Nejlepší IT je neviditelné, ale funkční. Cisco Meraki ukazuje, že i firemní sítě mohou běžet v cloudu

Poptávka po cloudových řešeních je jedním z nejvíce rostoucích trendů i v Česku. Patří mezi ně také firemní sítě a IT infrastruktura.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

sit

Foto: vygenerováno Open AI / DALL-E

Kvalitní a bezpečné připojení je pro fungování firmy klíčové

Nejde zpravidla o tu nejzábavnější část, která se při budování byznysu řeší, ale zároveň je to jedna z těch nejdůležitějších. Pokud totiž ve firmě nemáte správně nastavenou IT infrastrukturu nebo neustále vypadávají sítě a z toho důvodu vám třeba neběží internet nebo nefunguje přístup k důležitým službám, ochromuje to celý provoz. Společnou výzvou de facto všech firem je přechod do cloudu. A právě v cloudu může fungovat také správa celé firemní sítě. „Společnosti potřebují komplexní řešení s nízkými požadavky na správu,“ říká Ondřej Klapka, Account Manager Cisco Meraki pro Česko a Slovensko.

Právě Cisco Meraki nabízí cloudové, síťové a bezpečnostní řešení pro podnikání, které se snaží propojit komplexitu robustního IT řešení s co nejjednodušší správou a také škálovatelností. V dnešním rychle se měnícím světě totiž firmy potřebují mít agilní řešení také na správu a rozvoj vlastních sítí, aby vyhověly dynamicky se měnícím požadavkům ve všech ostatních oddělení.

„Čím dál tím více platí, že IT musí být v podstatě neviditelné z pohledu údržby, ale zároveň musí tvořit pevné základy pro další budování byznys procesů,“ doplňuje Ondřej Klapka. Na těchto aspektech je postaveno také řešení Cisco Meraki, u kterého lze začít s jednoduchou podnikovou sítí a postupně do ní napojovat další potřebné služby. K dispozici jsou produkty pro bezdrátový přístup, přepínače, firewally nebo řešení pro správu mobilních zařízení, ale také produkty pro bezpečnost a internet věcí, jako jsou kamery, senzory či mobilní brány.

cisco-meraki

Foto: Cisco Meraki

Cisco Meraki nabízí komplexní řešení pro firemní sítě

Hlavní předností je cloudový přístup, v rámci něhož lze z jediného panelu spravovat celou síť. Přestože tedy může takové řešení vypadat robustně, je díky svému konceptu určeno i pro firmy, které mají na správu IT omezené zdroje. „Výhodou Cisco Meraki je flexibilita. Roste s vámi od malé firmy, kdy můžete využívat třeba jen základní produkty, až do velké korporace, přičemž na této cestě dokáže pomoci rychle rostoucím společnostem uzpůsobit IT v krátkém čase, aby je tato část byznysu zbytečně nebrzdila,“ vysvětluje Kirill Molokojedov, Cisco Partner Account Manager pro Česko a Slovensko.

Podle něj jde proto o technologii, která je poptávaná jak ve startupech a menších firmách s několika zaměstnanci, tak v nadnárodních korporacích, kde nároky na robustnost i třeba bezpečnost sítě bývají mnohonásobně větší. V České republice Cisco nabízí řešení Cisco Meraki prostřednictvím B2B kanálů svého partnera Smarty.cz.

Všichni se shodují, že cloudový přístup k mnoha oblastem včetně sítí či bezpečnosti je ve světě jednoznačný trend a roste i u nás. „Také lokální trh se významně přizpůsobil podle trendů přicházejících ze zahraničí. Poptávka po cloudových řešeních je jedním z nejvíce rostoucích trendů právě i v Česku,“ potvrzuje Vojtěch Vagai, Key Account Manager TD Synnex Česká republika. Jednou z překážek přechodu do cloudu může být složitost systémů, kterou se Cisco Meraki snaží eliminovat.

Kvalitní a bezpečné připojení je pro spokojenost i fungování celé firmy také klíčové.

Do oblasti cloud networkingu vstoupilo Cisco již před mnoha lety, a tak patří mezi jeho průkopníky. Zároveň má na trhu i díky své dlouholeté síťové expertíze připravené produkty pro všechny typy byznysů a využití, to znamená, že splňují požadavky různých průmyslových odvětví, jako je výroba, zdravotnictví, pohostinství, hoteliérství, finanční služby a retail či logistika. Každá firma si může zvolit co nejvhodnější licenční model.

