Na operák si už můžete vzít i mobil a počítač. Český Rentalit tak pomáhá menším firmám růst

Nakoupit pro své zaměstnance desítky mobilů a počítačů si malé firmy často nemohou dovolit. Řešením může být operativní leasing.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

rentalit

Foto: Rentalit

Eva Hájková, výkonná ředitelka společnosti Rentalit

Koupit si auto na operativní leasing je už dnes ve firmách běžným standardem. Umožňuje to větší flexibilitu i lepší ekonomické plánování. Stále více tento trend prostupuje také do světa IT, protože také počítače nebo mobily se dají pořídit na takzvaný operák a pro firmy to může mít řadu výhod. V Česku prokopává operativní leasing pro IT vybavení společnost Rentalit, která už profinancovala počítače za desítky milionů a soustředí se zejména na menší podniky a podnikatele. V čele s novou výkonnou ředitelkou chce dál růst a v tom stejném pomáhat i svým klientům.

„Firmy často ještě vůbec nevědí, že operativní leasing pro IT vybavení existuje. Může jim přitom zásadně pomoci s řízením firemního cash flow a uvolnit kapitál na investice do rozvoje firmy či lidských zdrojů nebo naopak pomoci s budováním rezerv pro neočekávané náklady,“ říká Eva Hájková, která v čele Rentalitu působí od letošního dubna. Pod křídly J&T Finance Group celý projekt vznikl jako interní startup společnosti J&T Leasing a teď se dál rozvíjí.

Princip fungování operáku je při nákupu počítačů nebo mobilních telefonů stejný jako při nákupu auta. V základním režimu platíte za využívání přístrojů fixní měsíční poplatek včetně nadstandardní pojistky a servisu či záruky a po dvou nebo třech letech ho vrátíte, neplatíte přitom žádný vstupní poplatek. „Hlavní bariérou pro využívání operativního leasingu koncového hardwaru bývá předpoklad, že se jedná o finančně nevýhodné řešení. Přitom celkové náklady na operativní leasing jsou obvykle výhodnější než při financování úvěrem nebo i hotovostí,“ vysvětluje šéfka Rentalitu.

Další bariérou pro pořízení vybavení na operativní leasing může být v dnešní době smluvní závazek. Potřeby při podnikání se totiž mohou měnit – stoupají a klesají počty zaměstnanců, zákazník zjistí, že by využil jiný typ či druh zařízení, případně by chtěl pro sebe či zaměstnance vždy nejaktuálnější model. „Na tuto potřebu jsme zareagovali novým nastavením služby, kdy podnikatel může smlouvu o pronájmu přístroje kdykoliv ukončit. Zaplatí pouze nižší administrativní poplatek a přístroj vymění za jiný, případně ho vrátí,“ doplňuje Eva Hájková.

rentalit2

Foto: CzechCrunch

Rentalit nabízí nejen počítače a telefony, ale také herní konzole

Rentalit se zaměřuje na malé a střední firmy, které řeší nákup vybavení pro jednotky až desítky svých zaměstnanců. Klasický nákup v praxi znamená velký úvodní náklad jdoucí do statisíců korun. To si mnohdy zejména menší podniky nemohou dovolit, respektive může jít v některých případech o zbytečné vázání kapitálu firmy, který lze využít efektivněji. U operativního leasingu navíc odpadají i další náklady spojené se skladováním počítačům, jejich servisem, pojištěním či následným odprodejem nebo likvidací. Celkové výdaje se pak rozprostřou do několika let.

Vedle již zmíněných výhod vypočítává šéfka Rentalitu další potenciální benefity – jasně daná fixní splátka na dva nebo tři roky nehledě na to, jak se vyvíjí úrokové sazby, žádné vstupní poplatky, splátky jako daňově uznatelné náklady a maximální flexibilita, kdy můžete počítač za menší poplatek vrátit dříve, pokud například zaměstnanec nečekaně odejde. „Nabízíme komplexní službu, díky které firma ušetří mnoho času, které by strávila například správou a administrativou,“ doplňuje Hájková.

V rámci měsíčního poplatku Rentalit nabízí také servis hardwaru, kdy si pro zařízení přijede kurýr, který vše zařídí, a zároveň rovnou předá náhradní zařízení. Pro mnoho firem je důležitá také pojistka proti rozbití či krádeži vloupáním nebo loupeží, přičemž první pojistná událost je zdarma. Právě na doplňujících službách a individuálním přístupu staví Rentalit svou propozici.

Například v nabídce nejlevnější třináctipalcový MacBook Air s čipem M2 a 256GB úložištěm je možné pořídit na tři roky za 973 korun bez daně za měsíc, přičemž v ceně je poskytnutí náhradního zařízení, záruka po celou dobu pronájmu, vyřízení reklamace i pojištění v hodnotě zhruba devět tisíc korun. Nejnovější iPhone 14 stojí podle úložiště od 993 korun bez daně měsíčně a v nabídce Rentalitu jsou také notebooky Dell, HP, Acer či Lenovo i mobily od Samsungu. Pronajmout si můžete také herní konzoli Xbox Series X nebo PlayStation 5. Na specifický segment herních počítačů a konzolí se zaměřuje značka Relodit, kterou Rentalit vlastní

Služeb Rentalitu v Česku dosud využilo přes tisíc klientů, přičemž zhruba třetina z nich už postupně uzavřela smlouvy na další přístroje. Výkonná ředitelka Eva Hájková má bohaté zkušenosti z finančního segmentu, naposledy ve společnosti Mastercard zastávala pozici Loyalty and Merchant Manager pro Českou republiku a Slovensko, teď v Rentalitu cílí na to, aby každý měsíc rozpůjčovali po tuzemských firmách stovky zařízení. Přestože na trh firma vstoupila při startu pandemie, daří se jí podle slov její ředitelky meziročně růst o desítky procent.

Partnerem článku je společnost Rentalit. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.