Nejprve monitoroval Elona Muska, teď soukromé lety ruských oligarchů. Jejich letadla jsou šílená, říká mladý Američan

Filip HouskaFilip Houska

putinjet_1

Foto: PutinJet/Twitter

Pohled na snímek obrazovky jednoho z letů

0Zobrazit komentáře

Elon Musk mu nabízel přes sto tisíc korun, aby kvůli bezpečnosti přestal sledovat jeho lety soukromými tryskáči. Hlavu si s tím ale americký hoch Jack Sweeney nelámal, dál na Twitter zveřejňoval údaje o cestách letadel bohatých Američanů a vybudoval si na tom velkou základnu fanoušků. Nyní se přesouvá k ještě většímu kalibru – ruským, do kouta zahnaným oligarchům, jejichž život a majetek dostává kvůli nenasytnosti Vladimira Putina tvrdé rány.

Ruští miliardáři (a mnohdy Putinovi podporovatelé) pod náporem významných sankcí od západních zemí – uvalených v reakci na invazi na Ukrajinu – nemají úplně na růžích ustláno. Některé země jim zmrazují majetek, jiné zakazují, aby nad jejich územími létali. A právě na lety soukromých letadel ruských oligarchů se zaměřil devatenáctiletý Jack Sweeney, který o nich na Twitteru prozrazuje zajímavé informace.

Díky monitorovací službě JetTrack, která je veřejně dostupná, a dalším údajům o typech letadel ruských miliardářů dává americký student dohromady snímky obrazovek, v nichž je možné vidět poměrně konkrétní specifikace daných letounů i náznaky tras, kam letí, respektive kde přistávají. A byť Sweeney dodává, že mapování nemusí být zcela přesné (kvůli obecně horšímu satelitnímu pokrytí letů v Rusku), dává to minimálně dobrý náznak.

Na svém účtu, nazvaném PutinJet, zveřejňuje Jack Sweeney například pohyby strojů nejbohatšího muže Ruska Vladimira Potanina, ocelářského miliardáře Alexandera Abramova nebo Romana Abramoviče, který po dlouhých letech opustil pozici majitele slavného anglického fotbalového klubu Chelsea, aby usiloval o mírová jednání mezi Putinovým režimem a Ukrajinou. Tato Sweeneyho aktivita lidi evidentně baví, což potvrzuje počet sledujících.

Za čtyři dny provozu twitterového účtu dokázal nasbírat přes čtyřiadvacet tisíc sledujících. Na svůj další účet, který mapuje soukromé lety Elona Muska (kvůli čemuž se s nejbohatším člověkem světa dostal do křížku), ale v počtu sledujících ještě výrazně strádá. „Letadla, která tito oligarchové mají, jsou naprosto šílená,“ řekl Jack Sweeney agentuře Bloomberg. Často totiž létají stroji typu Airbus A319 či Boeing 737.

Je otázkou, jaký reálný dopad může pozorování letadel nejbohatších lidí Ruska mít. Patrně ale nepůjde o takový zásah, jaký mělo monitorování ruských invazních sil, jak se přibližují k hranicím Ukrajiny. To totiž odhalil tým výzkumníků pomocí satelitních snímků a Google Maps – a věděl to o několik hodin dříve, než Rusko invazi oficiálně oznámilo.