Nejbohatším Čechem je žena. Mezi miliardáři jsou i startupisté Tomáš Čupr, Jan Bednář či Hubert Palán
Ještě nikdy do žebříčku tuzemských miliardářů neproniklo v jednom roce tolik nových jmen tak vysoko. Zároveň mu poprvé vládne žena a mezi novými miliardáři je celá řada startupistů, jejichž technologické společnosti už dávno překročily hranice České republiky a připisují si úspěchy i ve světě. V nejnovějším žebříčku magazínu Forbes tak nechybí například Tomáš Čupr nebo Jan Bednář.
Začněme ale od první příčky, o níž nebylo dlouhé roky vůbec žádných pochyb. Po jarním tragickém skonu zakladatele PPF Petra Kellnera však letos přebírá pomyslnou korunu vdova Renáta Kellnerová s rodinou. Společně ovládají majetek v hodnotě 374,7 miliardy korun, přičemž do doby, než bude vypořádáno dědictví, bude uváděna právě ona a její rodina jako majitelé řady firem v této hodnotě.
V žebříčku stovky nejbohatších Čechů roku 2021 se objevuje hned devět nováčků, a to rovnou velmi vysoko. I díky obřím investicím, po nichž se stal online supermarket Rohlik.cz startupem s miliardovou hodnotou v dolarech, se jeho zakladatel Tomáš Čupr vyhoupl na 26. místo a Forbes jeho jmění odhaduje na 10,9 miliardy korun.
O šest míst za ním je Jan Bednář, zakladatel startupu ShipMonk, u něhož se rovněž operovalo s miliardovými investicemi, a tak se jmění nejmladšího selfmade miliardáře v žebříčku odhaduje na 10 miliard korun. O svém americkém snu, který žije třicetiletý Bednář na Floridě, odkud svůj logistický startup řídí, jsme si v létě povídali v CzechCrunch Podcastu.
Technologie a internet jedou
Spojení technologického a internetového světa zkrátka velmi dobře funguje. I proto se v žebříčku objevují také Josef a Ondřej Průšovi, králové 3D tisku z Prusa Research, jejichž jmění je na 75., respektive 76. místě vypočítáno na 4,3 miliardy korun. Na 92. místě jsou se třemi miliardami korun Simona a Jaromír Kijonkovi, zakladatelé Zásilkovny či e-shopu Alensa, a stovku uzavírá spoluzakladatel startupu Productboard Hubert Palán s 2,5 miliardy korun.
Právě Hubert Palán má se svým startupem, který vyvíjí nástroje pro produktové manažery, rovněž nakročeno k pozici miliardového jednorožce. I proto jsme Productboard, spolu s Rohlíkem i ShipMonkem, zařadili mezi pětadvacítku českých startupů, které se v následujících letech rozhodně vyplatí sledovat. A Tomáš Čupr s Josefem Průšou se zároveň objevili mezi největšími inovátory loňského roku v našem výběru Innovators 20, jenž právě odstartoval svůj druhý ročník a s hledáním inspirativních osobností můžete pomoci i vy.
Vůbec největším meziročním skokanem se v žebříčku stal Aleš Zavoral, zakladatel největšího tuzemského e-shopu Alza.cz. Jeho majetek byl pro letošní rok odhadnut na 65 miliard korun, což je navýšení o 47 miliard. „Poprvé jsme pro výpočet jeho hodnoty použili srovnání s e-commerce retailery obchodovanými na veřejných trzích. Právě v tomto sektoru hodnota společností a jejich akcií v uplynulém roce enormně rostla,“ vysvětlují zástupci časopisu Forbes.
V případě Aleše Zavorala se sice v posledním roce opět začalo mluvit o tom, zda mu ještě Alza vůbec patří, ale pokud budeme kalkulovat s tím, že ano, a odhad Forbesu je správný, vysloužil si člověk, který se na veřejnosti vůbec neobjevuje, šestou pozici mezi nejbohatšími lidmi v této zemi. Před ním jsou vedle Renáty Kellnerové již jen Andrej Babiš (74,9 miliardy), Daniel Křetínský (87,8 miliardy), Radovan Vítek (103 miliard) a Karel Komárek (117,8 miliardy). V první desítce jsou i zakladatelé Avastu Pavel Baudiš (53,5 miliardy) a Eduard Kučera (29,5 miliardy).
V žebříčku pak vedle řady dalších úspěšných podnikatelů z různých oblastí najdeme i několik známých jmen rychle rostoucího technologického a startupového světa. Na 14. místě je zakladatel Seznamu Ivo Lukačovič (20,4 miliardy), na 19. místě se umístil investor Ondřej Tomek (14 miliard), 30. je Martin Vohánka z Eurowagu (10,5 miliardy) a o tři příčky dál zakladatel Livesportu Martin Hájek (10 miliard).