Obchod, který podle Martina Cíglera nešel odmítnout. Solitea prodává do USA za stovky milionů jednu ze svých firem

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

cigler0

Foto: Solitea

Martin Cígler, spolumajitel a předseda představenstva holdingu Solitea

0Zobrazit komentáře

Martin Cígler se ještě ani pořádně nestihl vrátit ze Saúdské Arábie, kam na přelomu roku tradičně vyjel jako fotograf a řidič doprovodného vozidla slavného závodu Rallye Dakar, a jeho společnost Solitea už provedla první velký obchod v novém roce. Technologický holding oznámil, že prodal rakouskou firmu JET ERP do rukou amerického globálního hráče Aptean. Podle informací CzechCrunche se jednalo o deal za vyšší stovky milionů korun.

Podle sedmapadesátiletého Martina Cíglera jde o několikanásobné zhodnocení investice, kterou Solitea provedla před sedmi lety. Posléze v rakouské společnosti JET ERP, která poskytuje řešení v oblasti informačních systémů pro segment průmyslové výroby a obchodu, koupila stoprocentní podíl a poprvé se tím vydala za hranice Česka a Slovenska. Nyní příběh s dodavatelem ERP systémů úspěšně končí.

„JET ERP je na německo-rakousko-švýcarském trhu známá a renomovaná firma a jeden z lídrů ve své oblasti. V době akvizice šlo o velmi dobrou a strategickou koupi. Aptean to dnes vidí stejně a nabídl obchod, který nešlo odmítnout. Naše investice se několikanásobně zhodnotila,“ komentuje prodej rakouské společnosti šéf Solitey Martin Cígler. Stovky milionů korun chce mimo jiné využít na posílení pozice na stávajících trzích a další expanzi.

O tom, jak se povedlo Martinu Cíglerovi vybudovat dnes již miliardový holding Solitea a jak s ním expanduje dál do světa, hovořil velký dobrodruh loni v našem podcastu. V témže roce dosáhl obrat skupiny až na 2,5 miliardy korun, přičemž Solitea aktuálně působí téměř v deseti zemích a po několika loňských akvizicích má v plánu pokračovat v nákupu technologických společností i letos. „Umíme dobře nakupovat a také výhodně prodávat,“ komentuje Cígler.

Nejnovější prodej JET ERP je významný nejen z pohledu financí, ale také z pohledu kupujícího. Za Apteanem, který má 1 500 zaměstnanců a kolem pěti tisíc zákazníků na několika kontinentech, stojí jedny z největších private equity fondů v podobě TA Associates a Vista Equity Partners. Také Solitea má za sebou pevné finanční zázemí v podobě slovenské private equity skupiny Sandberg Capital, s níž Martin Cígler své aktivity dál rozvíjí.

„Tento úspěšný prodej dobře vystihuje dlouhodobou investiční strategii Sandberg Capital. Úspěch spočívá v co nejefektivnějším rozložení portfolií, která pak fungují ve vzájemné synergii. A pak samozřejmě také schopnost pružně využít dobrou obchodní příležitost, jakmile se objeví,“ říká k investici Michal Rybovič, partner Sandberg Capital, který je většinovým vlastníkem holdingu Solitea.