Firma s vířivkami jí nestačila. Loni otevřela restauraci a vymyslela mýdla, která jinde ve světě nejsou
Kateřina Kadlecová šéfuje výrobci vířivek USSPA už od roku 2011. Letos se k tomu rozhodla rozjet dva další projekty: restauraci a novou kosmetiku.
Kateřina Kadlecová, majitelka firmy USSPA
Kateřina Kadlecová je žena, která se zastaví jen málokdy. Společně s manželem šéfuje českému rodinnému výrobci vířivek USSPA, rozjela nový brand funkčních mýdel Spaculture, vybudovala a provozuje restauraci v Dolní Dobrouči, působí v představenstvu Asociace českého průmyslového designu, je členkou správní rady iniciativy Druhá ekonomická transformace, zároveň vede firemní časopis Bublinky… „Možná to zní jako strašný záhul, ale pro mě je střídání aktivit spíš občerstvující,“ směje se.
I ona ale odpočívá – nepřekvapivě ve vířivce, které familiárně říká spáčko. Právě masážní bazény se staly středobodem podnikatelského příběhu její rodiny. Poprvé se s nimi setkala během studijního pobytu ve Spojených státech. Po návratu do Čech o nich nadšeně vyprávěla svému otci Petru Kolářovi. Ten se pak pustil do podnikání v oboru, který tehdy v zemi prakticky neexistoval.
Kolář a jeho malý tým začínali před téměř třiceti lety v pronajaté bývalé moštárně v Ústí nad Orlicí, kde nejprve vířivky montovali ze skořepin a dílů dovážených z USA a následně je prodávali. O několik let později firma přesídlila do staré textilky v Dolní Dobrouči a rozjela vlastní výrobu. Šéfovské žezlo převzala v roce 2011 Kolářova dcera Kateřina – a zdá se, že USSPA zůstane v rodinných rukou i v budoucnu.
„Bertík si kreslil spáčka už ve školce,“ vzpomíná Kadlecová. Osmačtyřicetiletá podnikatelka však zdůrazňuje, že se její syn musí sám rozhodnout, zda se nakonec do chodu USSPA zapojí. „Nebylo by dobré, kdyby nám po letech vyčítal, že vlastně neměl na výběr.“ V rozhovoru pro CzechCrunch Kadlecová popisuje svůj nabitý loňský rok, během kterého rozjela další dva velké projekty. A také vysvětluje, proč je pro ni Čína no-go zemí.
Máte doma vířivku?
Samozřejmě. A máme i swim spa (celoroční bazén s protiproudem – pozn. red.). V poslední době jsem obzvlášť ráda za každou chvíli, kdy můžu jen tak vypnout, relaxovat ve spáčku a nedělat nic jiného. Ráda sleduju i filmy, baví mě fotografování a také sport – teď se těším na to, až si pořádně zalyžuju. A každé léto si říkám, že konečně zase zajdu na tenis, který jsem hrávala závodně. To mi ale zatím moc nevychází. Vracím se k józe, ráda hraju golf… přesto pořád méně, než bych chtěla.
Velkým milovníkem golfu je váš otec, po kterém jste přebrala vedení rodinné firmy USSPA. Mluví vám ještě někdy do byznysu?
Pro mě je pořád hlasem, kterému se vyplatí naslouchat. Ráda s ním věci probírám, určitě ale nefunguje jako nějaký pravidelný dozor. Táta se dnes soustředí právě na golf. U nás v Dolní Dobrouči vybudoval nádherné hřiště, teď tam chce postavit i ubytování. A i on s námi občas probírá své podnikatelské záležitosti. To je kouzlo rodinného podnikání – člověk může otevřeně mluvit s lidmi, kteří jsou v obraze. Je to takové sdílení v bezpečném prostředí.
V USSPA pracuje i váš manžel a sestra…
Sestra se přesunula k tátovi a vede Golf Dobrouč, kde je opět podporuje i naše maminka. A s manželem je to super, máme to štěstí, že se doplňujeme jak lidsky, tak pracovně. Jsme dobrý tandem. Firmu vedeme společně, a přestože máme každý své hlavní oblasti zaměření, naše aktivity se podle potřeby prolínají. A obecně je náš firemní příběh rodinný. Letos oslavíme 30 let existence – a po celou dobu jde o mezigenerační souznění, vytrvalost a chuť hledat nové příležitosti. Jako rodina jsme zatím ustáli všechny těžkosti.
Když už jste nakousla mezigenerační souznění: jak se do chodu firmy zapojuje váš syn?
Naše děťátko se narodilo s odpovědností za firmu (smích). Už ve školce si Bertík kreslil spáčka, když měl vyobrazit, čím chce jednou být. S firmou a lidmi v ní žije, od třinácti k nám chodil na letní brigády. Od září studuje střední školu ve Spojených státech, v únoru mu bude 18 let.
Všichni mají mít stejně bez ohledu na to, kolik přinášejí? To je přetrvávající dědictví komunismu.
Takže kráčí ve vašich šlépějích? Vy sama jste si právě ze středoškolského pobytu v USA přivezla nápad na firmu, když jste tam poprvé viděla masážní vířivky.
Ano, tohle máme společné. A jsem hrozně ráda, že se pro to rozhodl. Šlo ovšem o jeho vlastní rozhodnutí – a stejně tak bych si přála, aby i případné budoucí zapojení v USSPA bylo jeho svobodnou volbou. Nebylo by dobře, kdyby nám po letech vyčítal, že vlastně neměl na výběr. Nést odpovědnost za firmu není jednoduché. Ale když z té práce máte radost, dá se zvládnout.
Amerika je obecně fajn, vždy tam lze najít nějakou inspiraci. Upřímně si myslím, že by si takovým „dobrodružstvím“ spojeným se studiem kdekoliv v cizině měli projít všichni. Člověk se naučí pokoře, když zjistí, jak je svět vlastně velký. A nemyslí si, že má nárok úplně na všechno. To je u nás v Česku bohužel velmi rozšířená domněnka.
Co nového může mladá generace přinést do byznysu s vířivkami?
Určitě půjde o všechno týkající se nových technologií – i když technologickou revoluci prožíváme ve firmě v podstatě nepřetržitě. Začínali jsme s faxem a živě si pamatuji i náš první počítač. V té době nás nenapadlo, že dnes pojedou na počítačích také naše spáčka a rozvaděče budou využívat umělou inteligenci, kterou jsme do nich zapojili už před deseti lety. Nicméně věřím, že nová generace sice přinese do firmy nové nápady, ale hlavně vlastní energii a nadšení.
Někteří lidé nazývají mladé lidi „línými sněhovými vločkami“. Jak na dnešní mládež nahlížíte vy?
Z takového nálepkování mám vždy velmi nepříjemný pocit, není to správné. Myslím si však, že v každé generaci se odráží prostředí, ve kterém vyrostla. Naše generace toho zažila opravdu hodně – studovali jsme v devadesátkách, tehdy tu nic nebylo, naši rodiče vše budovali z ničeho. Naši dědové a babičky zažili dokonce válku. Dnešní mladí vyrůstají v neskutečném blahobytu, což jim přeju. Občas jim ale chybí pokora a trpělivost.
Pokora ale nechybí jen mladým, ne? I mnozí starší lidé si myslí, že můžou všechno. A že mají na všechno nárok.
To je právě ono. Zapomíná se na základní princip, že když něco chceme, musíme pro to také něco udělat. A chvíli trvá, než se k něčemu propracujeme. Nic nepřichází hned. Dobrá není ani představa, že všichni mají mít stejně bez ohledu na to, kolik přinášejí – to je přetrvávající dědictví komunismu. Bohužel se odbourává mnohem déle, než jsme očekávali. Stejně tak představa, že se o nás musí postarat stát. Starat se musíme především každý sám o sebe, stát má pomoci těm, kteří sami nemohou. A platí to i v případě zajištění se na stáří.