Na Zonky už nepůjde půjčovat konkrétním lidem. Obliba automatizovaných investic rychle roste i díky Air Bank

Peter BrejčákPeter Brejčák

jiri-humhal-zonky-top2

Foto: Zonky

Jiří Humhal, CEO Zonky

0Zobrazit komentáře

Zonky si na českém trhu vybudovalo jméno jako takzvaná peer-to-peer platforma, v níž lidé půjčují peníze dalším lidem. V začátcích služby si investoři museli sami vybírat, kterému konkrétnímu střadateli své peníze poskytnou, v roce 2019 pak firma představila produkt Rentiér, který nabízí automaticky diverzifikované investice do desítek i stovek půjček.

Produkt podle šéfa investiční platformy Jiřího Humhala předčil očekávání a stal se oblíbeným do takové míry, že Zonky v průběhu nejbližších měsíců přestane poskytovat možnost investovat manuálně a svým klientům bude nabízet dál už jen Rentiéra. Dokazuje to také čísly, jen za poslední měsíce je objem nových vkladů do Rentiéra trojnásobný oproti manuálnímu investování.

„Z pohledu efektivity nám už nedává smysl udržovat vedle sebe dvě služby, které plní obdobnou funkci. Proto jsme se rozhodli podporu manuálního investování postupně omezit a soustředit naše kapacity jen na další vylepšování Zonky Rentiéra a také se více věnovat půjčkám. Věříme, že celkově to pro službu Zonky a její klienty znamená příležitost k dalšímu růstu,“ popisuje Humhal.

Novým investorům tak od konce srpna Zonky nabízí už jen možnost investovat do Rentiéra, stávajícím investorům přestane umožňovat manuální investování do nových půjček od začátku listopadu. U stávajících manuálních investic se aktuálně nic nemění, klienti je mohou nechat „doběhnout“, tedy postupně vysplácet.

zonky-app

Foto: Zonky

Mobilní aplikace Zonky

Velké změny na investiční platformě přichází po poměrně turbulentním období. Její původní majitel Home Credit nejdřív začátkem loňského roku zařízl plánovanou expanzi Zonky do Španělska, kvůli čemuž ve firmě skončil i její předchozí šéf Pavel Novák. Následně došlo k oficiální změně majitele, kdy z rukou Home Creditu přešla pod Air Bank. Obě firmy přitom spadají pod investiční skupinu PPF.

Pod křídly bankovního domu teď dochází ke stále většímu propojování služeb obou společností, Air Bank například nabízí možnost investovat přes Zonky přímo ve své mobilní aplikaci My Air. Podle vyjádření banky pro CzechCrunch tuto možnost k dnešnímu dni využilo přibližně 3 300 uživatelů, kteří přes platformu investovali zhruba 280 milionů korun.

„V aplikaci My Air se službě Zonky Rentiér daří velmi dobře. Od jejího propojení s mobilním bankovnictvím Air Bank stále stoupá počet nových uživatelů, kteří si ji zakládají právě v My Air,“ pochvaluje si zástupce tiskové mluvčí Air Bank a Zonky Roman Macháček.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Kromě Zonky mohou uživatelé aplikace My Air od začátku července investovat i přes částečně konkurenční platformu Portu, jež je zaměřená na investice do akcií. „Obě služby se v mobilní aplikaci dobře doplňují. Zatímco Rentiér je vhodný pro začínající a spíše konzervativní investory, služba Portu je vhodná zase pro zkušenější a dlouhodobější investory,“ říká Macháček.

Propojování Zonky s Air Bank se podepisuje také na výsledcích. Investiční platforma už na jaře hlásila překonání milníku propůjčovaných 15 miliard korun, přičemž letošní březen se stal, co se týče objemu nově poskytnutých úvěrů, nejlepším měsícem v historii firmy – konkrétně šlo o 600 milionů korun.

Zároveň Zonky deklaruje, že první pololetí letošního roku je už druhým v řadě, v němž vykazuje ziskové hospodaření. Za celý loňský rok přitom ještě služba skončila v červených číslech, i když výrazně zlepšila své hospodaření a meziročně snížila ztrátu o 91 procent. „Pokud by společnost nemusela vynakládat jednorázové náklady spojené s uzavřením expanze do Španělska ve výši 40 milionů korun, zakončila by v zisku i celý rok,“ doplňuje Macháček.

Klasika, která nikdy nezemře. Apple koupil streamovací službu zaměřenou na vážnou hudbu

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

classical-music-primephonic-apple-music

Foto: Larisa Birta/Unsplash

Vážná hudba má dnes živé, byť relativně malé publikum

0Zobrazit komentáře

Vážná hudba není mrtvá. Stovky let staré kompozice se dnes sice většinou netěší zcela mainstreamové popularitě, mnohým ale poskytují zážitek, jaký současné produkce nevyvolají. Apple si je toho dobře vědom a rozhodl se posluchačům nabídnout co nejlepší zkušenost při probírání se interpretacemi Chopina, Dvořáka a mnoha dalších. Firma koupila streamovací službu Primephonic zaměřenou na vážnou hudbu a chystá speciální aplikaci k Apple Music.

Primephonic je nizozemská společnost založená před třemi lety ve snaze milovníkům vážné hudby nabídnout zkušenost specifickou pro tuto kategorii nahrávek. Odlišně funguje například vyhledávání zohledňující jak autory, tak interprety kompozicí nebo období jejich vzniku, playlisty sestavují odborníci na různé žánry v rámci klasické hudby a podobně.

To, že na Spotify či Apple Music najdeme svého oblíbeného skladatele, totiž neznamená, že jeho hudbu uslyšíme ve verzi, kterou chceme. Klasické kompozice vznikaly (a dodnes vznikají) primárně jako notový zápis a sólista nebo orchestr je teprve musí interpretovat. Sice se tím otevírá možnost slyšet tytéž skladby v mnoha různých provedeních, standardní knihovny streamovacích služeb si s nimi ale moc neví rady.

Klasická hudba navíc zahrnuje asi 1 500 let mnoha různých uměleckých období či stylů – podobně jako dnes. Velký fanoušek evropského romantismu například nemůže vystát americký minimalismus nebo duchovní skladby. Hlavní streamovací služby ale vše mylně shrnují pod jediný žánr. Primephonic se všechny tyto aspekty snaží ve svém fungování brát v potaz, takže nabízí kategorizaci podle období, různých interpretů a podobně.

primephonic-player-browse

Foto: Primephonic

Primephonic vážnou hudbu rozděluje podle mnoha různých kategorií

Proto Apple s ohlášením akvizice rovněž oznámil, že uživatelé Apple Music dostanou pro vážnou hudbu také vlastní aplikaci. Každá nahrávka v knihovně bude obsahovat detailní informace o skladateli, době vzniku a výčet umělců, kteří ji vytvořili. Kompletní nabídka čítající mnoho exkluzivních záznamů má být časem dostupná v bezztrátovém formátu, část dokonce v hi-res pro ty nejnáročnější audiofily.

Jeden aspekt přechodu Primephonic pod křídla Applu nicméně zůstává otázkou. Služba totiž představila zajímavý alternativní model vyplácení interpretů, řídící se počtem přehraných minut místo standardního počtu přehrání skladeb. Jelikož klasické kompozice často přesahují i desítky minut délky, odměny určené počtem přehrání ztrácejí smysl.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Dlouhé skladby přitom nejsou zdaleka jen devízou vážné hudby a někteří umělci se naopak snaží využít současný systém alby s velkým počtem krátkých skladeb. Pro spravedlivější vyplácení umělců by tak mohlo dávat smysl na alternativní model Primephonic převést celé Apple Music. Jelikož by to však vyžadovalo opětovné projednání podmínek se všemi nahrávacími společnostmi, nejeví se to jako zvlášť pravděpodobný scénář.

Nákup Primaphonic (za neznámou částku) pro Apple každopádně představuje zajímavý byznysový krok. Vážná hudba, byť má stále živé publikum, dnes představuje jen malý zlomek veškerých poslechů na streamovacích službách. Cupertinská firma se tak rozhodla zaměřit na relativně malý, velmi specifický segment trhu. Investoři to nicméně vnímali pozitivně a hodnota akcií Applu poskočila o tři procenta nahoru.

apple-tim-cook-wwdc2019

Foto: Apple

Šéf Applu Tim Cook

„Primephonic vzniklo s cílem zajistit relevanci klasické hudby i pro budoucí generace,“ řekl Gordon P. Getty, jeden z majoritních vlastníků nizozemské firmy. „Jako startup zaměřený pouze na klasickou hudbu ale nemůžeme oslovit většinu světových posluchačů klasické hudby, zejména těch, kteří poslouchají i mnoho dalších hudebních žánrů,“ napsala firma na svém webu. Spojení s Apple Music to umožní.

Momentálně nákup Primephonic znamená, že služba není dostupná novým uživatelům a 7. září se vypne úplně. Stávající zákazníci dostanou půlroční předplatné Apple Music zdarma, kde by se kromě standardní nabídky vážné hudby měla brzy objevit také kompletní knihovna nizozemské streamovací služby. Samostatná aplikace se speciálním vyhledáváním, playlisty či detailními informacemi o interpretech má dorazit někdy v příštím roce.