Startup Investown dostal zelenou od ČNB. Licence mu otevírá cestu do George České spořitelny

Platforma pro investice do nemovitostí je první, která získala novou evropskou crowdfundingovou licenci. Umožní jí působit i v zahraničí.

Peter BrejčákPeter Brejčák

investown

Foto: Investown

Vedení startupu Investown

0Zobrazit komentáře

Po ročním odkladu se blíží začátek platnosti nové regulace, podle níž od listopadu musejí mít všichni poskytovatelé investičního crowdfundingu licenci od České národní banky. Jako první tuto licenci u nás ve svém oboru získal Investown, jenž umožňuje skupinové investování do nemovitostí, přičemž se přes něj profinancovaly již více než dvě miliardy korun. Startup již dříve finančně podpořila Česká spořitelna, která se jej teď chystá více začlenit do svých produktů.

„Licence nám umožní působit nejen v domovském Česku, ale i v dalších státech Evropské unie, čímž se nám otevírá řada zajímavých příležitostí po celé Evropě,“ komentuje zakladatel a ředitel Investownu Alan Pock. Dokument zároveň může otevřít cestu k dalšímu výraznému škálování v podobě hlubší integrace do České spořitelny, která zvažuje implementovat platformu do svého digitálního bankovnictví.

„Licence, kterou platforma od ČNB získala, je velkým milníkem nejen pro Investown. Vnímáme ji jako jasný signál pro prohlubování a posilování vzájemné spolupráce a rádi bychom crowdfundingové investování do nemovitostí zprostředkovali již v dohledné době vybraným klientům České spořitelny skrze digitální bankovnictví George,“ říká Jiří Skopový, lídr venture kapitálového programu Seed Starter České spořitelny.

Investown vznikl v roce 2019 a byl spuštěn v roce 2021. Na svůj rozvoj od investorů získal již vyšší desítky milionů korun. Seed Starter jej společně s fondem Lighthouse Ventures podpořil ještě v roce 2020, loni to pak byla společnost Chytrý Honza částkou třicet milionů korun. Letos získal další peníze v rámci překlenovacího kola od společnosti Finbus z oblasti realitního developmentu. Zároveň se firma prý překlopila do černých čísel a registruje osmdesát tisíc uživatelů.

Investown lidem umožňuje podílet se na investování do úvěrů z nemovitostí. Lidé vloží peníze do úvěru pro developerské projekty a následně profitují z úrokového výnosu pohybujícího se na úrovni kolem deseti procent ročně. Novou licenci přitom startup od České národní banky získával více než rok. „Společnost musela nejen stvrdit požadované skutečnosti týkající se svého řízení, procesu schvalování projektů a nastavení vnitřních pravidel, ale též tyto skutečnosti řádně doložit a prokázat,“ vysvětluje Pock.

Proces byl přitom pro platformu přímo existenční otázkou. Poskytovatelé služeb skupinového financování totiž bez daného povolení nebudou moci po 10. listopadu zveřejňovat žádné nové nabídky skupinového financování, umožněna jim bude pouze správa stávajících smluv.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym