Zahraniční expanzi mu zařízli, a tak v Zonky končí jejich šéf Pavel Novák. Chce se věnovat mezinárodním projektům

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

pavel-novak-zonky22Insider

Foto: Zonky

Výkonný ředitel Pavel Novák končí v Zonky

0Zobrazit komentáře

Když firmu takřka přesně před třemi lety přebíral, byl to ještě z velké části startup. Do čela půjčkové platformy Zonky nastupoval Pavel Novák v roce 2017 a měl jasný cíl, mezi kterým bylo získání pevné pozice na trhu s hotovostními půjčkami a následně i evropská expanze. Od ní byl začátkem letošní roku malý kousek, ale nakonec to nevyšlo a Pavel Novák teď v čele fintechové firmy končí.

„Když jsem do Zonky nastoupil, byli jsme spíš startup. Jirkovi ale předávám Zonky, které už půjčilo lidem přes deset miliard a má 90 tisíc klientů,“ hlásí teď Novák a v jedné větě popisuje jak dosavadní bilanci firmy, tak i její budoucnost. Do čela Zonky totiž místo něj nastupuje Jiří Humhal, dosavadní finanční ředitel a jednatel.

Změna na nejvyšší manažerské pozici dovršuje turbulentní měsíce, jimiž si tuzemský půjčková platforma ze skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera prošla. V Česku Zonky několik let slušně rostlo, ukrajovalo si na půjčkovém trhu stále větší podíl a logickým krokem jako u mnoha jiných projektů byla expanze.

Pavel Novák o tom ostatně sám několikrát mluvil. Ještě koncem loňského roku se v Zonky aktivně řešila expanze do Španělska, ale o pár měsíců později se situace zásadním způsobem otočila. Home Credit, pod který v rámci skupiny PPF Zonky spadá, vstup na nové trhy zařízl.

jiri-humhal-zonky1

Foto: Zonky

Výkonný ředitel Zonky Jiří Humhal

„Nové vedení skupiny Home Credit International, do které patříme, pečlivě zvážilo plány Zonky v zahraničí, a rozhodlo upustit od záměru rozšířit činnost Zonky do zahraničí,“ uvedl tehdy pro CzechCrunch Jan Sladovník, tehdejší marketingový šéf Zonky.

Vedle toho Home Credit zastavil také projekt nově vznikající digitální banky v Německu, která byla těsně před spuštěním, a mluvčí Home Creditu Milan Tománek pro CzechCrunch potvrdil, že se firma rozhodla nerozptylovat aktivitami v Evropě a místo toho se bude soustředit na rychle rostoucí trhy v Asii, které jsou pro skupinu klíčové.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ani v Zonky, ani ve Volvenu, jak tamní zaměstnanci přiznávali, nikdo podobný tah nečekal. I proto už v Zonky byly v přípravě změny v nejužším vedení, kdy měl nastoupit nový český CEO a Pavel Novák měl řídit byznys v zahraničí. Právě nové trhy Nováka celou dobu lákaly nejvíc, jenže se jich nečekaně musel vzdát a nakonec ze Zonky odchází.

Novým výkonným ředitelem firmy se nyní stává Jiří Humhal, který do Zonky přišel začátkem roku 2017 jako finanční a provozní ředitel. Tři roky předtím pracoval ve vietnamské pobočce Home Creditu a předtím prošel Raiffeisenbankou, eBankou, Komerční Bankou nebo Citibankou.

jiri-humhal-zonky2

Foto: Zonky

Jiří Humhal, CEO Zonky

„Jirka se na roli šéfa českého byznysu dlouhodobě připravoval, a když došlo ke zrušení expanze, šlo mu to už tak dobře, že jsem se dohodl s vedením skupiny na plánech nic neměnit a roli CEO Zonky předat Jirkovi. Já se v budoucnu chci věnovat spíše mezinárodním projektům,“ říká ke svému odchodu Pavel Novák.

img-6788-min

Přečtěte si takéByty Airbnb jsou prázdné, opět v nich budou bydlet domácí aneb jak pandemie ovlivňuje nemovitosti v PrazeByty Airbnb jsou prázdné, opět v nich budou bydlet domácí aneb jak pandemie ovlivňuje nemovitosti v Praze

Když sám před třemi lety nastupoval, tak to bylo s jasným plánem – dosáhnout desetiprocentního podílu na trhu nezajištěných spotřebitelských úvěrů. A na tom se nic nemění ani pod novým vedením, které se bude plně soustředit na rozvoj byznysu v České republice.

Naposledy v listopadu nám Pavel Novák říkal, že aktuální tržní podíl Zonky se pohybuje kolem necelých pěti procent a ročně roste o dva až tři procentní body. Na Jiřího Humhala tak čeká ještě slušná cesta.