Podle Vojtěcha Vagaie jsou ceny individuální podle toho, o jak velkou firmu jde a jak robustní řešení potřebuje nasadit. „Dokážeme přesně spočítat, kolik stojí celé síťové řešení na den, a klidně se můžeme dostat na částky v řádech několika korun. Je na každé firmě, aby zvážila, zda se jí takové řešení vyplatí, ale je to podobné jako káva, která může být klidně ještě dražší. Nicméně kupujete ji, aby byli zaměstnanci stejně jako vaši zákazníci spokojení, a kvalitní a bezpečné připojení je pro spokojenost i fungování celé firmy také klíčové,“ říká.

Důležitou součástí Cisco Meraki je také automatizace procesů a centralizovaná správa včetně monitoringu, aby bylo k obsluze potřeba co nejméně personálu a efektivita provozu byla co nejvyšší. Naprosto klíčovým prvkem je pak u všech síťových a cloudových řešení bezpečnost a platí to také pro Cisco Meraki.

„S rostoucím množstvím kybernetických hrozeb si nikdo, kdo je připojen k internetu, nemůže dovolit dělat kompromisy v zabezpečení. Bezpečnostní brány Cisco Meraki jsou navzdory velmi jednoduché implementaci a provozu dle nezávislých testů na té úplně nejvyšší bezpečnostní úrovni v porovnání s ostatními technologiemi a jsou zárukou bezpečnosti pro každou organizaci,“ dodává Ondřej Klapka, Account Manager Cisco Meraki pro Česko a Slovensko. Firmy mají k dispozici bezpečnostní centrum, které dává přesné informace o tom, co se v síti děje, případně kde byl zachycen případný kyberneticky útok.

CC Native

Partnerem článku je Smarty.cz

Akcie Nvidie letí do nebe. Výkonem na burze drtí technologické obry, kteří ji pohánějí nákupem čipů

V novém roce uplynulo teprve pár týdnů, ale akcie Nvidie už vyrostly o 50 procent. Za poslední rok to je dokonce o 214 procent. Co za tím je?

nvidia

Foto: Vygenerováno Open AI / DALL-E

Akcie Nvidie letí do nebe

0Zobrazit komentáře

Růst největších technologických hráčů ze Spojených států je v posledním roce působivý. Přestože akcie díky dobrým výsledkům rostou de facto všem, jeden přece jen vyčnívá. Považte sami při výpisu, o kolik procent jejich akcie poskočily za posledních dvanáct měsíců: Apple 21 %, Amazon 69 %, Microsoft 49 %, Alphabet 53 %, Meta 156 %, Nvidia 214 %. Je vidět, že po těžším období je zpátky na koni Mark Zuckerberg a jeho impérium kolem Facebooku, nicméně ještě výše v oblacích se vznáší Nvidia v čele s Jensenem Huangem. Co stojí za raketovým růstem předního světového výrobce grafických karet a má to vůbec logiku?

Dlouhodobě je Nvidia známá zejména v herním průmyslu. Kalifornská technologická společnost toho však dělá mnohem více než jen grafické karty. Poptávku po jejích produktech zvýšily těžba kryptoměn či omezení během pandemie covidu, během níž si lidé zavření doma kupovali nové herní stroje. Největší boom však přišel loni, kdy akcie Nvidie v rámci kalendářního roku vzrostly o zhruba 240 procent. Tím se staly nejvýkonnější akcií v indexu a za pár týdnů letošního roku už stihly přidat dalších zhruba 50 procent.

I v tomto období můžeme pro ilustraci přidat tempo růstu dalších největších firem na amerických burzách, které sice taktéž dál stoupají, ale zdaleka ne tak rychle. Od začátku letošního roku vyrostly ceny akcií následovně: Nvidia 50 %, Amazon 12 %, Microsoft 10 %, Alphabet 5 %, Apple 0 %, Meta 33 %. Zuckerbergova společnost si dokonce připsala začátkem února burzovní rekord, když tržní hodnota firmy během jediného dne vyrostla o 200 miliard dolarů (asi 4,7 bilionu korun).

Ale zpět k Nvidii a tomu, co za jejím úspěchem stojí. V první řadě je třeba říct, že se Nvidia v posledních dnech probojovala na třetí místo v žebříčku nejhodnotnějších amerických veřejně obchodovaných firem. Při tržní hodnotě ve výši kolem 1,8 bilionu dolarů (v přepočtu 42,6 bilionu korun) předstihla Amazon i Alphabet, byť druhá jmenovaná firma si už stihla vzít třetí místo zpět. Před sebou už mají jen zatím nedostižné duo Microsoft a Apple, jejichž tržní kapitalizace se pohybují kolem tří bilionů dolarů.

techstocks-1y

Foto: Google Finance / CzechCrunch

Vývoj ceny akcií Nvidie a spol. za posledních dvanáct měsíců

Stejně jako v minulém roce i teď za vším stojí umělá inteligence. Nvidia kromě grafických karet navrhuje (záměrně nepíšu vyrábí, protože čipy vyrábí tchajwanská TSMC) mnoho dalších věcí. Její byznys se dělí na dva zásadní segmenty: gaming a datová centra. V gamingu jde o grafické karty GeForce a další produkty zaměřené na herní konzole a příslušenství, v rámci datových center se zase jedná zejména o grafické čipy a procesory pohánějící výpočty spojené s umělou inteligencí.

Zatímco v roce 2020 tvořil přes polovinu tržeb herní segment a datová centra jen necelých 28 procent, loni už podíl herního byznysu klesl na zhruba 34 procent a podíl datových center naopak vyrostl na více než 55 procent. Zejména v této oblasti dlouhodobě dominuje konkurenční Intel, který však začal mít před lety technologické problémy a zaspal ve vývoji. Jeho část tržní podílu tak začaly postupně přebírat AMD a Nvidia, a to zejména díky rostoucímu využívání AI. Nvidia dokonce před několika čtvrtletími v této oblasti Intel předstihla a stala se největším dodavatelem čipů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Nvidia je zatím jediná, kdo dokáže vyrábět specializované supervýkonné čipy, využívané pro umělou inteligenci, jako je H100 nebo novější generace H200. Tyto čipy jsou potřebné pro trénink jazykových modelů a AI obecně. Používají je přitom všechny společnosti, které jsou v této oblasti lídry – Microsoft, Alphabet, Meta a Amazon. Cena jednoho čipu H100 se pohybuje mezi 25 tisíci až 40 tisíci dolary (590 až 940 tisíc korun) a právě skutečnost, že Nvidia ví, že velké technologické společnosti tyto čipy potřebují, jí dává možnost účtovat si za ně tak obrovské částky.

Za třetí čtvrtletí loňského roku, ve kterém již známe čísla, dosáhla Nvidia čisté marže kolem padesáti procent. To přitom zahrnuje i další méně lukrativní segmenty, jako jsou hry, profesionální vizualizace či automobilový průmysl. Je tedy velmi pravděpodobné, že v segmentu datových center má firma marži vyšší. Z každých dvou dolarů, které zde Nvidia vydělá, tak má extrémně vysoký čistý zisk minimálně jeden dolar.

Na jejích příjmech se velcí technologičtí hráči podílejí následujícím způsobem: Microsoft 15 %, Meta 13 %, Amazon 6,2 %, Alphabet 5,8 % a Dell 7,8 %. Tyto údaje potvrzují odhady, že Nvidia loni dodala zhruba 150 tisíc čipů H100 společnostem Microsoft a Meta a dalších 50 tisíc čipů společnostem Alphabet, Amazon a Oracle.

Před časem se také objevily informace, že umělá inteligence táhne i růst herního segmentu. Západní vlády totiž zavedly řadu omezení na vývoz čipů do Číny, která podle deníku Financial Times nakupuje od Nvidie počítače a grafické karty, jež pak rozebírá, aby získala alespoň některé čipy pro trénink umělé inteligence.

techstocks-ytd

Foto: Google Finance / CzechCrunch

Vývoj ceny akcií Nvidie a spol. v letošním roce

Zaslouží si však Nvidia takovou velikost? Své výsledky za čtvrtletí zveřejní příští týden a za předpokladu, že splní očekávání, by měla vydělat za posledních dvanáct měsíců zhruba třicet miliard dolarů. Při současné tržní kapitalizaci 1,8 bilionu dolarů se tedy kalifornská firma obchoduje za zhruba 60násobek ročního zisku. To je extrémně vysoká hodnota.

akon1

Přečtěte si takéSliboval Wakandu, nepostavil nic. Raperův africký sen se rozplynulRapper sliboval Wakandu, vláda pro ni zabavovala pozemky. Místo mrakodrapů tam ale roste křoví

Pro letošní rok se však zisky odhadují na úrovni 52 miliard dolarů a pro rok 2025 dokonce na úrovni 60 miliard dolarů. Pokud by Nvidia splnila očekávání, ocenění by v tu chvíli bylo při současné valuaci poloviční, a to už by byla rozumná hodnota. Firma ale samozřejmě ještě nemá vyhráno. Přichází konkurence v podobě společnosti AMD, která před časem představila řadu čipů MI300 využitelných umělou inteligencí. AMD však očekává, že v roce 2024 za tyto čipy utrží jen zhruba dvě miliardy dolarů, což je mnohem méně než v případě Nvidie.

Své plány v této oblasti odhalil také Intel a trendem velkých technologických firem je, že se snaží vyrábět stále více komponentů vlastními silami. Například Apple se chce odklonit od Intelu a Qualcommu vývojem vlastních čipů. Nahradit Nvidii ale snadné nebude, zejména v krátkodobém horizontu, a zatím to vypadá, že společnost může dělat dál neohrožené kroky.