Pilulka v novém úpisu investorům nabídla 500 tisíc akcií. Jejich cena je nižší než na burze

Nové akcie lékárenská skupina prodává za 450 korun, se stávajícími se na pražské burze Start obchoduje kolem hranice 480 korun.

Peter BrejčákPeter Brejčák

martin-petr-kasa3

Foto: Pilulka

Martin a Petr Kasovi, spoluzakladatelé a spolumajitelé Pilulky

0Zobrazit komentáře

Po dvou letech od vstupu na parket Start pražské burzy cenných papírů, který je určen menším společnostem, lékárenská skupina Pilulka začala s druhou emisí svých akcií. Podle zveřejněného prospektu jich aktuálně nabízí 500 tisíc kusů za cenu 450 korun, přičemž nakupovat je zatím mohou jen stávající akcionáři společnosti.

První kolo prodeje nových akcií má skončit 6. června, o dva dny později se možnost nakoupit otevře i ostatním investorům za předpokladu, že je stávající investoři nenakoupí všechny. Poprvé o plánu na druhou emisi akcií Pilulka mluvila začátkem dubna, kdy prezentovala své konsolidované hospodářské výsledky za loňský rok.

Podle nich dosáhla tržeb ve výši 2,465 miliardy korun s meziročním růstem o šest procent. Čistou ztrátu přitom meziročně navýšila z 26 milionů korun na loňských 65 milionů. Ukazatel EBITDA (zisk před zdaněním, úroky a odpisy) dosáhl v minulém roce záporných 800 tisíc korun.

„Zhoršení jde na vrub především zahraničním trhům a e-health aktivitám. Oproti roku 2021 jsme rozjeli Rakousko a Maďarsko, náš core business – Česko a Slovensko – byl naopak profitabilní,“ komentoval výsledky pro CzechCrunch Tomáš Hospůdka, finanční manažer Pilulky.

Lékárenská skupina na burzu vstupovala v říjnu 2020, kdy nabrala přes 300 milionů korun. Jedna akcie se tehdy prodávala za 500 korun. Během pandemie koronaviru, která pozitivně ovlivňovala výsledky celého e-commerce trhu, následně hodnota akcií Pilulky rostla k úrovni 1 800 korun v lednu 2022. Od té doby klesá, nyní se pohybuje kolem 480 korun.

Druhý úpis akcií, který probíhá za 450 korun, je tak levnější než aktuální tržní hodnota firmy. Současní akcionáři mohou při nynějším úpisu koupit jednu novou akcii na maximálně pět stávajících akcií.

Jak si dále všiml deník E15, aktuálně je největším akcionářem skupiny společnost All-Star Holding ze skupiny Wood & Company s podílem 18,64 procenta. Zakladatelé Pilulky Martin Kasa a Petr Kasa oba drží po 17,25 procenta, dalším je pak Marek Krajčovič s podílem 12,24 procenta.