Nechme stroje účtovat. Karin Fuentesová pro svůj startup Digitoo nabírá přes 23 milionů korun

Iva BrejlováIva Brejlová

karin-fuentesova-digitoo

Foto: Digitoo

Karin Fuentesová, zakladatelka a CEO startupu Digitoo

0Zobrazit komentáře

Začínali ve dvou a nejprve vše vymýšleli po kavárnách a u piva. Nyní mají jen ve vývoji 15 lidí, vlastního technického ředitele, a dokonce i mladé vědce, pravidelné workshopy a také koučku a terapeutku. Startup Digitoo se za necelý rok rozrostl co do počtu lidí i zaměření a také v hodnotě, když přilákal investici ve výši 23,5 milionu od tuzemských fondů Kaya VC a Nation 1. Digitalizaci účetnictví, kterou chce Digitoo přinést, má zakladatelka Karin Fuentesová za svou misi a hodlá ji splnit.

„Jednání s Enernem jako lead investorem trvala asi pět měsíců. To, že se rozhodli do nás investovat, vnímám jako obrovskou hodnotu. Enern patří mezi nejsilnější fondy v České republice a je to přesně ten druh fondu, který staví jednorožce. Je to parťák, se kterým chcete startup budovat,“ říká Fuentesová.

Pětatřicetiletá zakladatelka má radost, že za Digitoo teď stojí fond Kaya VC, který se před časem osamostatnil z mateřského Enernu a investoval do startupů jako Rohlik.cz, Footshop nebo Twisto. A zároveň připomíná, že pokud započítáme veškeré investice Enernu, jde teprve o druhou investici do startupu vedeného čistě ženou.

Strany nechtějí zveřejnit, za jak velký podíl investoři firmě peníze posílají. Jde nicméně o pre-seed investici a pro startup je to už druhý vstup investora v brzké fázi. Ten původní ho před necelým rokem ocenil na 50 milionů korun a valuace firmy s aktuálními penězi ještě výrazně vzrostla. Fuentesová si každopádně ve firmě stále drží silný majoritní podíl.

digitoo-tym

Foto: Digitoo

Tým startupu Digitoo, který chce přinést digitalizaci do účetnictví

Digitoo si zatím stihlo vybudovat tým mladých datových vědců a přivítat vstup firmy DataSentics, která do startupu natrvalo alokovala vývojářský tým a získala v něm 10 procent. Společně hodlají přinést umělou inteligenci, která bude nejen číst data z faktur, ale v budoucnu i sama účtovat.

Mladí vývojáři a tým DataSentics to teď počítače učí. Celé know-how učení a přípravy dat si ale ponechává Digitoo. K vývoji takové umělé inteligence startup došel „po důkladné analýze“, protože to znamená, že opouští produkty třetích stran. Pro Fuentesovou to ale s sebou také nese skutečnost, že její vysněný cíl teď může probíhat o to rychleji.

Anotujeme!

Tým takzvaných anotátorů se tak teď v Digitoo nezastaví. Značí údaje na faktuře a účtenkách – ostatně podobně, jako to dělají účetní – jenže na rozdíl od nich ukazují neuronovým sítím, co který znak na papírové faktuře znamená, a postupně je tím učí. Mají za sebou přes 20 tisíc faktur a dalších 20 tisíc zahraničních je ještě čeká.

Je to práce, kterou Fuentesová dobře zná. Anotační tým okolo 30 lidí sama kdysi vedla ve startupu Rossum, kde významně pomohla s rozvojem umělé inteligence. Digitoo už přitom podporuje čtení faktur v češtině a pracuje na zvýšení přesnosti neuronové sítě. Anotovat a pracovat na umělé inteligenci se bude tak dlouho, dokud systém nedosáhne přesnosti, kterou slíbil.

To je minimálně 90 procent. Aktuální přesnost „čtení“ informací počítačem u českých faktur už po několika měsících práce přesahuje 70 procent. Není to málo. Už to stačí klientům na významné usnadnění práce. Vlastní řešení má službu zlevnit, zrychlit a konečně ji zpřístupnit menším a středním podnikům.

O tom, jak zajímavý je to trh, nehovoří pouze zájem investorů. Podle Fuentesové je v České republice přes 156 tisíc aktivních malých a středních podniků a velikost trhu dosahuje až 334 milionů eur. Obecně je takových menších subjektů na trhu 98 procent, avšak alespoň na nějakou formu digitalizace v oblasti účetnictví dosáhnou jen ty velké.

„Jsme ve 21. století. Elon Musk provozuje SpaceX a chystá se na Mars. Řeší se neskutečné technologické věci. A 98 procent firem má stále účetnictví plné papíru,“ podivuje se Fuentesová, která moc dobře ví, o čem mluví – sama 13 let pracovala v účetním sektoru.

Vůdce s jasnou představou

Investice Kaya VC a Nation 1 půjde na rozvoj aplikace a umožní, aby se ke klientům dostala k testování zdarma. To je výhodné pro všechny strany: účetní si můžou výdobytky moderní doby konečně vyzkoušet a Digitoo svůj produkt společně s klienty vylepšovat. Během prázdnin Fuentesová očekává výrazné zlepšení přesnosti a do konce roku hodlá onu kýženou 90procentní metu dosáhnout i se zahraničními fakturami.

