Na Zlatých glóbech nejvíce překvapil Rod draka. Temné fantasy od HBO dostalo cenu za nejlepší seriál

Rod draka překonal vychvalovanou konkurenci jako Odloučení nebo Volejte Saulovi. Mezi filmy bodoval Spielberg a Všechno, všude najednou

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

house-of-the-dragon5

Foto: HBO

Záběry ze seriálu Rod draka z dílny HBO

0Zobrazit komentáře

Zlaté glóby, jedny z nejsledovanějších filmových a televizních cen, za sebou mají těžkých pár let. Předloni vypluly korupce mezi pořadateli a problémy ve složení hodnotících, bojkotoval je Tom Cruise a loni předání cen proběhlo v tichosti, bez přítomnosti kamer či celebrit. Letošní ročník měl představovat velký návrat – a v jistém smyslu jím byl. Vrátily se kamery i známé osobnosti. Ceny ale měly otevřít novou kapitolu své historie… a nad ní zatím visí otazník.

„Jsem tady, protože jsem černý,“ řekl v úvodním proslovu moderátor letošního předávání Zlatých glóbů, komik Jerrod Carmichael. Pořadatel cen – Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA) – se v posledních letech stala terčem široké kritiky. Mimochodem i proto, že byla složena ze samých bílých mužů. „Nebudu říkat, že to byla rasistická organizace, ale neměli jediného černého člena až do doby, kdy zemřel George Floyd (afroameričan, kterého zabil americký policista během zásahu v roce 2020 – pozn. red.),“ dodal Carmichael.

HFPA v posledním roce svoje řady rozšířila o nové členy, některé z nich tmavé pleti, což byla jedna z podmínek televize NBC, aby se Zlaté glóby mohly vrátit do vysílání. Filmová a televizní média popisují, že atmosféra změny či obnovy včera večer byla v několika momentech cítit. Například když cenu za nejlepší herečku v komedii či muzikálu vyhrála Michelle Yeoh, hrdinka vychvalované sci-fi komedie Všechno, všude, najednou.

banshees-of-inisherin

Foto: Falcon

Tři Zlaté glóby letos vyhrála černá komedie Víly z Inisherinu

Bláznivý film o boji chudé majitelky prádelny za záchranu multiverza uspěl ještě v kategorii nejlepšího herce ve vedlejší roli – zde byl oceněn Ke Huy Quan, jenž v Hollywoodu debutoval v Indianu Jonesovi a Chrámu zkázy jako Indyho dětský pomocník. Režisér dobrodružné legendy Steven Spielberg byl pak včera vidět i jinde. Jeho autobiografické drama Fabelmanovi, jehož kvality jsme vyzdvihli i na CzechCrunchi, si odneslo ceny ze nejlepší dramatický film a nejlepší režii.

Ještě více bodovaly Víly z Inisherinu, novinka režiséra V Bruggách a Tří Billboardů kousek za Ebbingem Martina McDonagha. Snímek s hloubkou i černým humorem pojednávající o rozpadu dlouhodobého přátelství dostal Zlatý glóbus za nejlepší filmovou komedii či muzikál, nejlepší scénář a pro Colina Farrella znamenal ocenění za nejlepšího herce. Víly z Inisherinu bude možné na konci ledna zhlédnout také v českých kinech.

Mezi oceněnými filmovými herci a herečkami zazněla ještě jména Austina Butlera za hlavní roli v biografickém Elvisovi, Cate Blanchett, jež ztvárnila geniální skladatelku a dirigentku v dramatu Tár a Angely Bassett alias Ramondy v blockbusteru Black Panther: Wakanda nechť žije. Ta ve svojí děkovné řeči dala prostor i někdejšímu představiteli Black Panthera Chadwicku Bosemanovi, který předloni podlehl rakovině.

O jedno z největších překvapení ceremoniálu se postaralo ostré fantasy Rod draka, když vyhrálo v kategorii nejlepší dramatický seriál. Porazilo vychvalované sci-fi Odloučení od Applu, poslední řadu Ozark i Korunu. Mezi nominovanými bylo i právnické drama Volejte Saulovi – některými považované za jeden z nejlepších seriálů vůbec. Přesto ale za celých sedm let, co strávilo na obrazovkách, z šesti nominací na Zlatý glóbus neproměnilo ani jednu.

white-lotus-hbo-season-2-2

Reprofoto: HBO/YouTube

Jennifer Coolidge v minisérii Bílý lotos

Oproti úspěchu Rodu draka naopak nepřekvapilo vítězství Bílého lotosu v kategorii nejlepší minisérie. Satirický pohled na svět bohatých spojený se sociální kritikou patří mezi nejlépe hodnocené televizní počiny loňského roku. HBO, kterému Bílý lotos a Rod draka patří, získalo celkem čtyři Zlaté glóby – další dva pro Zendayu za její herecký výkon v Euforii a pro herečku Jennifer Coolidge za Bílý lotos.

HBO tím o kousek překonalo konkurenční Netflix. Ten do včerejšího večera mířil se stejným počtem nominací – čtrnáct – přičemž proměnil tři. Ceny mu zajistili Evan Peters za roli Jeffreyho Dahmera v minisérii Monstrum a Julia Garner za postavu Ruth v poslední řadě temného kriminálního dramatu Ozark. Netflix pak uspěl také v kategorii nejlepšího celovečerního animovaného filmu, což je poprvé pro jakoukoliv streamovací službu. Zlatý glóbus získal Pinocchio Guillerma del Tora.

Z dalších streamovacích služeb si Apple TV+ odneslo jednu sošku díky minisérii Volavka. S celkem čtyřmi cenami, ale pro různé značky, nakonec zabodovalo také Disney – uspěly seriály Základka Willarda AbbottaMedvěd a minisérie Kauza Theranos.

Kompletní seznam oceněných je dostupný na webu Zlatých glóbů.