Nejbohatším Čechem je žena. Mezi miliardáři jsou i startupisté Tomáš Čupr, Jan Bednář či Hubert Palán

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

miliardari

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Mezi nejbohatšími Čechy jsou i Tomáš Čupr, Jan Bednář a Hubert Palán

0Zobrazit komentáře

Ještě nikdy do žebříčku tuzemských miliardářů neproniklo v jednom roce tolik nových jmen tak vysoko. Zároveň mu poprvé vládne žena a mezi novými miliardáři je celá řada startupistů, jejichž technologické společnosti už dávno překročily hranice České republiky a připisují si úspěchy i ve světě. V nejnovějším žebříčku magazínu Forbes tak nechybí například Tomáš Čupr nebo Jan Bednář.

Začněme ale od první příčky, o níž nebylo dlouhé roky vůbec žádných pochyb. Po jarním tragickém skonu zakladatele PPF Petra Kellnera však letos přebírá pomyslnou korunu vdova Renáta Kellnerová s rodinou. Společně ovládají majetek v hodnotě 374,7 miliardy korun, přičemž do doby, než bude vypořádáno dědictví, bude uváděna právě ona a její rodina jako majitelé řady firem v této hodnotě.

V žebříčku stovky nejbohatších Čechů roku 2021 se objevuje hned devět nováčků, a to rovnou velmi vysoko. I díky obřím investicím, po nichž se stal online supermarket Rohlik.cz startupem s miliardovou hodnotou v dolarech, se jeho zakladatel Tomáš Čupr vyhoupl na 26. místo a Forbes jeho jmění odhaduje na 10,9 miliardy korun.

O šest míst za ním je Jan Bednář, zakladatel startupu ShipMonk, u něhož se rovněž operovalo s miliardovými investicemi, a tak se jmění nejmladšího selfmade miliardáře v žebříčku odhaduje na 10 miliard korun. O svém americkém snu, který žije třicetiletý Bednář na Floridě, odkud svůj logistický startup řídí, jsme si v létě povídali v CzechCrunch Podcastu.

Technologie a internet jedou

Spojení technologického a internetového světa zkrátka velmi dobře funguje. I proto se v žebříčku objevují také Josef a Ondřej Průšovi, králové 3D tisku z Prusa Research, jejichž jmění je na 75., respektive 76. místě vypočítáno na 4,3 miliardy korun. Na 92. místě jsou se třemi miliardami korun Simona a Jaromír Kijonkovi, zakladatelé Zásilkovny či e-shopu Alensa, a stovku uzavírá spoluzakladatel startupu Productboard Hubert Palán s 2,5 miliardy korun.

Právě Hubert Palán má se svým startupem, který vyvíjí nástroje pro produktové manažery, rovněž nakročeno k pozici miliardového jednorožce. I proto jsme Productboard, spolu s Rohlíkem i ShipMonkem, zařadili mezi pětadvacítku českých startupů, které se v následujících letech rozhodně vyplatí sledovat. A Tomáš Čupr s Josefem Průšou se zároveň objevili mezi největšími inovátory loňského roku v našem výběru Innovators 20, jenž právě odstartoval svůj druhý ročník a s hledáním inspirativních osobností můžete pomoci i vy.

Josef Prusa_Prusa Research_005

Foto: Prusa Research

Josef Průša, zakladatel a CEO Prusa Research

Vůbec největším meziročním skokanem se v žebříčku stal Aleš Zavoral, zakladatel největšího tuzemského e-shopu Alza.cz. Jeho majetek byl pro letošní rok odhadnut na 65 miliard korun, což je navýšení o 47 miliard. „Poprvé jsme pro výpočet jeho hodnoty použili srovnání s e-commerce retailery obchodovanými na veřejných trzích. Právě v tomto sektoru hodnota společností a jejich akcií v uplynulém roce enormně rostla,“ vysvětlují zástupci časopisu Forbes.

V případě Aleše Zavorala se sice v posledním roce opět začalo mluvit o tom, zda mu ještě Alza vůbec patří, ale pokud budeme kalkulovat s tím, že ano, a odhad Forbesu je správný, vysloužil si člověk, který se na veřejnosti vůbec neobjevuje, šestou pozici mezi nejbohatšími lidmi v této zemi. Před ním jsou vedle Renáty Kellnerové již jen Andrej Babiš (74,9 miliardy), Daniel Křetínský (87,8 miliardy), Radovan Vítek (103 miliard) a Karel Komárek (117,8 miliardy). V první desítce jsou i zakladatelé Avastu Pavel Baudiš (53,5 miliardy) a Eduard Kučera (29,5 miliardy).

V žebříčku pak vedle řady dalších úspěšných podnikatelů z různých oblastí najdeme i několik známých jmen rychle rostoucího technologického a startupového světa. Na 14. místě je zakladatel Seznamu Ivo Lukačovič (20,4 miliardy), na 19. místě se umístil investor Ondřej Tomek (14 miliard), 30. je Martin Vohánka z Eurowagu (10,5 miliardy) a o tři příčky dál zakladatel Livesportu Martin Hájek (10 miliard).

S odhadovaným jměním 7,3 miliardy korun se ve výběru objevuje na 43. místě Marek Španěl, zakladatel herního studia Bohemia Interactive, 5,2 miliardy korun přisuzuje Forbes na 62. místě zakladateli startupu CDN77 Zdeňku Cendrovi a tři místa za ním se nachází s pěti miliardami zakladatel e-shopu Notino Michal Zámec. V poslední desítce se pak objevují také investor Ondřej Fryc (3 miliardy), šéf Avastu Ondřej Vlček (2,9 miliardy) či další investor Jan Barta (2,7 miliardy).

„Přes pandemii svět zažívá období vrcholů na akciových trzích, což nebývale zvedá multiplikátory, přes něž se ocenění firem také počítá. I proto má stovka nejbohatších letos dohromady majetek ve výši 1,64 bilionu korun (vloni to bylo 1,3 bilionu). Spodní hranice pro zařazení do stovky nejúspěšnějších se posunula z loňské 1,5 miliardy na 2,5 miliardy korun. Drtivé většině podnikatelů majetek a jeho ocenění rostly, jen v osmi případech směřovala hodnota dolů,“ doplňují ke svému žebříčku zástupci Forbesu. Celý ho najdete zde.

Při výpočtech vycházejí redaktoři z účetních závěrek roku 2020, přičemž se hodnotí zisky, obraty i dluhy firem, řeší se cash flow a ohodnocení se konzultuje s burzovními a finančními analytiky. „Věnujeme výpočtům maximální pozornost a úsilí. Vždy to bude ale maximálně možný kvalifikovaný odhad, nikoli zcela přesná cifra. Hodnotu společností, a tím i majetku nejúspěšnějších českých podnikatelek a podnikatelů spolehlivě stanoví vždy až trh při jejich případném prodeji,“ vysvětluje šéfredaktor českého Forbesu Petr Šimůnek.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym