Obří korporace beze stop. Microsoft chce do roku 2030 přestat produkovat odpad

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

Satya Nadella, výkonný ředitel Microsoftu

0Zobrazit komentáře

Ekologie má dva zásadní rozměry, osobní a systémový, přičemž mezi ně nelze umístit rovnítko. Zatímco individuální rozhodnutí má totiž vliv především na etický a sociální status daného člověka, systémové změny jsou ty, které skutečně mění svět. Pokud miliardovou firmu ekologie nezajímá, my samotní ji můžeme nanejvýš kritizovat. Význam tohoto tématu ve společnosti ale naštěstí podněcuje také aktivity velkých korporací.

Zvýšený důraz na ochranu přírody už dnes patří k samozřejmým částem prakticky každé firmy, která se chce označovat za progresivní. Poté, co Apple oznámil plán, že se chce stát do roku 2030 s celým svým dodavatelským řetězcem uhlíkově neutrálním, na sebe dlouho čekat Microsoft. Pro stejný časový horizont ovšem představil trochu jiný cíl – do deseti let chce přestat ve svém provozu, produktech a obalech generovat odpad.

Podle environmentální organizace OSN každý rok vznikne kolem 11 miliard tun nového odpadu. Vedle toho 3 189 tun z největších kancelářských budov Microsoftu za loňský rok nepůsobí příliš významně, přesto jde stále o velmi vysoké číslo. Iniciativy na eliminaci odpadu u natolik velkých společností mohou navíc fungovat jako silný motivátor pro ostatní. Totéž zmiňuje sám technologický gigant z Redmondu, jehož snahou je kromě zametení si před vlastním prahem ke stejnému cíli podnítit také další firmy i svoje zákazníky.

pexels-emmet-128421

Foto: Pexels

Za rok 2019 lidé na celém světě vyhodili 53,6 milionu tun elektroniky

Aby Microsoft předkládané ambice naplnil, vytvoří tzv. cirkulační centra, kde bude přímo recyklovat 90 % vlastního odpadu, aby ho nemusel odevzdávát třetím stranám. Do toho se počítají například miliony serverů používaných v datových centrech společnosti. Těch jednak s rostoucí poptávkou po cloudových službách neustále přibývá a jednak je jejich průměrná životnost pouhých pět let.

Jelikož elektronika v současnosti představuje až 70 % nebezpečného odpadu na skládkách, Microsoft se chce sám postarat o správné zpracování vyřazených serverů. Komponenty, které budou stále funkční, poputují do nových sestav a zpracování zbytku proběhne přímo v cirkulačních centrech. Celý systém má pro co nejlepší efektivitu využívat umělou inteligenci.

Balení produktů bez jednorázových plastů

Nezapomíná se ale ani na další elektroniku, konstrukční materiály i každodenní odpadky. Plně recyklovatelné mají být jak produkty z řady Surface, tak jejich balení. Co nepůjde recyklovat, má zmizet úplně, takže do roku 2025 se v obalech Microsoftu přestanou objevovat jednorázové plasty.

Důležitou součástí nové iniciativy bude zlepšování záznamů vytváření a práce s odpadem. Díky tomu se firma nejen ujistí, že její rozhodnutí jsou skutečně dodržována, ale zároveň bude sledovat jejich vliv. Zároveň investuje 30 milionů dolarů (660 milionů korun) do venture kapitálové společnosti Closed Loop Partners zaměřující se na ekologické produkty a pokročilé recyklační technologie.

Nulový odpad do roku 2030 je jen jednou z ekologických snah Microsoftu. Ve stejném časovém horizontu chce dosáhnout i uhlíkové neutrality a do roku 2050 chce dokonce z přírody odstranit veškerou uhlíkovou stopu, kterou v ní zanechal od svého založení v roce 1975.

Zatímco však Microsoftu tleskáme, vzpomeňme si ještě jednou na oněch 11 miliard versus 3 tisíce tun odpadu. Jak totiž zmiňuje magazín The Verge, firma do svojí statistiky nezahrnuje elektroniku, kterou prodá.

„Společnosti vyrábějící elektroniku svoje produkty navrhují skvěle z hlediska funkčnosti a užitku, ale rychlé změny v poptávce spotřebitelů znamenají také vytváření rychle stárnoucích výrobků. To znamená, že dnešní nejnovější, nejzajímavější produkt se stává zítřejším kusem odpadu,“ uvedl Scott Cassel z organizace Product Stewardship Institute.

Casselova organizace patří k těm, které volají po zlepšení životnosti výrobků například jejich snadnější opravitelností a zároveň chtějí, aby firmy za svoje produkty převzaly zodpovědnost i na konci jejich životního cyklu. Například Apple ve velkém vykupuje staré iPhony a Macy, které následně rozebírají specializovaní roboti. Ani v Applu ale nemají čisté ruce, MacBooky je stále těžké opravovat a sluchátka AirPods se starší baterií se vyhazují, i když ostatní komponenty jsou plně funkční.

Microsoft říká, že na lepší opravitelnost myslí, což dovozuje designem nového Surface Laptopu a tabletu Surface Pro X. Prý nicméně musí brát minimálně stejný ohled na další aspekty jako bezpečnost, odolnost a soukromí.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym