Nový nejhodnotnější startup světa je z Číny. ByteDance s valuací 75 miliard dolarů přeskočil Uber

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

bytedance-office
0Zobrazit komentáře

Nejhodnotnějším startupem na světě byl dlouhou dobu Uber, jemuž se podařilo v investicích vybrat už přes 24 miliard dolarů. Jeho hodnota se po poslední investici zastavila na 72 miliardách dolarů. Z Číny se však nyní zjevil startup ByteDance, který jednorázově vybral 3 miliardy dolarů, což posunulo jeho hodnotu na 75 miliard dolarů. Uber je tak odsunutý na druhou pozici.

Třímiliardovou investici do čínského ByteDance, jak informoval Bloomberg, vedla obří japonská investiční skupina SoftBank, která je shodou okolností také jedním z největších akcionářů Uberu. Pozice nejhodnotnějšího startupu na světě je pro ByteDance velmi slušným úspěchem, když vezmeme v potaz, že až dosud prakticky nebyl viděn mimo Čínu. Právě tam boduje se svou video aplikací Douyin a zpravodajským agregátorem Toutiao.

Investice od SoftBank, KKR & Co., General Atlantic a dalších má každopádně ByteDance pomoci s expanzí do zbytku světa, kam zatím za šest let svého fungování tento čínský startup příliš neexpandoval. Nicméně i v západním světě je známá jeho video aplikace Douyin, jen pod jiným názvem TikTok, a už nyní nicméně přitahuje zájem gigantů jako Tencent a Facebook.

tiktok

TikTok

TikTok je víceméně sociální sítí pro vytváření a sdílení krátkých, zejména hudebních videí, případně pro jejich živé streamování. ByteDance ostatně před rokem za miliardu dolarů koupil podobnou a u nás známější konkurenční službu musical.ly, kterou před několika měsíci s vlastník TikTokem spojil.

nfibrecare-futurenow

Přečtěte si takéČeský startup [n]fibrecare vyhrál FutureNow Startup Awards a odnáší si přes půl milionu korunČeský startup [n]fibrecare vyhrál FutureNow Startup Awards a odnáší si přes půl milionu korun

V loňském roce vykázal ByteDance příjmy ve výši 2,5 miliardy dolarů a letos cílí na téměř trojnásobek. Podobně jako mnoho dalších startupů v podobné rané fázi ale zatím stále není v zisku. To ostatně platí i o Uberu. Vedle hudebních videí tvoří základnu ByteDance o stovkách milionů uživatelů také zpravodajská služba Toutiao, která pomocí umělé inteligence sestavuje každému uživateli přehled zpráv a příběhů na míru.

Právě zpravodajský agregátor má denně stovky milionů aktivních uživatelů a lidé v něm začínají trávit podobné množství času jako ve WeChatu, což je v Číně takzvaná „superaplikace“ od Tencentu, ve které můžete telefonovat, psát zprávy, prohlížet sociální sítě a také platit – tedy většinu toho, co běžně na telefonu děláte. Ostatně to, že se ByteDance a jeho zakladatel Zhang Yiming zatím čínským gigantům Tencent a Alibaba a jejich investicím dokázali při svém rozvoji vyhnout, je vcelku pozoruhodné.

Yiming-Zhang-bytendace

Yiming Zhang, zakladatel a CEO ByteDance

Nyní získané 3 miliardy dolarů od SoftBank a dalších investorů každopádně ByteDance posouvají na pozici nejhodnotnější startupu na světě s valuací 75 miliard dolarů a bude zajímavé sledovat, jak bude probíhat jeho expanze na západní trhy. Na dalších místech žebříčku nejhodnotnějších startupů jsou aktuálně Uber (72 miliard dolarů), jeho čínský konkurent Didi Chuxing (56 miliard dolarů), Airbnb (29 miliard dolarů) a SpaceX (21,5 miliardy dolarů).

Revolut otevírá pobočku v Praze a chystá účty s českými IBAN kódy pro zasílání výplaty a dalších plateb

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

revolut11
0Zobrazit komentáře

Jeden z nejrychleji rostoucích evropských startupů Revolut otevírá svou první pobočku v České republice. Lokální operace britského fintechu bude v pražské kanceláři řídit David Pavliska. Revolut má v Česku už více než 40 tisíc uživatelů, jejich počet stále roste a v Evropě moderní platební aplikaci používají přes 3 miliony lidí.

Do České republiky Revolut oficiálně přišel v květnu letošního roku, kdy nabídl přímé nabíjení v českých korunách, čímž tuzemským klientům významně ulehčil fungování. Hlavními funkcemi Revolutu jsou zahraniční platby ve více než 150 měnách bez poplatků a možnost jednoduché směny 25 měn za výhodnější středový mezibankovní kurz.

Aktuálně v Česku Revolut používá přes 40 tisíc uživatelů a vzhledem k tomu, že tuzemská komunita neustále roste, bude na ni nově z pozice country manažera dohlížet David Pavliska. Ten již má s finančním světem zkušenosti z firem jako Home Credit či Fincentrum.

david-pavliska-revolut1

David Pavliska, manažer Revolutu pro Českou republiku

„Tento týden jsme v Evropě dosáhli velkého milníku 3 milionů uživatelů. Ti všichni se zbavili poplatků za transakce v cizích měnách. V některých zemích nám přibývá tisíc zákazníků denně a například na Maltě už obsluhujeme 10 % veškeré populace. Proč by zrovna Češi měli nadále platit vysoké poplatky, když Revolut nabízí směňování za které není potřeba platit?“ uvedl k otevření české pobočky Andrius Biceika, obchodní ředitel Revolutu.

pavel-novak-zonky

Přečtěte si takéPavel Novák ze Zonky: Půjčili jsme už přes 4 miliardy korun. Chceme naučit Čechy investovatPavel Novák ze Zonky: Půjčili jsme už přes 4 miliardy korun. Chceme naučit Čechy investovat

V Česku Revolutu přibývá přes 100 nových zákazníků každý den a vedle českého zastoupení v podobě Davida Pavlisky plánuje britský fintech zavést také účty s českými IBAN kódy. Díky tomu bude možné nechat si na Revolut účet zasílat například výplatu nebo jakékoliv další platby.

„Mým cílem je skrze Revolut pozvednout správu financí Čechů na novou úroveň,“ hlásí David Pavliska, který jako první věc ve své nové funkci spustil speciální nabídku, kdy mohou získat noví zákazníci svou Revolut kartu až do 30. listopadu zdarma.

Revolut je dnes nejrychleji rostoucím fintech startupem v Evropě, který v investicích nabral už více než 330 milionů dolarů (7,5 miliardy korun). Loni zpětinásobil svůj obrat na téměř 13 milionů liber a svůj plán, že by měl do konce roku atakovat hranici 3 milionů zákazníků, pokořil již nyní. V Londýně před několika týdny otevřel své nové sídlo a aktuálně láká nové uživatele na kovou kartu s prémiovými funkcemi.