Parc de la Distance. Rakouští architekti navrhli, jak by mohly vypadat parky v době sociálního distancování
Procházka v parku je pro obyvatele měst ideální možností pro odpočinek a načerpání nové energie. Vzhledem k nařízení o sociálním distancování se ale vychutnávání rozkvetlé zeleně uprostřed rušné betonové džungle a relaxování na lavičkách spolu s ostatními do značné míry omezuje. Rakouští architekti ze studia Precht to ovšem berou jako novou výzvu a přichází s návrhem parku, který splňuje potřebná kritéria.
Jmenuje se Parc de la Distance a jak z jeho názvu vyplývá, půjde o specifický projekt, který bude klást důraz na „vzdálenost“ mezi lidmi. Celou představu nejlépe ilustrují vizualizace z ptačí perspektivy, z nichž je patrné kruhovité schéma, jemuž dominují vysoké živé ploty. Ty ohraničují jednotlivé cesty napříč parkem s jedním primárním účelem: vymezení prostoru pro pohyb.
V dobách globální koronavirové pandemie je totiž všem doporučováno, aby si drželi dostatečný odstup od ostatních lidí. Zejména těch, které neznají, respektive s nimi nesdílí domácnosti nebo nepatří mezi jejich blízké přátele. A právě parky (a jiná veřejná prostranství) mohou být problém. Pokud se ale nastaví přesné bariéry, jež prakticky nelze porušit, může být korzování bezpečnější.
„Jak by vypadal a fungoval park, kdyby na něj byla aplikována pravidla sociálního distancování coby nové designerské směrnice, a co dalšího si z tohoto prostoru můžeme vzít, když už nebude pandemie?“ Právě tyto dvě otázky si položila rakouská architektonická kancelář Precht, která s návrhem nového veřejného zeleného parku pracuje a snaží se jej natolik zdokonalit, aby mohl být vybudován ve Vídni.