Písek, plast a koření. LEGO zavítalo na Arrakis a stvořilo ornitoptéru z Duny i s baronem Harkonnenem

Přes půl metru na délku, rozpětí křídel skoro osmdesát centimetrů, k tomu Paul Atreides s rodinou a spojenci. Jako byste byli na Arrakisu.

Michal MančařMichal Mančař

lego-duna-ornitoptera

Foto: LEGO

Ornitoptéra z kostek LEGO přiletí z Arrakisu až k vám domů

0Zobrazit komentáře

Kostky LEGO opět spojily síly s popkulturní ikonou. Tentokrát se plast sloučí s pískem, vznikla totiž ornitoptéra z filmového zpracování slavného sci-fi románu Duna od spisovatele Franka Herberta. Letoun v podobě, v jaké jste ho mohli vidět v předloňském snímku režiséra Denise Villeneuvea, by k vám při předobjednávce mohl dorazit už v únoru.

Planeta Arrakis známá jako Duna je nehostinné místo. Rozpálená poušť se rozkládá od obzoru k obzoru, pod jejím povrchem číhají obří červi schopní pozřít i gigantické harvestery, které zde těží nejcennější látku ve vesmíru, koření melanž. Aby posádky těžařů varovaly před blížícími se červy nebo pouštními nájezdníky, vysílají velkorody Atreidů i Harkonnenů do vzduchu ornitoptéry. Mrštné stroje s kmitajícími křídly, které přiletí i na vaši poličku.

Nová stavebnice LEGO ornitoptéry je na poměry sběratelských stavebnic poměrně decentní záležitostí. Skládá se z 1 369 dílů, to takový jiný ikonický sci-fi letoun X-Wing ze Star Wars anebo nedávno představený LEGO Concorde jich mají ke dvěma tisícům. Přesto létavec vznešeného rodu Atreidů roztáhne křídla do úctyhodného rozpětí 79 centimetrů, na délku měří 57 centimetrů. Možnost nastavit křídla nebo podvozek či otevřít kokpit je samozřejmostí.

duna-ornitoptera-lego-06

Foto: LEGO

Pohyblivá křídla jsou nezbytnou součástí ornitoptéry knižní, filmové i plastové

Samotnou „toptéru“ ale doprovází i potenciální posádka. Nemůže chybět hlavní hrdina slavné knihy Franka Herberta – respektive jejího filmového pracování od Denise Villeneuvea – mladý šlechtic Paul Atreides. Toho doprovází rodiče Leto Atreides a lady Jessica s věrnými vazaly Gurneym Halleckem a Duncanem Idahem, špetku pouštní moudrosti domorodých obyvatel Arrakisu fremenů přidává Chani a vědkyně Liet Kynes.

Aby se to ale neneslo jen v duchu rodiny a spojenectví – Duna je plná intrik a plánů v plánech jiných plánů –, tak nade všechny minifigurky ční odporný baron Vladimir Harkonnen, vtipně vyvedený po svém filmovém vzoru coby vznášející se s dlouhou černou vlající róbou pod sebou. A ještě se stojánkem, aby bylo jasné, že brutální záporák je technologicky nadnášen kvůli své odporné otylosti. Sada ornitoptéry a osmi figurek vyjde na e-shopu LEGO na 4 099 korun.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ornitoptéry mimochodem nejsou výmysl Franka Herberta a Duny, ale patří k historickým pokusům lidstva vzlétnout. Slovo spojující řecké výrazy pro ptáka (ornithos) a křídlo (pteron) označuje stroje, které měly létat právě jako ptactvo či hmyz prostřednictvím pohybu křídel. Občas se to dokonce i povedlo. K největší slávě však doletěly ornitoptéry z Duny, po původních knihách se staly jednou z jejích poznávacích značek napříč různými adaptacemi od videoher (jsou i v legendární strategii Dune 2, jež nedávno oslavila 30 let) po filmy.

Když je řeč o filmech, druhá část Duny od Denise Villeneuvea se původně v kinech měla představit ještě letos, kvůli stávkám v Hollywoodu ji ale filmaři museli odložit. Nové datum premiéry Duny je stanovené na březen příštího roku. Bojíte se, že vás skládání LEGO ornitoptéry do té doby nezabaví – anebo že film opět posunou? To byste neměli. Vždyť přece: „Strach zabíjí myšlení. Strach je malá smrt přinášející naprosté vyhlazení…“

duna-ornitoptera-lego-05

Foto: LEGO

LEGO spojilo síly s Dunou a stvořilo ikonický letoun ve filmové podobě

CzechCrunch Jobs