Ne vždy e-shopy znají svou cílovku, říká šéf Shoptetu. Tržiště mohou pomoct, nejsou ale pro všechny

Na Amazonu neuspěla ani Lady Gaga, na marketplacech nenajdete ani Nike. Samuel Huba vysvětluje, pro jaké obchodníky je využití tržišť správnou volbou.

Peter BrejčákPeter Brejčák

banner-do-clanku-2360×1180-samuel-hubaEvent

Foto: CzechCrunch

Samuel Huba, šéf Shoptetu

0Zobrazit komentáře

Trendem posledních let nejen v české e-commerce je rozvoj tržišť, kdy největší hráči včetně Heureky, Alzy a Mallu vyvíjí svá vlastní tržiště a umožňují obchodníkům prodávat na svých platformách. Česko totiž dosud bylo poměrně jedinečným trhem, kterému dominovali „obyčejné“ e-shopy, to se ale s rozvojem takzvaných marketplaců mění. Pro některé e-shopy jsou tržiště vhodná cesta pro oslovení dalších zákazníků, ale nejsou úplně pro každého, upozorňuje Samuel Huba, šéf Shoptetu.

Jak na nich uspět a využít příležitost? Nejen o tom budeme diskutovat s řadou řečníků na druhém e-commerce eventu z dílny CzechCrunche. Ve středu 21. září od 17.30 se ve Spojka Events v Karlíně o své názory i know-how kromě Samuela Huby podělí například ředitel Heureka Group Tomáš Braverman, Head of Sales Marketplace z Mall Group Kateřina Peštuková, Head of Marketplace z Alza.cz Jan Pípal či partneři akce Radek Klouda z BaseLinker a Lukáš Huňka z Omnicado. Partnery dále doplňuje startup Tanganica. Součástí akce je i networking.

Na platformě Shoptetu aktuálně běží přes třicet tisíc e-shopů, tedy více než polovina ze všech v Česku, jejichž prodeje se na celkovém obratu e-commerce podílí asi z jedné pětiny. Od roku 2020 společnost nabízí přímé napojení na marketplacy Mallu a Alzy, což podle Huby využívá aktuálně přibližně 800 obchodníků. „Pro většinu z nich jsou marketplacy doplňujícím prodejním kanálem k vlastnímu e-shopu,“ popisuje.

Pomalejší nástup tržišť v Česku ve srovnání se zahraničím, kde běžně hrají dominantní roli jako třeba Amazon ve Spojených státech, Alibaba v Číně nebo Allegro v Polsku, přitom Huba vysvětluje hlavně celkovou rozvinutostí e-commerce ekosystému. Ze zemí střední a východní Evropy má tuzemsko nejvyšší podíl e-commerce na celkovém obratu retailu. Loni šlo konkrétně o sedmnáct procent.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Tento podíl ale z významné části nedělají jen velcí hráči, ale právě naopak tisíce malých a středně velkých podnikatelů a firem. Ti dokázali díky přístupu k technologiím a službám, které jsou na méně rozvinutých trzích výsadou jen těch největších hráčů, využít svou výhodu blízkosti k zákazníkovi a zároveň soustředěním se na jednu oblast, kterou dělají perfektně, získat přízeň zákazníků a růst,“ komentuje Huba.

Svou roli podle něj částečně hraje i velikost tuzemského trhu. Protože je Česko malá a kompaktní země, vše je „po ruce“, a to včetně rozsáhlé logistické sítě, kde si zákazníci mohou zboží vyzvednout. Pošta a výdejní boxy jsou dnes již v každém maloměstě, ve větších městech je možné mít zásilku uloženou na každém rohu.

„Právě i díky velikosti trhu máme k jednotlivým prodejcům blíž. Ti lidé jsou často známí a zároveň nablízku. Zkrátka víte, od koho si co kupujete,“ myslí si Huba. Trend nástupu marketplaců pak vnímá jako evoluci velkých hráčů, pro nějž jde o cestu, jak zůstat relevantní, přilákat co nejširší základnu zákazníků a zároveň rozšířit nabídku produktů i mimo své obvyklé kategorie.

samuel-huba-shoptet-2

Foto: Shoptet

Samuel Huba, ředitel Shoptetu

Pro určitou skupinu prodejců jsou pak tržiště výhodné v tom, že se dostanou k většímu počtu zákazníků – jde pro ně o nový prodejní kanál k vlastními e-shopu nebo kamennému obchodu. Důležité přitom je, aby obchodníci bezpodmínečně znali svou pozici na trhu. „A také cílovou skupinu. Zní to jednoduše a jako základní věc, ale ne vždy tomu tak je,“ hodnotí Huba.

Až když obchodník zná tyto základní charakteristiky, může plánovat a rozvíjet strategii, jak své zboží či služby k zákazníkům dostane. V ideálním případě by mělo jít o mix, tedy provoz vlastního e-shopu, budování vlastní osobní značky, kterou má prodejce kompletně ve svých rukou, a k tomu jako doplněk další kanály, třeba i v podobně marketplaců.

„Zároveň ale platí, že marketplace není úplně pro každého. Přesvědčit se o tom mohla v zahraničí už i velká jména. Například Lady Gaga obdobně jako mnoho dalších celebrit založila vlastní značku kosmetiky. Ale od začátku ji budovala exkluzivně na Amazonu. Neuspěla, po třech letech projekt končí a přesunula se mimo marketplace,“ popisuje Huba.

„Dalšími příklady značek, které na marketplace nenajdete, jsou třeba Nike, Allbirds nebo Warby Parker. Pokud bychom hledali univerzální radu, tak i tyto příklady napovídají, že pro exkluzivní nebo unikátní produkt či silná jména nemusí byt marketplace vhodný, protože nejdůležitějším kritériem je spíše cena. Tedy to, co nejčastěji zajímá masovku,“ dodává šéf Shoptetu.

banner-do-clanku-2360×1180-jan-pipal

Přečtěte si takéAlza, Mall i BaseLinker radí, komu se vyplatí marketplacyMarketplacy rostou rychleji než e-commerce. Alza, Mall i BaseLinker radí, jakým e-shopům se vyplatí

banner-do-clanku-2360×1180-tomas-braverman

Přečtěte si takéMarketplaces fungují a je to trend, říká Braverman z HeurekyMarketplaces fungují. V propojování zemí vidíme obrovskou příležitost, říká Braverman z Heureky

CzechCrunch Jobs