Péče o staré láká investory, sází na ni pojišťovny i fondy. Vzniknou domovy pro seniory za miliardy
Podíl lidí nad 65 let ve společnosti roste, budou třeba desítky tisíc lůžek v domech pro seniory a v Alzheimer centrech. Investoři se šikují.
Lidí ve věku 65 a více let bylo v roce 2005 ve společnosti 14 procent, dnes jich je lehce nad pětinou a po roce 2035 jich bude dokonce čtvrtina. Demografické prognózy jsou na Západě poměrně pochmurné čtení – dětí se rodí čím dál míň a se zlepšujícím se zdravotnictvím se prodlužuje průměrná délka dožití. Co z toho plyne? Že bude třeba víc, mnohem víc, míst v domovech pro seniory a v Alzheimer centrech. Právě na ta se soustředí například fond PFFL, který do nich aktuálně investuje přes miliardu korun. A začínají se ozývat i pojišťovny.
„Budujeme čtyři zařízení pro pacienty s Alzheiemerem po celé republice. Všechny jsou ve městech, přesto je ale stavíme na zelené louce, využíváme brownfieldy,“ hlásí Martin Fojtík, šéf PFFL, který už má ve svém portfoliu jedno centrum ve středočeských Holicích. Ty další vznikají v Nymburku, v Ostravě, v Českých Budějovicích a v Novém Jičíně. „Nejdeme pod kapacitu 160 lůžek, celková investice překračuje miliardu korun,“ dodává.
Fond PFFL je úzce propojený s developerskou skupinou RS Group, která se k projektům zaměřeným na důchodce dostala už před více než deseti lety, když spolu s rakouskou společností SeneCura založili českou filiálku a začali budovat síť domovů pro seniory. Tehdy se zakladatelé fondu naučili, jak takové „senior housy“ a alzheimer centra budovat a jak je koncipovat.
Jejich byznysovou prioritou jsou Alzheimer centra, protože u jejich klientů jsou s ohledem na vážnou diagnózu zajímavější platby od pojišťoven a investičně to pak dává větší smysl. Zároveň je takových lůžek velký nedostatek, což ale platí o místech v klasických domovech pro seniory, kteří sice nejsou nemocní, ale už potřebují nějakou míru asistence.