Nejmenší podíl aktivních uživatelů TikToku v populaci v rámci Evropské unie? Česko a Slovensko

V Česku používají čínskou sociální síť dva miliony lidí. V poměru k počtu obyvatel však patříme k nejméně penetrovaným zemím v EU.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

Logo sociální sítě TikTok

0Zobrazit komentáře

Původem čínská sociální síť TikTok vzala celý svět útokem, rychle získala na oblibě a začala se dotahovat na dosavadní hegemony svého oboru. Podle posledních analýz a odhadů ji po celém světě využívá měsíčně 1,5 miliardy aktivních uživatelů. Facebook proti tomu jako největší sociální síť světa v loňském roce přesáhl tři miliardy uživatelů. Přesná a oficiální data TikTok publikuje v rámci Nařízení o digitálních službách o počtu uživatelů v Evropské unii, kde měl mít mezi loňským srpnem a letošním lednem v průměru 142 milionů aktivních uživatelů měsíčně. Ještě zajímavější je pak rozpad na uživatele v jednotlivých zemích.

TikTok pravidelně publikuje v rámci evropského Nařízení o digitálních službách také takzvaný Transparency Report, v němž například informuje o tom, jaká opatření přijímá v případě moderace obsahu a účtů porušujících jeho zásady či místní zákony nebo jak vyřizuje žádosti vlád o poskytnutí informací. Součástí tohoto reportu je i přehled o aktivních uživatelích v jednotlivých státech Evropské unie. Na ten poslední, týkající se průměrných dat za loňský srpen až letošní leden, upozornil server The European Correspondent.

Vyplývá z něj například to, že v Česku TikTok využívají dva miliony uživatelů měsíčně a na Slovensku milion uživatelů. Největší počet aktivních uživatelů má TikTok v rámci Evropské unie ve Francii, Německu a Itálii, kde tuto sociální síť využívá více než dvacet milionů lidí. Přes devatenáct milionů uživatelů registruje TikTok ve Španělsku a v Polsku přes jedenáct milionů. Ve zbytku zemí Evropské unie jde o jednotky milionů měsíčně aktivních uživatelů.

Pokud se počet uživatelů TikToku přepočte jako podíl na celkovém počtu obyvatel dané země, dostane žebříček úplně jiné pořadí. Na první místě je Lucembursko, kde TikTok každý měsíc aktivně využívá 46 procent populace. V Irsku je to 42 procent populace, ve Španělsku 40 procent, v Rumunsku 39 procent, v Litvě 38 procent, na Maltě 37 procent, v Řecku 36 procent a v Itálii a ve Francii pětatřicet procent.

Na opačném pólu tohoto žebříčku se nachází Slovensko s Českem, kde TikTok používá jen sedmnáct, respektive devatenáct procent populace. Čtyřiadvacet procent populace využívá čínskou sociální síť ve Slovinsku a Dánsku a čtvrtina obyvatel v Rakousku a Chorvatsku. V Německu jde o šestadvacet procent populace a v Polsku o sedmadvacet procent.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

TikTok je v Evropské unii i Spojených státech dlouhodobě mnohými stranami označován za potenciální bezpečnostní hrozbu, jelikož je vlastněný čínskou společností Bytedance. Například loni v březnu označil TikTok za možnou bezpečnostní hrozbu i český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB), když politiky varoval před jeho instalací a používáním na zařízeních s přístupem k systémům spadajícím do kritické informační infrastruktury. Navíc NÚKIB doporučil zvážit používání aplikace i široké veřejnosti.

Politici, nejen u nás, ale také ve světě, na TikToku aktivně působí a oslovují tím zejména mladší voliče, kteří zároveň TikTokem stále více nahrazují Google jako svůj hlavní vyhledávač. O škodlivosti sociálních sítí nebo zákazu TikToku, který je velkým tématem ve Spojených státech, nedávno v našem podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým hovořila antropoložka Marie Heřmanová, která se zabývá výzkumem sociálních médií, konspirací nebo influencerů. „TikTok je teď v pozici fackovacího panáka. Nyní nemáme empirické důkazy, že by způsoboval všechno, co padalo mimo jiné při diskuzi v Kongresu, třeba co se týče polarizace nebo závislostí. Je to velmi složitá diskuze, ve které musíme oddělit několik rovin,“ uvedla k debatě o možném zákazu této sociální sítě v USA.

CzechCrunch Jobs