Nový Pán prstenů se blíží. Amazon ukázal velký trailer na nejočekávanější seriál roku

Fantasy seriál z produkce Amazonu se bude odehrávat několik tisíc let před událostmi filmových trilogií.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

lotr_1

Reprofoto: Amazon/YouTube

Už v září dorazí na obrazovky seriálový Pán prstenů

0Zobrazit komentáře

Už v září na obrazovky dorazí nejen největší seriál roku, ale dosud vůbec nejnákladnější televizní projekt všech dob. Pán prstenů: Prsteny moci chce diváky vzít na dobrodružství, na jaké ani v době Hry o trůny nebo Stranger Things nejsou zvyklí. A v nové upoutávce ukazuje, co to přesně znamená.

Fantasy seriál z produkce Amazonu se bude odehrávat několik tisíc let před událostmi filmových trilogií Pán prstenů a Hobit. Jak naznačuje jeho podtitul, jedna z hlavních dějových linií se bude týkat vzniku dvaceti kouzelných prstenů, kterými se temný pán Sauron pokusí svést vládce Středozemě ke zlu. Hlavními hrdiny přitom budou relativně mladá elfka Galadriel a půlelf Elrond, kteří vycítí hrozící katastrofu a pokusí se jí předejít.

Epické vyprávění se ale pokusí komplexně obsáhnout dění napříč celou Středozemí i za jejími hranicemi a sleduje světy lidí, hobitů (respektive chluponohů, jejich menší a snědší formy), trpaslíků, elfů, skřetů a dalších fantaskních stvoření – třeba i entů, pastýřů stromů. Jelikož se už od počátku ví, že seriál bude mít celkem pět řad, tvůrci mohli vše pečlivě naplánovat a měli by dobře vědět, jak se v rozsáhlém světě neztratit. Výzvou tak bude jen vše přesvědčivě zprostředkovat publiku.

Z informací o Prstenech moci jsou už delší dobu zřejmé obrovské ambice, počínaje rozpočtem dosahujícím 465 milionů dolarů přes pohledy na audiovizuální zpracování až po příběh o vzestupu pána zla Saurona. Nabídnout by měl i značnou dávku akce – v novince jí má být více než v jakémkoliv jiném seriálu, který tvůrci viděli. Alespoň tak to showrunneři J. D. Payne a Patrick McKay prezentovali v rozhovoru pro Empire.

Když Amazon loni v srpnu odhalil první záběr z nového seriálu, mnohé potěšila vizuální podobnost s filmy Petera Jacksona a příslib epického příběhu z hloubi historie fantazijní Středozemě z pera spisovatele J. R. R. Tolkiena. Následné plakáty postav, první teaser či další informace se nicméně začaly setkávat s čím dál větší mírou skepse. Někteří pochybovali o věrnosti Tolkienově vizi, jiným vadila údajná snaha tvůrců svět aktualizovat do dnešní doby s rasově diverzifikovaným obsazením.

Na seriálu na druhou stranu pracují odborníci na dílo anglického spisovatele a scenáristé prý svými příběhy fond spravující Tolkienovu pozůstalost potěšili natolik, že jim umožnil pokrýt větší kus dějin, než na který má Amazon oficiálně práva. Payne a McKay citují Tolkiena, jenž v jednom dopise o svých příbězích napsal: „Měly by být propojené do majestátního celku, a přesto ponechat prostor dalším myslím a rukám vládnoucím barvami, hudbou a dramatem.“

Tvůrci Prstenů moci si prý vytyčili cíl vytvořit seriál příběhem i audiovizuálním zpracováním konzistentní s filmy Petera Jacksona. Zároveň si ale chtějí najít vlastní cestu, vzít diváka do Středozemě, v jaké ještě nebyl. Například Morfydd Clark, představitelka mladší Galadriel, upozornila, že od ní diváci nemají očekávat povznesenou éterickou bytost, jakou elfka ztvárněná Cate Blanchett byla ve starších filmech. K této poloze se její postava v průběhu stovek a tisíců let má teprve propracovat.

Něco se ovšem změnit nemá, a to už zmiňované měřítko celého projektu. Jen první řada seriálového Pána prstenů je výrazně dražší, než byla Jacksonova dvanáctihodinová trilogie. Díky tomu máme v každé epizodě očekávat velkolepou výpravu, fantastická stvoření nebo souboje a bitvy.

Osmidílná první série Pána prstenů: Prsteny moci má premiéru 2. září exkluzivně na streamovací službě Prime Video. V dalších letech budou následovat čtyři další řady, a to podle všeho nezávisle na úspěchu či neúspěchu seriálu. Vznik všech pěti sérií je totiž součástí smlouvy Amazonu se správci Tolkienova dědictví. A tvůrci nedávno zmínili, že už vědí, jak bude vypadat poslední záběr.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym