kdy nejde jen o tržby, má pro mne skutečně značný význam,“ popisuje svůj postoj jeden z porotců David Pavlík, CTO společnosti Nano Energies.
„Bylo jen otázkou času, kdy se pozornost zaměří k natolik hodnotným oblastem, jako je zdravotnictví,“ hovoří o řešení Uphealu Pavla Bobošíková, zakladatelka startupu WFHomie a další členka poroty. „ Je super, že díky firmám, jako je Upheal, se mohou lékaři a terapeuti soustředit víc na práci s klientem než na zápisky a administrativu,“ dodává.
Když pomáhá umělá inteligence
Od Chrappova prvotního rozhodnutí uplynul více než rok, proběhlo přes stovku rozhovorů s odborníky a projektu přibyl spoluzakladatel Martin Horváth. Teprve pak se Chrappa rozhodl, na co se vlastně startup zaměří, a ještě o něco později firmu spustili oficiálně. Upheal se pustil do takzvaného healthtechu, tedy do oblasti zdraví, v tomto případě mentálního, přidal technologie. A to tak, aby pomohl terapeutům.
Vyvinul systém, ve kterém se poznámky, jimiž se jinak terapeuti musejí zabývat, udělají během rozhovoru při sezení v podstatě samy. Tedy za pomoci umělé inteligence. A pak se díky ní taky samy uloží do správné složky, nabídnou ucelený souhrn ze sezení, roztřídí informace a zdůrazní vše důležité, co bylo zmíněno: lidi, místa i další fakta.
„Terapeuti všeho druhu rádi pomáhají lidem, ale jsou frustrováni neustálým přívalem administrativních úkonů, mezi nimiž vede psaní poznámek a dokumentace. Je to časově náročné, často neproduktivní a stále se to opakuje, což způsobuje mnohým hrůzu a prokrastinaci. Ano, i terapeuti mají problémy. Přesto je to nevyhnutelné,“ vysvětluje Chrappa.