Jakmile na takovou přesnost dosáhne, zakladatelka očekává, že už dokáže konkurovat těm největším hráčům. „Má jasnou představu o tom, co je třeba vybudovat. Mluví o Digitoo s vášní a dala dohromady ten správný tým, jde za svým cílem,“ říká o Fuentesové Jakub Stračina, investor z fondu Kaya VC.

ai-tym-digitoo

Foto: Digitoo

Část týmu startupu Digitoo se zaměřuje přímo na vývoj umělé inteligence

Nasvědčuje tomu i fakt, že Karin Fuentesová má ve vlastním startupu přezdívku „vůdce“. To proto, že jí při jednom komunikačním workshopu vyšel profil, který měly osobnosti jako Hitler, Stalin nebo Steve Jobs. „Tak si ze mě tým dělá srandu,“ usmívá se. Je tedy zaměřená na výkon, ale na pohodě v týmu jí záleží.

Když se například s někým musí rozloučit, občas prý pláčou obě strany. Ač jako vůdce nemá problém s loučením se s někým nevýkonným, její tým rychle roste. Novým technickým ředitelem Digitoo se stal Lukáš Rychtecký, v týmu je již přes 30 lidí a anotacím se věnuje dalších jedenáct.

Na pár kliků

Digitoo původně vyvíjelo platformu, která umožňovala různým aplikacím komunikovat mezi sebou a propojit se na účetní systém. Řešilo problémy, které se se správou faktur pojí v každé firmě: zavalení papíry, jejich skenování, třídění, ukládání, ověřování, doplňování každého údaje zvlášť i vyplňování řady evidencí.

Práce účetních pak spočívá v rutinním přepisování čísel z papíru do počítače a zase zpět, což je mnohdy proložené hledáním ztracených informací a listin – a kvůli tomu často i fyzickým obcházením jednotlivých oddělení firmy. „A tak účetním může trvat zaúčtovat jednu fakturu až 45 minut,“ popisuje Fuentesová.

Na trhu je sice výběr aplikací, které takové problémy řeší, ale vždy jen část z nich. Některé spravují například evidenci pro účetní, jiné pro stranu vedení, ale propojené spolu nejsou. Digitoo teď fungovalo právě jako článek mezi nimi. Bez něj by účetní stále potřebovali údaje do dalších programů manuálně přepisovat nebo alespoň zdlouhavě kopírovat.

karin1-min

Foto: Digitoo

Karin Fuentesová, zakladatelka startupu Digitoo

Dosavadní služby startupu zkoušelo celkem 120 společností a mezi zákazníky se řadí velké firmy jako Grant Thornton, BDO či slovenské DoDo. Jenže jako subjekt „někde mezi“ Digitoo trávilo hodně času správou systému třetích stran. Kdykoliv se změnilo například API dodavatele, měnil se i kód uvnitř startupu. To spolykalo zbytečně moc času i úsilí.

„Systémy třetích stran jsme museli velmi ohýbat, abychom dodali zákazníkům, co potřebují. Po zdlouhavých týmových poradách jsme se rozhodli postavit vlastní řešení, které digitalizuje celý účetní proces v jedné aplikaci a připojí se k účetnímu systému na pár kliků,“ popisuje Fuentesová.

Další zastávka

Fond Kaya VC se už ukázal jako velmi aktivní investor. „Pomáhají nám získávat od svých partnerských firem zahraniční faktury. Prakticky na denní bázi s námi vše komunikují, znají tým a již nás propojili se zahraničními investory z Polska, protože to je naše další zastávka,“ chválí si Fuentesová.

Do Polska se chce Digitoo začít rozšiřovat, pokud vše půjde dobře, v příštím roce. Fuentesová ani tady nepřestává počítat. Severní soused je v oblasti malých firem čtyřikrát větší, přičemž expanzi startup plánuje třeba i do Rumunska, kde je proti Česku dvakrát tolik těchto společností.

synovec

Přečtěte si takéSmlouvy se pořád ještě převáží autem. Elektronický podpis vše zrychlíSmlouvy se pořád ještě převáží autem. Elektronický podpis vše zrychlí a šetří čas i peníze, říká zakladatel Signi

První na řadě přesto zůstává růst v tuzemsku. Z desítek klientů se za poslední rok Digitoo dostalo na stovky. Break-even se ještě nedostavil, ale Fuentesová dodává, že je to vlivem změny strategie. Digitoo se mimo jiné chystá integrovat i na banky s licencí PSD2 a umožnit firmám nastavit i jednoduchý reporting.

„Chceme, aby firmy mezi sebou komunikovaly rovnou strukturovanými daty. Není nic jednoduššího, než aby účetní systémy na jeden klik vygenerovaly formát PDF a rovnou s tím na pozadí datovou strukturu. Jsme schopni tento formát velmi jednoduše načíst přímo do aplikace. Rádi bychom, aby účetní data už jen kontrolovala,“ představuje si Fuentesová.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym