Pale Fire Capital investuje do výrobce tepelných čerpadel. Ruší tím plán na vlastní soláry

Skupina opustila záměr vybudovat v Česku velké fotovoltaické kapacity. Věří ale, že investicí stále pomáhá energetické bezpečnosti státu.

Iva BrejlováIva Brejlová

jb

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Jan Barta z investiční společnosti Pale Fire Capital

0Zobrazit komentáře

Skupina Pale Fire Capital investuje do společnosti Acond, jednoho z největších tuzemských výrobců tepelných čerpadel. Kupuje si v ní skoro čtvrtinový podíl a penězi, které firmě posílá, nahrazuje svůj dříve avizovaný projekt. V jeho rámci chtěla v Česku vybudovat solární kapacity s výkonem, který by se zařadil mezi pět největších zdejších fotovoltaických elektráren.

Kolik konkrétně firmě posílá, Pale Fire Capital nyní neoznamuje. Ve společnosti bude vlastnit přesně 24,3 procenta. Původní projekt měl vyjít včetně bankovního financování na 375 milionů korun a měl pomoct s energetickou nezávislostí Česka v návaznosti na ruskou agresi na Ukrajině.

I s novým plánem ale hledí Pale Fire Capital stejným směrem. „Financování znásobení produkce tepelných čerpadel pomůže desetitisícům domácností zbavit se závislosti na primárně ruském plynu a výrazně sníží jejich spotřebu energií,“ zmiňuje skupina.

„Pro investici do společnosti Acond nás přesvědčil zápal, schopnosti a ambice obou zakladatelů, kteří dokázali vyvinout a vyrábět špičkový produkt ve světové konkurenci. Naším vstupem chceme zásadně podpořit růst společnosti z Česka na evropském trhu,“ dodává Jan Barta, partner Pale Fire Capital.

Acond vyvinul mimo jiné tepelné čerpadlo, které patří mezi nejtišší na evropském trhu, využívá ekologické chladivo a umožňuje vzdálenou správu. Obrat firmy se jen za loňský rok dostal na víc než 300 milionů korun, tedy skoro o 100 milionů víc než v roce 2020.

Společnost říká, že zájem o její čerpadla roste. I proto plánuje vybudovat nový výrobní areál, s urychlením jeho výstavby mají pomoct nové peníze. Do roku 2025 má Acond ambici vyrábět desítky tisíc tepelných čerpadel ročně a dodávat je do celé Evropy.

Investice od Pale Fire Capital je pro nás zásadní milník na naší cestě vybudovat silného hráče mezi výrobci tepelných čerpadel a být nadále na špici v kvalitě a parametrech našich tepelných čerpadel,“ věří Jiří Hanus, zakladatel a ředitel Acondu.

Původně oznámený záměr na stavbu solárních elektráren byl pro skupinu Pale Fire Capital značně neobvyklý. Nesplňoval totiž její vlastní standardní měřítka ekonomické návratnosti. „Nicméně v současné situaci považujeme za nezbytné jít příkladem a aktivně se podílet na zvyšování energetické bezpečnosti naší země,“ vysvětloval na jaře Jan Barta.