Na investice do umění nejsou potřeba miliony. Art specialistka radí, jak spojit um a jmění
Svět umění a investice do něj mohou budit dojem nepřístupnosti. Anna Pulkertová v rozhovoru radí, jak se do něj nejsnáze ponořit.
Kdo alespoň po očku sleduje trh s uměním, ví, že v loňský rok byl v mnoha ohledech rekordní. V zahraničí šest děl překonalo v aukcích hranici 100 milionů dolarů, na trhu se také odehrála nejúspěšnější aukce všech dob – prodej sbírky z pozůstalosti spoluzakladatele Microsoftu Paula Allena, která se vydražila za více než 1,6 miliardy dolarů. V Česku pak byla poprvé v aukční historii pokořena hranice 100 milionů korun za dílo Staropražský motiv od Bohumila Kubišty. A chuť nakupovat kvalitní umělecká díla strhává stále více lidí. Podle Anny Pulkertové, art specialistky J&T Banky, přitom rozhodně neplatí, že by na uměleckém trhu byl prostor jen pro miliardáře.
Český aukční trh se loni obratově dostal na 1,64 miliardy korun, což je v meziročním srovnání o deset procent více. Poprvé v historii se prodala více než polovina nabízených děl v aukci a vzrostl i podíl online a hybridních aukcí. Je tak patrné, že roste počet sběratelů, kteří jsou ochotni za svá vysněná díla utratit nemalé peníze. Pro ty české platí zejména to, že jejich nákupy motivuje emocionální a estetická hodnota, až pak očekávané zhodnocení.
„Zda bude trh v tomto duchu pokračovat i nadále, však hodně závisí i na tom, jak kvalitní díla se na něj budou dostávat. Dlouhodobě ubývá zajímavých děl z žádaných období moderny a meziválečné avantgardy. Co ale na aukčním trhu zajímavě roste, je oblast poválečného umění. Daří se například mému oblíbenci Mikuláši Medkovi, jehož obraz se v Londýně vydražil za 23 milionů korun, což je rekord za jeho díla ze šedesátých let,“ říká Anna Pulkertová.
Objevování světa umění Pulkertová přirovnává k prohlubující se lásce k vínu. Člověk se postupně propije od sladších odrůd k bohatším a plnějším vínům plných nejrůznějších chutí a vůní, začne objevovat kulturu jeho pití, místa, kde mu nejlépe poradí s výběrem, a začne o své zálibě hovořit s lidmi kolem. Nakonec se jede podívat přímo za svými oblíbenými vinaři, stráví s nimi nějaký čas či dokonce popadne nůžky a sám se vydá na sklizeň hroznů.
„Pokud vás zajímá zejména nejmladší umění, nejlepší možností, jak jej začít poznávat, je chodit pravidelně na výstavy finálních prací v rámci daného semestru na uměleckých školách. Objevit tam své favority, bavit se přímo s autory či s vedoucími pedagogy a sledovat pak dlouhodobě, kam se dílo daného studenta či studentky bude ubírat,“ dodává Pulkertová.
Anno, hned na úvod se nabízí prostá otázka: když si chci koupit umělecké dílo a nemám s tím žádnou zkušenost, jak mám začít?
Příležitostí k nákupu umění je mnoho. Po pandemii trh s uměním zaznamenává čím dál tím větší poptávku po nákupu i online. Frčí hybridní aukce, kde paralelně draží lidé v sále, na telefonu, ale i doma u svých obrazovek. Co ale já velmi doporučuji, je vydat se do ateliérů současných umělců, poznat se s nimi a s jejich tvorbou. Můžete také vyrazit do komerčních galerií, které zastupují současné umělce a umělkyně a na jednom místě jich tak poznat hned několik. Možností je také vyrazit do Měšic u Prahy, kde se nachází galerie Artefin, která shromažďuje na jednom místě velké množství mladých i věkově starších autorů. Nebo si počkejte na J&T Banka Art Index Pop-up, který po dvou letech znovu v centru Prahy ukáže to nejlepší, co vzniká v ateliérech současných českých umělců.
Je sběratelství umění jen výsadou pro movité? Nebo se dá říct, že možnost založit si vlastní sbírku má dnes kdokoliv?
Z médií může člověk někdy skutečně nabýt dojmu, že na investici do umění potřebuje miliony. Začít však může už s málem. Co se týče grafik a prací na papíře, u studentů uměleckých škol či mladých absolventů se budeme pohybovat už i ve stovkových částkách či v řádu jednotek tisíc korun. Plátna mladých umělců a umělkyň lze potom pořídit v řádu desetitisíců korun. U již prověřenějších jmen se pak bude jednat o vyšší desítky tisíc či statisíce. S rozpočtem do půl milionu korun pak člověk v rámci českého současného umění pořídí v médiu malby téměř vše, po čem jeho duše touží.