Pentagon nevybuchl. Falešný snímek ale vystrašil akcie velkých firem, nejspíš je od umělé inteligence

Incident ilustruje obavy expertů z oboru umělé inteligence, že obrazové a textové generátory mohou výrazně zjednodušit šíření dezinformací.

Jiří BlatnýJiří Blatný

Letecký snímek budovy Pentagonu

0Zobrazit komentáře

Do vzduchu se valí černý kouř, pravděpodobně chvíli po výbuchu. Podle prvních zpráv to měl být záběr exploze nedaleko Pentagonu, sídla amerického ministerstva obrany. Žádný výbuch ale nebyl. Ukázalo se, že fotografie byla falešná, pravděpodobně vytvořená obrazovým generátorem poháněným umělou inteligencí. Měla ale reálné následky, v reakci na zprávu z pondělního rána totiž nakrátko klesl prestižní akciový index S&P 500. Událost tak může dávat za pravdu některým expertům, kteří varují před negativními dopady této technologie.

Že u Pentagonu nic nevybuchlo, agentuře Bloomberg potvrdil velící důstojník, který v budově amerického ministerstva obrany pracuje, i místní policie. Falešná fotografie nicméně způsobila krátký pokles indexu S&P 500, který zahrnuje akcie pěti set největších na burze obchodovaných podniků v USA. Jeho hodnota v pondělí v bezprostřední reakci na zveřejnění fotografie spadla o tři desetiny procenta. Když se přišlo na to, že je záběr nepravý, hodnota se opět vyhoupla na původní úroveň.

Podle Bloombergu se falešný snímek nejprve objevil na Facebooku. Je na něm vidět velký oblak kouře, který autorský profil na sociální síti lokalizoval na místo u Pentagonu ve Washingtonu. Fotografie se podle Blooombergu rychle začala šířit na Twitteru, kde ji převzaly účty s miliony sledujících včetně ruské státní stanice RT nebo finančního webu ZeroHedge, který má u svého profilu modrou fajfku značící ověřeného uživatele prostřednictvím placené služby Twitter Blue.

Na to, že je snímek podezřelý, upozornil ale například analytik Nick Waters z investigativního serveru Bellingcat. „Podívejte se na průčelí budovy a na to, jak plot splývá se zábranami proti davu,“ uvedl na Twitteru s tím, že navíc neexistují žádné další záběry nebo jiná svědectví, které by pravost události potvrdily.

Ačkoli původ obrázku zůstává nejasný, spekulace, že byl vytvořen umělou inteligencí, ilustrují, že tato technologie by mohla vést ke snadnější tvorbě a rychlejšímu šíření falešných zpráv. Jak před pár měsíci v souvislosti s novou generací obrazového generátoru Midjourney uvedl vývojář známého herního studia Naughty Dog Del Walker, na falešné obrázky se sice nenachytá každý, zejména pokud se na daný snímek zadívá na delší dobu, na internetu ale lidé většinou příliš času zkoumáním jednotlivých vizuálů netráví.

Jak obtížně lze někdy rozeznat pravé fotografie od výtvorů nejnovějších verzí obrazových generátorů, to ukázala třeba i nepravá fotografie americké zpěvačky Seleny Gomez z charitativního večera Met Gala, kterého se však vůbec nezúčastnila, nebo snímek papeže Františka v luxusní péřové bundě.

Před možnými negativními dopady nástrojů umělé inteligence, jako je obrazový systém Midjourney, nebo textové programy typu ChatGPT, nedávno varovaly tisíce expertů právě z oboru AI. Byl mezi nimi třeba Elon Musk, výzvu pozastavit vývoj těchto programů podepsal i technický ředitel českého startupu Rossum Petr Baudiš, který své obavy nedávno popsal pro CzechCrunch.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Umělá inteligence dostane steroidy. Microsoft připojuje ChatGPT na internet, vyhledávat bude s Bingem

Jazykový model má být integrovaný takřka všude a zlepší produktivitu napříč službami Microsoftu. Půjdou s ním i nastavovat samotné Windows.

Jiří SvobodaJiří Svoboda

altman-a-nadela

Foto: OpenAI

Sam Altman z OpenAI a Satya Nadella, šéf Microsoftu

0Zobrazit komentáře

Na podzim minulého roku svět nestačil vycházet z údivu nad schopnostmi jazykového modelu GPT od OpenAI – ať už šlo o generování textu, nebo naopak obrázků pomocí pár slov. Jenže v umělé inteligenci platí, že co týden, to rok vývoje. Zatímco prvotní nadšení lehce opadalo, Microsoft usilovně pracoval na tom, aby se AI stala základním kamenem prakticky veškeré práce, kterou všichni děláme na počítači. Zásadní pokroky v tomto směru dnes odhaluje na vývojářské konferenci Microsoft Build.

