Nadace má dechberoucí nový trailer, pokračování Duny už vzniká. Přinášíme novinky i doporučení z filmu a televize

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

duna-nadace

Foto: Vertical Ent./Apple

Pokračování Duny už vzniká a Nadace má nový trailer

0Zobrazit komentáře

Páteční večer znamená nové vydání CC Watch, kde shrnujeme filmové a televizní novinky posledního týdne, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, na co se podívat. Hlavními tématy jsou tentokrát sci-fi, fantasy a Quentin Tarantino. Zaprvé jsou zde zprávy o přesunu produkce Pána prstenů od Amazonu do Velké Británie následované optimistickým komentářem režiséra k pokračování Duny. Mezi trailery pak zaujme hlavně Nadace, která se zatím profiluje jako jedna z televizních událostí roku. Za pozornost ale stojí také nová upoutávka na Eternals nebo film od režiséra Mladého papeže.

Nakonec jako vždy navrhujeme, na co se dnes (nebo kdykoliv jindy) podívat, přičemž výběr jsme nechali na Quentinu Tarantinovi. Kultovní režisér a scenárista je totiž známý také hlubokou znalostí kinematografie, takže doporučuje mnoho různých témat. Začíná se tak černohumorným masakrem japonských středoškoláků a končí dramatickým seriálem z prostředí fiktivní televizní stanice.

Aby vám naše shrnutí a doporučení propříště neuniklo, můžete se k odběru newsletteru CC Watch přihlásit zde.

***

Co hýbe světem filmu a televize

Seriál Pán prstenů opouští Nový Zéland: Byl to částečně patriotický výběr režiséra Petera Jacksona, s nímž by Angličan J. R. R. Tolkien nesouhlasil, svět Pána prstenů ale má většina lidí už přes dvacet let spojený s krajinou Nového Zélandu. Druhá i případné následující řady chystaného seriálu od Amazonu se to pokusí změnit, jejich natáčení se totiž počátkem příštího roku přesune do Velké Británie a dalších částí Evropy. Důvodů pro to je několik, od snahy zde vytvořit produkční centrum firmy Jeffa Bezose až po nekompromisní způsob, jakým se Nový Zéland vyrovnává s pandemií a její další možnou vlnou.

Denis Villeneuve vidí druhou část Duny dobře: Režisér nabídku zfilmovat kultovní sci-fi přijal pod podmínkou, že ho bude moci rozdělit na dva filmy. Ten první má vyjít už v říjnu v kinech i online zároveň, což podle některých výrazně snižuje šance na jeho finanční úspěch a schválení natáčení druhého dílu. Studio Warner Bros. za to kritizoval i sám Villeneuve, teď je ale optimističtější, pracuje na scénáři pokračování a na případné natáčení se moc těší. Jak zmínil v nedávném rozhovoru, hlavní hrdinkou by totiž měla být postava herečky Zendayi, která prý ve své roli excelovala. Pro diváky seriálu Euforie to jistě není žádným překvapením.

Na co jsme zvědaví

Nadace, jedno z nejoceňovanějších literárních sci-fi vůbec, se po doslova desítkách let konečně dočkala audiovizuálního zpracování. A možná v ideálním čase. Nejen, že myšlenky o vědecké spolupráci tváří v tvář totální zkáze jsou v době klimatických změn extrémně relevantní, ale jejich rozsah by snad jinak než na ploše televizního seriálu nešlo adekvátně zpracovat. Vyobrazení galaktického impéria a meziplanetárního cestování by zase s dřívějšími televizními rozpočty nešlo provést v dostatečném měřítku.

Nový trailer seriálu, který se na Apple TV+ chystá už za měsíc, taková očekávání bezezbytku naplňuje. Hrdiny epického příběhu o blížícím se pádu galaktického impéria a jeho zmírnění jsou geniální matematik Hari Seldon a mladá vědkyně Gaal Dornick. Ti se po ustanovení Seldonovy předpovědi velké zkázy pokusí vybudovat organizaci pro zachování nejdůležitějšího vědění lidstva pro budoucí generace.

Ve speciálním videu, kde tvůrce seriálu David S. Goyer nový trailer rozebírá, zmiňuje, že se autoři pokusili o jakýsi remix knižní předlohy. Podle jeho slov to znamená zachování postav, jejich vývoje i základních témat Asimovova díla, avšak doplněné o vývoj společnosti a technologií za sedmdesát let od doby, kdy vyšlo. Něco z toho, například vesmírné lodě nebo futuristický urbanismus, můžeme vidět v novém traileru.

Asimovovy záměry a jejich promítnutí do seriálu Goyer komentoval i dále. Přiznal například, že spisovatel se zaměřoval hlavně na myšlenky a akci či velké události zmiňoval spíš krátce. Tvůrci seriálu se snažili ideou sci-fi jako sociálního komentáře řídit, ale pochopitelně využili i možnost propracovat právě ony vizuálně atraktivní momenty. Zároveň pro ně přitom bylo důležité, aby příběhu odehrávajícímu se napříč tisíci lety a mnoha planetami nechyběl pocit intimity s postavami a jejich emoční vývoj. Děj Nadace jsme přiblížili už dříve.

Další zprávy, tipy na novinky a trailery, na něž jsme zvědaví, výběr zajímavých filmů i seriálů, které stojí za vidění, či osobní tip osobnosti českého byznysu najdete v kompletním, už dvacátém-prvním vydání newsletteru CC Watch.

Pokračování nového newsletteru CC Watch si můžete přečíst zde.