Nejvelkolepější televizní podívaná. Nový trailer seriálu Pán prstenů: Prsteny moci ukazuje vzestup zla

Amazon vypustil další trailer na očekávaný seriál. Poprvé v něm naznačuje, jaký bude děj. A dokazuje, že se vyrovná velké filmové produkci.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

lord-of-the-rings-rings-of-power-valinor-prime-video-amazon

Foto: Amazon Studios

Záběry z první řady seriálu Pán prstenů: Prsteny moci od Amazonu

0Zobrazit komentáře

Zdá se, že podobně jako seriál Rodina Sopránů odstartoval novou éru kvalitní televize a Hra o trůny představila možnosti epického fantasy na obrazovkách, Pán prstenů: Prsteny moci smaže rozdíly mezi produkčními kvalitami filmů a seriálů. Amazon totiž na konferenci Comic-Con odhalil nový trailer vlajkové lodě své streamovací služby Prime Video, který z hlediska audiovizuálního zpracování prakticky postrádá konkurenci.

Teprve před týdnem se Prsteny moci ukázaly ve dvouminutové ukázce, která většinu diváků potěšila velkolepými záběry napříč Středozemí tisíce let před událostmi původní trilogie Pána prstenů. Krásné obrazy nicméně doprovázely pouze náznaky konkrétních událostí, v nichž jen znalci knižních předloh J. R. R. Tolkiena identifikovali například bitvu s „padlým bohem“ Morgothem z Prvního věku nebo možnou návštěvu Valinoru neboli Země neumírajících.

Už déle je známá základní premisa seriálu. Odehrává se ve Druhém věku a sleduje opětovný vzestup zla ztělesněného v Sauronovi, který se snaží obelhat obyvatele Středozemě, vytvořit dvacet prstenů moci a pomocí nich si celý kontinent podrobit.

Hrdinové v čele s elfy Galadriel a Elrondem ale pohyby temných sil vycítí a pokusí se nadcházející neznámou katastrofu zarazit. Seriál vychází především z dodatků (takzvaných appendixů) k Pánovi prstenů, které poskytují základní dějinný přehled, ale ne detailní příběhy.

Nový trailer tyto informace v zásadě převádí do audiovizuální formy. „Mysleli jsme, že válka konečně skončila,“ říká na jeho začátku Galadriel. Z traileru to není zřejmé, má ale na mysli výše zmíněnou válku s Morgothem, jednou z nejvyšších božských bytostí Tolkienova světa, kterou ovšem temnota svedla k touze ničit. Morgoth pak vyšle ovládat a ničit svého služebníka Saurona.

Obyvatelé Středozemě ale zatím nic netuší. Oblaženi porážkou velkého zla si užívají míru a prosperity, zatímco v pozadí se začíná odvíjet strašlivý plán. Není jasné, zda je v traileru možné zahlédnout samotného Saurona – objevuje se v něm pouze menší, do stínů zahalená postava. Čtenáři předloh nicméně dobře vědí, že Pán zla dokáže měnit svou podobu.

Aby nebylo pochyb o tom, že Středozemi čekají těžké časy, na úplném konci tříminutového videa se objevuje démon Balrog známý už z prvních dvou dílu trilogie Pána prstenů. Jeho postava dokonce vypadá prakticky totožně jako ve filmech Petera Jacksona, což vedle mnoha dalších záběrů stvrzuje snahu tvůrců vytvořit mezi vším silnou kontinuitu.

K vidění je ale také mnoho nového. Od starší formy hobitů zvaných chluponozi až po záblesky prosperujícího trpasličího království v Morii.

Amazon nový trailer představil v rámci 90minutové prezentace na komiksovém veletrhu Comic-Con v americkém San Diegu, kde se obecenstvu nabídl pohled i na několik dalších krátkých klipů. Ty představily hlavní rasy Středozemě (trpaslíky, lidi, elfy a hobity) i úryvky scén soupeření mezi Elrondem a vůdcem trpaslíků Durinem v rozbíjení kamenů či návštěvu Galadriel v honosném Númenoru, království lidí.

lotr-amazon2

Foto: Amazon Studios

Záběry z první řady seriálu Pán prstenů: Prsteny moci od Amazonu

V průběhu prezentace přišla řeč i na některé z dosud kritizovaných detailů seriálu, jako je například fakt, že trpasličí princezna Disa nemá plnovous, jak to prý ženám její rasy přísluší. Z pódia podle serveru Deadline zaznělo, že Prsteny moci skutečně představí i trpaslice s vousy.

Asi nejočekávanější seriál roku – a s miliardovým finálním rozpočtem nejdražší televizní projekt všech dob – bude mít premiéru 2. září výhradně na streamovací službě Prime Video. Osm dílů první řady bude vycházet standardně s týdenními přestávkami.

V současnosti se už pracuje na druhé řadě z celkových pěti. Pokud se Pán prstenů: Prsteny moci stane hitem, lze očekávat i další pokračování či spin-off.

Načítám formulář...