Už v lednu technologický gigant uzavřel klíčové partnerství se společností OpenAI, která jazykové modely GPT vytváří, a poslal do ní další miliardy dolarů. Microsoft tak v podstatě největší naději ze světa AI ovládl. To vše zvládl, zatímco si stovky milionů lidí v rekordním čase začaly schopnosti umělé inteligence testovat, zejména přes nástroj ChatGPT.

Klíčová vlastnost oblíbenému nástroji ale doposud chyběla: nebyl připojený na internet a tím pádem pracoval pouze s daty do roku 2021 a při čemkoliv aktuálnějším si jednoduše vymýšlel. To se dneškem mění. Vyhledávač Bing bude výchozím vyhledávačem v rámci ChatGPT.

„Nově tak může ChatGPT podložit své odpovědi vyhledáváním a citacemi, abyste se mohli dozvědět více – to vše přímo z chatu. Tato nová služba je již v provozu pro předplatitele služby ChatGPT Plus a brzy bude k dispozici i uživatelům zdarma zapnutím pluginu, který do ChatGPT přináší Bing,“ říká viceprezident Microsoftu Yusuf Mehdi.

Podobná funkce, avšak v opačném gardu, již dostupná je. V rámci prohlížeče Edge (taktéž od Microsoftu), lze od února používat vyhledávač Bing okořeněný právě o ChatGPT, respektive model GPT 4.0. Už tehdy se ovšem objevily také některé problémy – i když vyhledávač dodal citace, mohlo se stát, že si i tak vymýšlel a citoval údaje, které v deklarovaném zdroji vůbec nebyly.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Připojení na internet a tím pádem i práce s aktuálními daty však není jediný způsob, jakým Microsoft společně s OpenAI ChatGPT vylepšuje. Zásadním posilovačem jsou i pluginy, které postupně k ChatGPT přibývají a rozšiřují tak službu i směrem k třetím stranám. Mezi prvními byly v březnu aplikace jako Duolingo, ovšem od té doby se s nimi roztrhl pytel. Nově se přímo v Bingu objeví i integrace třeba o cestovatelskou Expedii a TripAdvisor, fintechovou Klarnu nebo nákupní aplikaci Instacart.

Právě propojování služeb pomocí umělé inteligence a integrace GTP 4.0 všude, kde to jen jde, značí hlavní cíl Microsoftu. První vlaštovku v tomto směru vypustil již v březnu, kdy oznámil vznik programu Copilot – v podstatě osobního asistenta na základě ChatGPT, který dokázal výrazně zlehčit práci třeba v Excelu nebo Wordu. Teď jeho principy posouvá dál.

ChatGPT, kam se podíváš. I v operačním systému Windows

Copilot se tak nově dostává do široké palety produktů Microsoftu, včetně platformy pro tvorbu firemních webů Power Pages nebo služby určené pro business intelligence Power BI. Pro vývojáře a uživatele cloudových služeb je také klíčová integrace do Azure. Zcela zásadní pro běžné uživatele však je, že Copilot bude od června zařazený přímo v operačním systému Windows 11.

Z pracovní plochy tak bude možné používat ChatGPT nejen na to, co jste již zvyklí, ale třeba například i na zadání typu: „Nastav můj počítač tak, abych se mohl soustředit.“ Systém by pak měl automaticky učinit potřebné úpravy bez toho, abyste sami museli trávit dlouhé minuty hledáním v nastavení.

copilot1

Foto: Microsoft

Takto bude vypadat integrace Microsoft Copilot přímo ve Windows

Copilot může mít zásadní vliv i na to, jak fungují firmy. „Například vývojář ve velké společnosti ho může nastavit, aby měl přístup k firemním datům, ke smlouvám se zákazníky a dodavateli. Může se ho ptát pak třeba na to, zda byly v minulosti řešeny určité právní záležitosti,“ říká John Roach, CTO pro digitální poradenské služby v Microsoftu.

Vzájemná propojenost je patrná i na vývojářském stupni. Microsoft očekává, že bude růst zájem o tvorbu dalších a dalších pluginů od developerů třetích stran a tak chce zajistit, aby byla práce s celým ekosystémem co možná nejjednodušší. Pokud tak bude firma vyvíjet integraci do ChatGPT, funkční by v zásadě měla být napříč službami Microsoftu v rámci Copilota.