Nával na pražské burze. Luxusní kliky M&T posbíraly 119 milionů, pizzerie Coloseum klepou na dveře

Před pár dny na pražskou burzu vstoupil slovenský Gevorkyan, nyní svou emisi akcií dokončila firma známého fotbalisty Ivo Ulicha.

Luboš KrečLuboš Kreč

ulich

Foto: M&T 1997

Bývalý fotbalista a nyní podnikatel Ivo Ulich

0Zobrazit komentáře

I v době stoupající inflace, zdražujících energií a velmi nejistého ekonomického výhledu lze úspěšně vstoupit na burzu. Dokonce i když jste spíše menší podnik. Předvedl to bývalý úspěšný fotbalista Ivo Ulich se svou firmou M&T 1997. Na trh umístil 35 procent své společnosti, investoři ji ocenili na necelých 400 milionů korun. Emise tak překonala původní očekávání.

Designové kování z Dobrušky pod Orlickými horami, kde Ulichův podnik sídlí, mají na svých dveřích ti nejbohatší a nejvlivnější lidé Česka. Otevírají kanceláře, hotely a soukromé rezidence lidí, jako jsou Karel Komárek, Jiří Šmejc či Daniel Křetínský. Od pondělí 27. června budou – obrazně řečeno – zdobit i pražskou burzu, respektive její trh Start pro malé a střední firmy.

Právě tam sedmačtyřicetiletý Ulich spolu s mladým finančníkem Františkem Bostlem a jeho poradenskou firmou Starteepo výrobce klik umístil. Ve veřejné nabídce akcií, která předchází každé emisi, si investoři rozebrali 1 440 akcií za cenu 30 tisíc korun za kus, takže celkem se vybralo 43,2 milionu korun. Tím M&T 1997 ocenili na 384 milionů korun. To odpovídá téměř třináctinásobku čistého zisku a devítinásobku ukazatele EBITDA, tedy hrubého zisku před daněmi a odpisy.

Vedle veřejné nabídky běžel i neveřejný prodej. Podíl 22,41 procenta si koupila si Bostlova investiční skupina Czegg Ventures. Celkem tak Ivo Ulich, který byl dosud stoprocentním majitelem a nově bude držet podíl 65 procent, získal 119 milionů korun. Peníze použije především na vypořádání starší dluhopisové emise ve výši 100 milionů korun.

Ivo Ulich a spol. nakonec překonali vlastní očekávání. Ještě před vstupem na burzu počítali s tím, že investoři firmu ocení na úrovni 320 milionů a že vyberou částku pod 115 milionů korun. „Vstup na pražskou burzu je pro nás prestižní záležitostí a zároveň závazkem nezklamat naše nové akcionáře,“ komentoval transakci Ivo Ulich. Šéf pražské burzy Petr Koblic dodal: „Další velmi úspěšné IPO na trhu Start během tak krátké doby potvrzuje zájem investorů o české firmy. Přestože se jedná o doposud nejdražší akcii na pražské burze, zájem o ni byl enormní.“

Koblic narážel na to, že před pár dny měla na tomtéž investičním parketu premiéru slovenská strojírenská skupina Gevorkyan a ve středu 22. června se rozjede proces veřejné nabídky svých akcií další firma, a to síť pizzerií Coloseum. Akcie Ulichovy firmy se budou obchodovat pod značkou KLIKY.PR.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym