Na Netflix dorazil seriál 1899 od tvůrců hitu Dark. Není dokonalý, pohltí ale temnou atmosférou

1899 představí loď plnou evropských migrantů, která se na moři střetne s dlouho pohřešovanou druhou lodí. Od té doby se začnou vršit otázky a zvraty.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

1899-netflix-5

Foto: Netflix

Seriál 1899 představuje postavy z mnoha různých kultur

0Zobrazit komentáře

Na Netflix dorazila novinka od tvůrců seriálu Dark, která slibuje opět vzrušující záhadu v obklopení mysteriózní atmosféry. To a mnoho dalšího přináší nové vydání newsletteru Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém i televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit.

Jak navázat na skvěle přijaté mysteriózní sci-fi? Natočit ho znovu. K takovému závěru – zdá se – dospěli tvůrci seriálu Dark Baran bo Odar a Jantje Frieseová, když se rozhodli vytvořit 1899. Pokusili se ale zopakovat jen prvky stylu, vyprávění nebo atmosféry, zatímco jiné výrazně změnili. Jejich novinka, jejíž první řada právě dorazila na Netflix, tak představuje loď plnou evropských migrantů, kteří se na konci 19. století plaví do Spojených států s vidinou nového života. Narazí ale na dlouho pohřešovanou druhou loď, v níž nikdo není. Nejspíš…

Co se všem stalo? Měli by posádku hledat? Existuje nějaké přirozené vysvětlení? Hned v začátcích je jasné, že pro 1899 bude typické vršení jedné otázky na druhou, zatímco odpovědí se budeme muset dobírat ve složité zápletce postupně. Tvůrci prý mají celý seriál poměrně detailně rozplánovaný na tři řady, takže vědí, jak velkou záhadu postupně rozplést.

1899-netflix-4

Foto: Netflix

Seriál 1899

Pro celé dění jsou přitom důležité také postavy, mluvící různými jazyky a pocházející z různých kulturních prostředí. Zatímco diváci postupně odhalují jejich minulost a skutečné motivace, hrdinové musí najít nějakou společnou řeč, aby se z nastalé situace všichni v pořádku dostali. Nebude to ale vůbec jednoduché, a to ani pro ně, ani pro diváky.

Podle některých má 1899 tím, jak si diváky omotává kolem prstu, velice blízko Dark, jiní ale zase zdůrazňují podobné neduhy jako pomalý vývoj a přílišné spoléhání se na to, že diváky pohltí centrální záhada. Oproti dřívějšímu seriálu je prý navíc těžší najít si cestu k postavám a nezbývá tak mnoho jiného než sledovat, co dalšího se stane. Audiovizuální stránka je ale opět skvělá, herci přesvědčiví a stupňující se plíživá atmosféra dokáže pohltit, pokud se jí poddáme.


Co ukazují trailery

Osvobození

Nový film Willa Smitha vyvolává mnoho otázek nespojených s jeho fackou pošramocenou pověstí. Proč má tak zvláštní barevné podání? Jak může příběh útěku skutečného otroka fungovat v akčním žánru? Bude Osvobození skutečně silnou výpovědí o afroamerické historii, jak se snaží předkládat? První reakce nicméně byly dobré a novému traileru se daří vytvořit emocemi nabitou atmosféru.

Rekrut

Hrdinou Rekruta je začínající právník pracující pro CIA. Mnohdy pořádně neví, co se děje, ale bude se muset rychle zorientovat, když se zaplete do mezinárodní politické hry, v níž poražení přicházejí o život. Nový seriál Netflixu zatím vypadá, že bude často přeskakovat mezi vážnou polohou špionážního thrilleru a komedií. Jsme zvědaví, zda to bude fungovat.

Bez kalhot: Poslední tanec

Bez kalhot se tvářilo jako zcela nekomplikovaný film o skupině mužských striptérů, který měl hlavně potěšit ženské publikum. To by ale režisérem nesměl být Steven Soderbergh, mistr hry s diváckými očekáváními, který do příběhu i audiovizuální formy vložil nejeden zcizovací prvek, tříštící povrch lesknoucích se svalnatých těl. Pokračování sklouzlo k mnohem povrchnějšímu pojetí, na závěr trilogie se ale na režisérskou pozici opět vrací Soderbergh a cokoliv slibuje, dost možná to bude stát za pozornost.

Inside

Willem Dafoe je Nemo, zloděj umění. Když se mu naskytne možnost dostat do luxusního newyorského bytu plného drahých kusů, moc neváhá, stane se ale snad to nejhorší – bezpečnostní systém ho uvězní uvnitř. Začne mu docházet voda, jídlo, ale bohatí majitelé se nevrací. Pomalu přichází o zdravou mysl. Inside prozatím vypadá na strhující psychologický thriller.


Co hýbe světem filmu a televize

Třetí řada Sedmilhářek nevznikne

Sedmilhářky patří k nejlepším seriálům HBO posledních let – a všechny představitelky hlavních hrdinek by v něm moc rád pokračovaly. Zoë Kravitz alias seriálová Bonnie teď ale ve videu pro magazín GQ zmínila, že třetí řadu přesto nejspíš neuvidíme. „Jean-Marc Vallée, náš úžasný režisér, minulý rok zemřel, a já si jednoduše nedokážu představit pokračovat bez něj. Byl hlavní tvůrčí silou toho seriálu,“ řekla. Ačkoliv druhou řadu Sedmilhářek režírovala Andrea Arnold, Vallée se na ní prý stále významným způsobem podílel.

