Po měsíci dosáhl Elon Musk svého. Vedení Twitteru si s ním pláclo, sociální síť získá za bilion korun
Jde o historický obchod. Jen velmi výjimečně se stává, aby tak velkou transakci financoval z velké části sám ten, kdo firmu kupuje.
Elon Musk, šéf Tesly a SpaceX
Z Elona Muska bude mediální mogul. K více než 83 milionům sledujících na Twitteru totiž přidá celou tuto sociální síť. Na obchodu za 44 miliard dolarů, což je v přepočtu bilion korun, který vejde do historie jako jeden z největších podnikových odkupů, se nejbohatší člověk světa dohodl s vedením společnosti. To přitom jeho nabídku původně odmítlo.
O tom, že se Elon Musk na obchodu se zástupci Twitteru nakonec dohodne, se v zahraničních médiích spekulovalo od neděle, kdy mělo zasedat představenstvo Twitteru a následně se potkat také přímo s Elonem Muskem. V pondělí nakonec sociální síť i sám padesátiletý šéf Tesly či SpaceX dohodu oficiálně potvrdili.
„Představenstvo Twitteru provedlo komplexní proces posouzení Elonova návrhu se zaměřením na hodnotu, jistotu a financování. Navrhovaná transakce přinese značnou peněžní prémii a věříme, že je to nejlepší cesta vpřed pro akcionáře společnosti Twitter,“ uvedl k obchodu Bret Taylor, nezávislý předseda představenstva. Nabídnutých 54,2 dolaru za jednu akcii je o 38 procent vyšší cena, než za kolik se obchodovaly 1. dubna, kdy Musk svou nabídku na odkup podal.
„Svoboda projevu je základem fungující demokracie a Twitter je digitální náměstí, kde se diskutuje o věcech, které jsou pro budoucnost lidstva zásadní,“ uvedl Elon Musk. Podle svého vyjádření chce udělat Twitter lepším než kdykoli předtím, a to pomocí vylepšování produktu o nové funkce, zpřístupnění algoritmů pro zvýšení důvěryhodnosti, zakročení proti spam botům i ověřování pravosti všech lidí.
Výjimečný obchod
Kdo by si myslel, že transakce za desítky miliard jsou dlouho chystané a trvají měsíce, než se domluví, nyní dostal názornou lekci, že to jde o dost rychleji. Celá anabáze „Elon kupuje Twitter“ trvala měsíc. Koncem března Musk poprvé nadhodil myšlenku, že by se mohl v Twitteru angažovat, na konci dubna si s představenstvem firmy plácnul.
To, co se dělo v mezičase, dost možná vstoupí do učebnic. A pokud ne, tak určitě o tom vznikne spousta článků, knížek a třeba dojde i na hollywoodský film. Zvraty v celém příběhu by si to ostatně zasloužily – představenstvo Twitteru totiž Muska nejdřív odmítlo, a dokonce se mu v obchodu pokusilo zabránit. Jenže nakonec kapitulovalo.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs