OpenAI vypustilo novou umělou inteligenci. Je bližší té lidské, zvládá matematiku i vědu
Nový model je pojmenovaný GPT-o1 a je už k dispozici platícím zákazníkům. Podle Sama Altmana zvládne výtečně matematické úlohy i testy programování.
Nejznámější startup světa, americký projekt OpenAI, vypustil novou verzi své umělé inteligence, která je nazvaná o1. Na rozdíl od dosavadního modelu GPT-4o používá pokročilejší, lidskému uvažování podobnější systém. Měl by tak dosahovat excelentních výkonů například při řešení matematických úkolů.
OpenAI uhání už druhý rok na vlně boomu zájmu o umělou inteligenci, kterou odstartovalo se svým chatbotem ChatGPT, jehož vypustilo do světa v listopadu 2022. Od té doby své AI technologie průběžně vylepšuje, aby si udrželo náskok před konkurencí v podobě například jazykového modelu Claude od startupu Anthropic, za nímž stojí lidé, kteří původně pomáhali se vznikem OpenAI.
Součástí těchto závodů je i model s označením o1, který zakladatel a šéf OpenAI Sam Altman avizoval už před časem a nyní ho společnost uvolnila veřejnosti, respektive svým platícím klientům. Celkem má ChatGPT, který s jednotlivými jazykovými modely pracuje, po světě přes 200 milionů uživatelů.
Sam Altman na sociálních sítích ukázal, jak moc se o1 má lišit od dosavadního nejvýkonnějšího modelu GPT-4o. Například při řešení složitých matematických úloh má být šestkrát schopnější s celkovou přesností přes 83 procent.
here is o1, a series of our most capable and aligned models yet:https://t.co/yzZGNN8HvD
o1 is still flawed, still limited, and it still seems more impressive on first use than it does after you spend more time with it. pic.twitter.com/Qs1HoSDOz1
— Sam Altman (@sama) September 12, 2024
Podobně impozantních výsledků, aspoň podle toho, co Altman zveřejnil, model dosahuje i při plnění náročných vědeckých úkolů, kde by měl být přesný na 78 procent, zatímco lidští experti dosahují necelých 70 procent.
„Pořád ale platí, že o1 má chyby, má své limity a působí úchvatnějším dojmem spíš při prvních použitích, než když si s ním už nějaký čas hrajete,“ připustil Altman, že pořád je před jeho týmem hodně práce.
Jak opravdu přesný je nový model, který používá pokročilejší systémy a který má svým založením být bližší lidskému uvažování, a tedy i takovým logickým operacím, jako je dedukce, se ukáže až časem. A také až jej otestují nezávislí odborníci.
GPT o-1 je PRVNÍ velký jazykový model, který umí rýmovat v češtině. Není to ještě tak dobré jako v angličtině, ale je to ohromné zlepšení.
Prompt: Napiš životopis Václava Havla formou sonetu. pic.twitter.com/OZIwmmrtyU
— inspirujse (@inspirujseAI) September 12, 2024
Už ale stihl vyvolat nadšení u řady technologických průkopníků. Například český podnikatel Tomáš Čupr na LinkedIn napsal: „Modely o1 od OpenAI přepisují to, jak umělá inteligence uvažuje. Zapomeňte na vše, co jste dosud věděli… A to podstatné: Tohle je teprve začátek. Skutečná AI revoluce je tu!“
Zároveň je dobré mít na paměti, že OpenAI je uprostřed raisování miliard dolarů, které potřebuje na finančně nákladný provoz výpočetních kapacit a také zaměstnávání elitních expertů. Jak nedávno uvedl deník Wall Street Journal, hodnota startupu opět stoupla a už se dostala nad 100 miliard dolarů.
O tom, jak přehřátá situace na poli vývoje umělé inteligence panuje, svědčí i to, že známý vědec a spoluzakladatel OpenAI Ilja Sutskever, který firmu teprve před měsíci opustil, si obratem založil nový startup. Ihned pro něj získal špičkové investory s celkovou valuací přesahující dvě miliardy dolarů, aniž by cokoli vytvořil.