Plzeň jako průkopník dostupného bydlení. Město dokončilo výstavbu 179 nájemních bytů

Největší bytový projekt, do kterého se Plzeň za posledních 17 let pustila, je u konce. Nájemné ve 179 bytech začne na 50 korunách za metr čtvereční.

V Plzni dokončili výstavbu 179 městských bytů

0Zobrazit komentáře

Lokalita Zátiší v plzeňských Skvrňanech byla dlouhodobě trnem v oku vedení města i jeho obyvatel. Kvůli špatné kvalitě zdejší zástavby na místě bydleli především lidé pobírající sociální dávky, docházelo zde tak k rezidenční segregaci. Město se proto rozhodlo celou oblast transformovat a vytvořit zde dostupné a sociální bydlení v podobě 18 nových třípodlažních bytových domů se 179 nájemními byty. Někteří nájemci si již převzali klíče v pátek 9. září přímo při slavnostní prezentaci nové čtvrti.

Projekt vyrostl na ploše o rozloze čtyř hektarů a jeho vznik přišel město bez daně z přidané hodnoty na 369,3 milionu korun. Náklady financovalo kompletně a výhradně ze svého rozpočtu. Podle náměstka primátora Davida Šloufa (ODS), který měl projekt na starost, Plzeň stavbu financovala díky penězům z prodeje bytů v lokalitě Sylván postavených v letech 2002 až 2005 s dotací státu.

„Od předání staveniště v Zátiší v únoru 2020 až do kolaudace uběhlo zhruba dva a půl roku. Loni v červnu jsme takto kolaudovali v rámci první etapy stavby 77 bytů v osmi domech, nyní máme dokončenou i druhou etapu, kdy jsme dostavěli deset bytových domů s 52 byty o dispozici 1+kk, 46 byty 2+kk a čtyřmi byty 4+kk, celkem tedy 102 bytových jednotek,“ popisuje Šlouf.

Zátiší

Foto: Město Plzeň

V lokalitě Zátiší na ploše čtyř hektarů město postavilo 18 třípodlažních domů

Byty v rámci projektu vytvářejí novou nabídku dostupného bydlení pro seniory, mladé rodiny s dětmi, osoby s mentálním či tělesným postižením, pro pečující o postižené děti, samoživitele a samoživitelky a další skupiny obyvatel. Všechny byty mají kuchyni s kuchyňskou linkou, ke každému patří balkon či terasa a sklepní kóje.

Měsíční nájemné u bytů bezbariérových, pro seniory a pro lidi se zdravotním postižením vychází na 50 korun za metr čtvereční, pro ostatní byty bude měsíční nájemné v sazbě standardních městských bytů 92,07 koruny za metr čtvereční. Město Plzeň všechny své volné nájemní byty zveřejňuje na webových stránkách Dostupné bydlení Plzeň. Každá žádost o bydlení je bodově hodnocena na základě zdravotního stavu žadatele a jeho bytové potřeby.

„Projektem Zátiší ukazujeme ostatním městům a obcím cestu v době, kdy Česko patří mezi země s nejvyšší nedostupností bydlení v Evropě. Jde o skvělou práci a jsme v tomto výrazně napřed. Do bytové výstavby z vlastních zdrojů jsme se pustili ve chvíli, kdy ostatní samosprávy vyčkávaly, začínaly řešit přípravu či teprve spouštěly diskuzi o tom, zda začít stavět obecní byty a kde na ně vzít,“ uvádí primátor Plzně Pavel Šindelář.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Dle primátorových slov Plzeň plánuje postavit další stovky vlastních bytů – město má nyní vytipováno 12 lokalit pro výstavbu. Budování nájemního bydlení totiž podporují také ostatní srtany v městském zastupitelstvu. Stejně jako ODS má výstavbu dostupného nájemního či komunitního bydlení v programu také koaliční ANO a ČSSD či například opoziční KSČM nebo Piráti.

Spolu s bytovými domy byla součástí druhé etapy stavby na Zátiší také komunikace, terénní a sadové úpravy, veřejné osvětlení a dětské hřiště. Do projektu patří také obchod na ploše 118 metrů čtverečních. Projekt změnil nejen Zátiší, mění se i jeho okolí. Pro blízké Slovanské údolí město zpracovalo územní studii Vejprnický potok. Už loni začalo s intenzivnější údržbou území, navazovat bude příprava cyklostezky a dalších pěších tras.

Na lepší časy dostupného městského bydlení se blýská v celé České republice. Pražská developerská společnost chystá výstavbu na Smíchově, konkrétně mezi ulicemi Matoušova a Štefánikova a V Botanice, na Palmovce nebo v Dolních Počernicích. Dostupné byty mají do konce roku 2023 vyrůst v Liberci na místě bývalé základní školy, v Brně se rýsuje projekt družstevního bydlení na Kamenném vrchu.

S přispěním ČTK

Zátiší

Foto: Město Plzeň

Byty jsou primárně určeny pro sociálně znevýhodněné skupiny lidí

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox

CzechCrunch Jobs