Nejprve koupili CryptoPunks, teď tvůrci NFT opiček Bored Ape vydávají vlastní kryptoměnu. Míří s ní na největší burzu

Filip HouskaFilip Houska

bayc-2

Foto: BAYC

Animované opičky z edice Bored Ape Yacht Club

0Zobrazit komentáře

Začaly se rodit v dobách, kdy o NFT ještě příliš mnoho lidí nevědělo. Roztodivné animované opičky z kolekce Bored Ape Yacht Club ale na sebe dokázaly kvapem strhnout velký zájem. Vyskakovaly na burzách, celebrity si je dávaly do profilovek na sociálních sítích. Dokonce zaujaly i takového giganta, jakým je Adidas. A jejich tvůrci z toho náležitě vytěžili. Tak moc, že dnes skupují další velice oblíbené sběratelské kolekce a chystají vlastní opičí kryptoměnu.

Poprvé se tito animovaní primáti s mnohdy šílenými výrazy objevili loni v dubnu, kdy projekt Bored Ape Yacht Club z dílen studia Yuga Labs vznikl. Na scénu (respektive na blockchain etherea) naběhli v počtu deseti tisíc kusů a čekali, až si je ochočí noví majitelé. Což bylo vcelku rychlé. Za pouhý rok překonalo obchodování se „znuděnými opicemi“ miliardu dolarů v tržbách a některé z nich se prodávají i za miliony korun.

Stal se z nich fenomén. Lidé je skupovali nejen pro vidinu budoucího znásobení počáteční investice, ale také jako módní doplněk ve virtuálním světě. Svého vlastního primáta má dokonce i Eminem, Snoop Dogg, Serena Williams nebo Gwyneth Paltrow. A všichni, kteří toto NFT mají ve svých peněženkách, jsou zároveň členy jakéhosi exkluzivního klubu, který slibuje různé výhody a odměny.

Jejich tvůrci si ověřili, že o Bored Ape Yacht Club (BAYC) je nevídaný zájem, a proto jdou teď ještě o kus dál. Začalo to zajímavým nákupem, který ve světě NFT nejspíš nemá obdoby – koupili totiž práva ke dvěma vysoce oblíbeným kolekcím, a sice pixelovitým avatarům CryptoPunks a animovaným postavičkám Meebits od studia Larva Labs. Prý jsou jejich velkými fanoušky, co ale s nimi hodlají dále udělat, se zatím neví.

Neví se ani cena, za jakou práva k těmto kolekcím kreativní studio Yuga Labs koupilo. Ví se však to, jakou všechny tři kolekce dohromady tvoří tržní hodnotu – zhruba 3,6 miliardy dolarů (80 miliard korun) v aktuálních cenách, za které se jednotlivá NFT obchodují. Ve světě digitálních sběratelských předmětů se tak vytvořil nový obr, o kterém bude do budoucna ještě hodně slyšet. Yuga Labs ale tímto nekončí – naopak.

Svůj velký vliv na formování trhu s NFT se rozhodli zužitkovat i pro založení vlastní kryptoměny, kterou nazvali apecoin. Ta má být v první řadě určena pro použití ve hře Benji Bananas na principu earn-to-play, tedy s možností digitální měnu vydělávat hraním. Na ní Yuga Labs spolupracují s Animoca Brands, dceřinou firmou české herní platformy Gamee. Výhledově pak poslouží jako primární token pro všechny produkty, s nimiž tvůrci BAYC přijdou.

apecoin_1

Foto: ApeCoin DAO

Vizualizace kryptoměny apecoin

Do éteru půjde přesně jedna miliarda těchto mincí a výdělky z nich poslouží pro vybudování zcela nového ekosystému, ve kterém se z prodejů bude financovat vývoj her, nový merchandising nebo pořádání různých akcí. V plánu je také vytvoření decentralizovaného tržiště pro NFT po vzoru známého OpenSea.

Tvůrci se svými apecoiny dokonce míří rovnou na největší kryptosměnárnu světa Binance, kde budou zalistovány dnes v 15.30. Novou kryptoměnu by nicméně jako první měli dostat existující majitelé opiček Bored Ape Yacht Club, samotní zakladatelé Yuga Labs a také ti, kteří pomáhali s jejím uvedením.