Praha chystá nové zahradní město. V Dolních Počernicích postaví až osm set bytů

V Praze 9 vlastní metropole největší souvislou plochu pozemků a chce vystavět novou čtvrť. Mělo by to jít rychle, územní plán s byty počítá.

Eliška NováEliška Nová

Městské byty v Dolních Počernicích

Foto: Pražská developerská společnost

Praha plánuje v Dolních Počernicích novou čtvrť s nájemním bydlením

0Zobrazit komentáře

V Dolních Počernicích vznikne nové zahradní město. Nejde o přesunutí jedné částí města do druhé, pražské Zahradní město s velkým Z zůstane tam, kde je. V Počernicích hlavní město vystaví dostupné byty ve čtvrti, která by měla dobře odolávat klimatické změně.

Vzhledem k tomu, že jde o pozemky o rozloze osmnáct a půl hektaru a největší rozvojové území, kde je vlastníkem Praha, město na celé území nechalo zpracovat celkovou urbanistickou studii, takzvaný masterplan. Čtvrť nyní bude vznikat po částech, v první půjde o 250 bytů.

Byty budou patřit metropoli, která chce výstavbou nájemních domů reagovat na vysoké ceny nemovitostí na trhu. Zvýhodněné bydlení pak může poskytovat lidem, jejichž profese je pro město důležitá. Praha nyní hledá projektanta, který by zpracoval projekt, s nímž půjde žádat o územní rozhodnutí a případně pak i stavební povolení.

„V Dolních Počernicích chystáme čtvrť, která bude šetrná ke svým obyvatelům i k životnímu prostředí,“ líčí náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček. V budoucnu by přitom mělo jít o řadové a nízkopodlažní bytové domy, ale i ty rodinné. Bytovky budou v klasické blokové zástavbě, to znamená, že budou mít vnitrobloky nebo společné zahrady.

V Dolních Počernicích bude zároveň prostor pro malé komerční prostory či služby nebo lékařské ordinace. Počítá se rovněž s malým náměstím a sportovištěm pro děti i dospělé. V dalších etapách přijde na řadu také základní škola. Na konci by totiž v Dolních Počernicích mělo vzniknout až 800 bytů.

„Vyvineme velké úsilí, aby byla do koncepce zahrnuta i pokročilá řešení environmentálních energetických návrhů,“ uvádí Petr Urbánek, ředitel Pražské developerské společnosti, která má výstavbu městských bytů na starosti.

Město může být na pozemcích v Praze 9 rychlejší, protože územní plán už v místě s výstavbou bytů počítá. Může se tedy rovnou začít s projektem. Výhodou je blízkost příměstské železnice i městského okruhu.

Výstavbu v Dolních Počernicích schválilo hlavní město už loni na podzim. Pražská developerská společnost přitom chystá i další projekty. Stavět se má na parkovišti vedle stadionu Bohemians Praha ve Vršovicích. Další projekt je na Smíchově, konkrétně mezi ulicemi Matoušova a Štefánikova a V Botanice. Byty vyrostou i na Palmovce, na okraji sídliště Ďáblice, při ulici Nový Zlíchov nebo v Braníku. Největší souvislý pozemek je ale právě v Počernicích.

V příštích deseti letech plánuje pražský magistrát vystavět šest až osm tisíc bytů. Pražská developerská společnost už pro ně má k dispozici šest set tisíc metrů čtverečních pozemků.

Načítám formulář...