Netflix vydal pokračování akčního hitu Vyproštění. Je lepší než jednička a plné zběsilé akce

Vyproštění 2 s Chrisem Hemsworthem obsahuje i 21minutovou akční sekvenci „na jeden záběr“. Film se z většiny natáčel v Česku.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

EXTRACTION 2

Foto: Jasin Boland/Netflix

Chris Hemsworth ve filmu Vyproštění 2

0Zobrazit komentáře

Netfix právě vydal pokračování akčního hitu Vyproštění, které ve všech směrech překonává první díl. To a mnoho dalšího přináší nové vydání newsletteru Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém i televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit. Přihlásit se k jeho odběru můžete v boxu níže.

Načítám formulář...

Akční film s Christem Hemsworthem Vyproštění měl být původně jednorázová věc, testovací publikum ale na něj prý reagovalo tak dobře, že tvůrci změnili závěr a elitního žoldáka Tylera Rakea zachránili. Přesněji nechali jeho život viset na jednom tenoučkém vlásku. Rake nejen přežil, ale dokázal se po měsících v kómatu vypracovat zpět do plné kondice, aby zachránil rodinu sestry svojí bývalé manželky ze spárů gruzínské mafie.

První Vyproštění dodnes patří mezi desítku největších filmových hitů Netflixu a přes několik neduhů není důvod, proč by se pokračování nezařadilo po jeho boku. Režisér Sam Hargrave naplno zužitkovává svoji minulost kaskadéra, což znamená řadu zběsilých soubojů a honiček, z nichž některé nutí napjatě se vrtět na okraji sedačky.

A když v rámci „jednoho“ jednadvacetiminutového záběru sledujeme průlet mezi rychle jedoucími auty, skrze zadní okno vstoupíme dovnitř a dírou v bočním okně zase vyletíme ven, vzpomeneme si i na virtuózní kameru v legendárních Potomcích lidí.

Vyproštění 2 se ale na rozdíl od legendárního sci-fi nesnaží předkládat velké myšlenky. Ačkoliv hlavní hrdina řeší svou traumatickou minulost a celý film prostupuje výrazná linka složitých rodinných vztahů a konfliktu násilí s mateřskou láskou, nejvýraznější roli hrají nakonec stále kulky, pěsti či kopance. V tomto ohledu je sekvence v první třetině snímku, kde sledujeme únik z gruzínské věznice s nemilosrdnou mafií v patách, téměř dokonalá. Z tiché mise se najednou stává krvavý boj a tempo pak neustále zrychluje až do bodu, kdy testuje naši pozornost.

Naneštěstí film tuto dechberoucí sekvenci ve zbytku stopáže už nedokáže překonat, takže se velkou částí z dvou hodin táhne pocit předčasného vrcholu a velice dlouhého „dojezdu“. Neznamená to ovšem, že choreografii bojů a různé způsoby mrzačení nepřátel až do konce není zábavné sledovat. Dokonce emoční linie relativně funguje – lépe než v první filmu. Vyproštění 2 tak docela nedosahuje kvalit Johna Wicka, v akčním žánru je ale tím nejlepším z produkce Netflixu. Na streamovací službě je dostupné ode dneška.

Ačkoliv to nejspíš skoro nikdo nepozná, většina filmu se natáčela v Česku. Například bývalá věznice v Mladé Boleslavi posloužila pro interiéry oné sekvence útěku z vězení. Na trati mezi Chomutovem a Vejprty zase vnikly třeba záběry, kde helikoptéra skutečně přistane na jedoucí vlak. Točilo se i v Litoměřicích nebo Terezíně.


Co ukazují trailery

Nadace

Nadace, poměrně volná adaptace jednoho z pilířů žánru sci-fi, se po dvou letech vrátí na obrazovky. Ve vládě galaktické Říše se začínají objevovat velké trhliny a blíží se svatá válka se zastánci Hariho Seldona, geniálního matematika, co předpověděl pád Říše. Seriál se natáčí i v Česku. Více o tom zde.


Co hýbe světem filmu a televize

Pokračování Avataru a marvelovky se odkládají

Třetí Avatar je už natočený a na velká plátna měl zamířit hned příští rok, kvůli náročné postprodukci se ale o rok odkládá. Další dvě pokračování pak uvidíme až v letech 2029 a 2031. Disney spolu s tím oznámilo také přesunutí všech chystaných filmů z univerza Marvelu a přidalo i termíny uvedení dvou nových filmů Star Wars. Více zde.


Co si pustit

Naše planeta II

Netflix  |  Dokumentární  |  2019-2023  |  2 řady  |  ČSFD

Our Planet II. Cr. Ed Charles/Netflix © 2023

Foto: Ed Charles/Netflix

Dokumentární série Naše planeta

Netflix si pro tento týden připravil hned několik očekávaných novinek a my místo poněkud neuspokojivé šesté řady Černého zrcadla doporučíme spíše pokračování úžasné Naší planety s Davidem Attenboroughem. Čtyři nové epizody, zaměřené na migraci, nástup léta, dospívání a vliv lidí na životy zvířat, opět skýtají řadu nádherných záběrů doplněných poutavým komentářem. Nechybí ale ani důrazné varování před směrem, kterým se éra zdánlivé nadvlády člověka nad přírodou ubírá.

Pro přehled dalších trailerů, novinek z filmového světa a tipů, co si o víkendu pustit, se podívejte na kompletní vydání newsletteru Watch a přihlaste se k jeho odběru zde či v boxu v úvodu článku.