Quentin Tarantino chce točit seriál

Kultovní režisér, známý posedlostí zážitkem z kina a celuloidem, má v plánu natočit osmidílnou minisérii pro televizi. Potvrdil to na diskuzi v New Yorku, kde promoval svou novou knihu Cinema Speculation. Zatím se neví, o co půjde, jen že bychom to měli vidět někdy příští rok.

Jaká je epická novinka režiséra La La Landu?

Babylon od Damiena Chazella ukazuje konec 20. let v Hollywoodu, jedno z jeho nejdivočejších období plné velkých ambicí, nekonečných večírků a dekadence. A podle prvních reakcí to film dělá důsledně. Pro některé je tak radikálním milostným dopisem Hollywoodu a zároveň jeho jistým odsouzením, pro jiné naprostý chaos, který je těžké dokoukat. Dobře prý Babylon vystihuje scéna, v níž zdrogovaná Margot Robbie násilně pozvrací tvář konzervativního staršího muže ve smokingu. Hvězdně obsazený snímek se už dříve ukázal v traileru, do kin dorazí v lednu.

Oceňovaný režisér Martin Scorsese oslavil 80 let

I kdyby Martin Scorsese od konce 80. let nenatočil žádný další film, patřil by k nejzásadnějším americkým režisérům – a to by nikdy nevznikla díla jako Mafiáni, Kasino, Skrytá identita, Prokletý ostrov nebo Vlk z Wall Street. Včera tento oceňovaný tvůrce, který má na kontě devět nominací na Oscara (a teprve jedinou výhru) oslavil 80 let. Přes pokročilý věk a bohatou filmografii ale nezpomaluje.

Příští rok vyjde jeden z jeho největších projektů, epický western Killers of the Flower Moon, chystá se adaptace knihy The Wager: A Tale of Shipwreck, Mutiny and Murder o posádce námořníků uvězněné na opuštěném ostrově a mluví se o dalších projektech.


Co si dnes pustit

Irský zázrak

Netflix |  Drama  |  2022 |  108 min.  |  ČSFD

Aidan Monaghan/Netflix

Foto: Aidan Monaghan/Netflix

Film Irský zázrak

Rok 1862, malá vesnice v Irsku. Sestřička Elizabeth (Florence Pugh) dostane za úkol pozorovat jedenáctiletou dívku, která prý už několik měsíců nejedla, a přitom je jako zázrakem živá a zdravá. Do odlehlých míst se postupně sjíždějí lidé chtějící uvidět boží zásah. Nebo se jedná o něco jiného? Irský zázrak od diváků vyžaduje určitou trpělivost, za odměnu ale dokáže pohltit zneklidňující atmosférou a typicky strhujícím herectvím Pugh.

Angličanka

HBO Max  |  Western  |  2022  |  6 epizod  |  ČSFD

The English

Foto: Amazon

Minisérie Angličanka

Herečka Emily Blunt v nedávném rozhovoru řekla, že nemá ráda „silné ženské hrdinky“, protože to typicky znamená nudné, dokonalé postavy, které se vždy tváří drsně a chybí jim zajímavý charakter. To neplatí pro lady Cornelii Locke, americkou aristokratku, která se v roce 1890 vydává na cestu za pomstou smrti svého syna. Potkává se s Eliem, původním Američanem, jež si chce klidně násilím vymoct pozemek, který mu právem patří. Angličanka má sice místy trochu matoucí děj, pozornost si ale udrží skvělým vizuálem, vypjatými akčními sekvencemi i zajímavými postavami.

Festival německého filmu

Das Filmfest (dostupné zdarma)

Angst essen Seele auf

Foto: Das Filmfest

Film Strach jíst duše

Do neděle probíhá online edice festivalu německý mluvených filmů Das Filmfest. Stačí se zdarma zaregistrovat na webu (odkaz výše) a pak si vybrat z nabídky necelé dvacítky hraných i dokumentárních, současných i starších snímků z produkce našich sousedů. Za pozornost stojí hlavně retrospektiva režiséra Rainera Wernera Fassbindera, jednoho z nejvýznamnějších německých tvůrců 2. poloviny 20. století. Zaujmout může například melodrama Strach jíst duše o romantickém vztahu bořícím hranice nebo snímek Manželství Marie Braunové zkoumající osudy mnoha žen po 2. světové válce ve složité politické a společenské situaci. Filmy mají české nebo anglické titulky.


Nejnavštěvovanější filmy a seriály týdne na ČSFD

Nejnavštěvovanější seriály:

1. Andor

2. Monstrum

3. Koruna

4. Angličanka

5. Pluk mizerů

Nejsledovanější filmy:

1. Black Panther: Wakanda nechť žije

2. The Whale

3. Na západní frontě klid

4. Barbar

5. Enola Holmesová 2

(Obsah byl vytvořen ve spolupráci s ČSFD.)

Diskuze (0)

Novinka

Anonym