Po nezdařeném úpisu akcií Pilulka škrtá. V Praze a Bratislavě propustí třetinu lidí, v Rumunsku skončí
Lékárenská skupina si k desátému výročí od založení naordinovala konsolidační balíček. Ročně díky němu plánuje ušetřit sto milionů korun.
Martin a Petr Kasovi, spoluzakladatelé a spolumajitelé Pilulky
Pilulka tento měsíc na pražské burze upisovala druhou várku cenných papírů. Od investorů získala 67 milionů korun, původně přitom lékárenská skupina plánovala trojnásobek. Vzhledem k tomu musela upravit své strategické plány a nyní představila významný konsolidační balíček, shodou náhod to časově vyšlo k desátému výročí na trhu. Roční náklady plánuje snížit téměř o sto milionů korun.
„Zahájili jsme celofiremní transformaci. V následujících týdnech dojde k mezinárodnímu sloučení a zúžení jednotlivých týmů rozprostřených v několika zemích. Zmíněné kroky se dotknou velké části zaměstnanců a bude ukončena spolupráce s padesáti zaměstnanci na centrálách v Praze, Bratislavě a Bukurešti. Reorganizace v řízení, ale i provozu, bude mít s postupným náběhem pozitivní dopad na náklady společnosti ve výši vyšších jednotek milionů korun měsíčně,“ přibližuje kroky spoluzakladatel a člen představenstva Pilulky Petr Kasa.
Mezi hlavní kroky patří spojení jednotlivých oddělení ve skupině do jedné mezinárodní struktury. Pilulka totiž působí na pěti trzích – kromě domácího Česka a Slovenska od druhé poloviny loňska také v Maďarsku a Rakousku. Čtyři roky má za sebou i v Rumunsku, kde je však společnost pořád ztrátová a jedním z konsolidačních kroků je stáhnutí se z tohoto trhu. Komplikovanější průběh expanze do této země přiblížili zakladatelé Pilulky a bratři Petr a Martin Kasovi v nedávném rozhovoru pro CzechCrunch.
Krokem souvisejícím s ukončením působnosti v Rumunsku je propuštění zaměstnanců v Bukurešti. Další snižování počtu členů týmu se však týká Prahy a Bratislavy, kde jde podle vyjádření Pilulky o přibližně 35 procent lidí. Firma přitom zdůrazňuje, že se jedná o zaměstnance centrál a „rozhodně ne“ o lékárníky a skladníky.
Ke změnám pak dochází i ve vedení společnosti. Na pozici skupinového finančního ředitele nastupuje k začátku července Tomáš Hospůdka, který ve společnosti působil jako ředitel controllingu a vztahů s investory. Pozici ředitele nových trhů od června převzal Jaromír Řánek. Firmu naopak opouští David Staněk z pozice finančního ředitele a Michal Hanáček z pozice operativního ředitele.
„Na naší ambici modernizovat lékárenský trh se nic nemění. Veškeré kroky jsou vedeny tak, aby neměly dopad na růst tržeb a ziskovosti. Počítáme, že rok 2023 bude nejúspěšnějším rokem v historii Pilulky, čemuž napovídá i první pololetí, kdy skončíme okolo šesti procent nad tržbami loňského roku s optimistickým výhledem na druhé pololetí,“ doplňuje Martin Kasa.
Podle konsolidovaných hospodářských výsledků za loňský rok Pilulka dosáhla tržeb ve výši 2,465 miliardy korun s meziročním růstem o šest procent. Čistou ztrátu přitom meziročně navýšila z 26 milionů korun na loňských 65 milionů. Ukazatel EBITDA (zisk před zdaněním, úroky a odpisy) dosáhl v minulém roce záporných 800 tisíc korun.