Do tří dnů bez nervů a poplatků. Změna mobilního operátora je ode dneška rychlejší a jednodušší

Filip HouskaFilip Houska

man-phone

Foto: Andrea Piacquadio/Pexels

Změnit mobilního operátora v Česku teď bude mnohem jednodušší

0Zobrazit komentáře

Na tuzemském telekomunikačním trhu dochází ke klíčové změně. S příchodem novely zákona o elektronických komunikacích, která dnes (1. dubna) nabyla v platnost, získávají zákazníci možnost výrazně rychlejšího přenesení stávajícího telefonního čísla od jednoho operátora k druhému, aniž by ve většině případů platili pokuty za nedočerpání smlouvy. To nejdůležitější pak zajistí samotný operátor, k němuž se přechází.

Pravděpodobně jste už někdy stáli před rozhodnutím, zda se vám vyplatí změnit operátora a využívat výhodnějších služeb, které nabízí konkurence. Samotný proces změny však nikdy nebyl příliš snadný, respektive časově efektivní – museli jste zohledňovat platnost vaší aktuální smlouvy kvůli pokutám za její nenaplnění, přímo komunikovat s oběma operátory a dokonce i fyzicky docházet na pobočky.

Tento zážitek navíc gradoval s tím, pokud jste si chtěli zachovat své stávající telefonní číslo, což je poměrně standardním rozhodnutím. Ve výsledku tak mohlo o jít o poněkud stresující situace, které se až příliš dlouho natahovaly. Od dnešního dne je však s tímto procesem konec a může za to novela zákona o elektronických komunikacích, která staví zákazníky do mnohem komfortnější role.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Vzhledem k posílení práv běžných klientů nově nemusíte řešit papírování na obou frontách, ale zkrátka vše svěříte operátorovi, k němuž přecházíte. Ten má za vás nyní povinnost vyřídit veškeré věci s původním operátorem pro bezstarostný přenos čísla a aktivaci nové smlouvy. Udává se, že změna by měla proběhnout v rámci dvou až tří dní.

Na bedrech nového operátora

Jediné, co se od vás bude požadovat, je stávající telefonní číslo, průkaz totožnosti a ověřovací kód účastníka, který je dostupný v aplikaci původního operátora. Pokud není, musí vám být na požádání sdělen. Velkou výhodou je také opuštění stávající smlouvy sjednané na dobu určitou, které může proběhnout kdykoliv bez jakýchkoliv poplatků za nenaplnění.

Má to však jednu menší výjimku. V případě, že od jednoho operátora tímto způsobem odejdete k druhému do tří měsíců od založení smlouvy, musíte zaplatit pět procent ze zbývajícího závazku do konce trvání smlouvy. Dříve to bylo čtyřikrát tolik. Pokud navíc máte ve vlastnictví telefon nebo modem za zvýhodněných podmínek, náklady za tato zařízení je povinné původní firmě uhradit.

martin-kasa0boxed2

Přečtěte si takéKrize mění a digitalizuje společnost. Teď je Pilulka na dvojnásobku, což bude nový normál, říká její zakladatel Martin KasaKrize mění a digitalizuje společnost. Teď je Pilulka na dvojnásobku, což bude nový normál, říká její zakladatel Martin Kasa

„Výhodnější režim od 1. dubna 2020 platí pro všechny smlouvy o poskytování služeb elektronických komunikací, tedy i pro smlouvy uzavřené před tímto datem a pro smlouvy na další typy služeb jako například na smlouvy o internetovém připojení, kabelových nebo satelitních televizních službách,“ dodává časopis dTest, který o této novince informuje.

Cílem je i snižování ceny mobilních dat

superman-james-gunn-01

Přečtěte si takéNový Superman funguje. Jak dokázal, že superhdinové pořád baví?Nový Superman funguje a lidé se na něj hrnou. Jak dokázal, že únava ze superhrdiny není skutečná?

Jedním z důvodů pro tuto novelu je i přimění českých operátorů ke snížení cen, které se účtují za balíčky s mobilními daty. Ty jsou ve srovnání se zbytkem Evropy pořád stále vysoké, a pokud zákazníci vycítí, že mohou rychle přejít od jedné firmy k druhé (jež bude mít data levnější), budou toho využívat. V ideálním světě by se tak ceny mohly postupně snižovat.

Uvedená novinka se tematicky hodí k aktuální situaci s koronavirovou pandemií, kdy operátoři nabízí svým klientům mobilní data zdarma. Jejich podmínky se liší dobou trvání a také tím, jaké služby klienti využívají, a zatímco T-Mobile nebo O2 podobnou nabídku mají, konkurenční Vodafone zatím s ničím nepřišel.