Podívali jsme se na Masaryčku Zahy Hadid. Od podzimu nabídne vlajkovou prodejnu iStyle i nové chutě

Budovy u Masarykova nádraží se budou už v červenci kolaudovat. Volných je tu už jen několik málo posledních prostor. 

Eliška NováEliška Nová

masarycka-2

Foto: Penta

Budovy od Zahy Hadid na Masarykově nádraží se budou kolaudovat

Ještě ani není dokončená, už teď před ní ale stojí turisté a nadšeně si ji fotí. Lesk ale získá teprve tehdy, až zcela dostane svou zlatou fasádu. A to už bude velmi brzy. Budovy na Masarykově nádraží od architektky Zahy Hadid by měly být na konci července zkolaudované. Kromě světové architektury do Prahy přinesou také nové obchody a služby. Masaryčka se má stát novou cílovou destinací. Pro turisty i pro Pražany.

Hned na rohu při pohledu z Masarykova nádraží bude sídlit nový iStyle, partnerská společnost značky Apple. Obchod bude odpovídat standardům prostoru, které udává samotný Apple, do vínku ale dostane i kousek zlata z Masaryčky. Interiér nyní dolaďují architekti z Applu s členem studia Zahy Hadid Architects Jakubem Klaškou. Masaryčka by ale měla být především gastronomickou destinací. Dohromady by tu mělo být otevřeno až devět provozů. Vychutnat si jídlo bude možné téměř v každé její části.

Vedle dominantní recepce, do které je vchod z ulice Na Florenci, tu najde svoje místo kavárna Doubleshot. Mezi ní a recepcí bude skleněná příčka a cesta sem povede jak z ulice, tak rovnou zevnitř budovy. „Jde o kvalitní českou pražírnu, která nakupuje kávu od farmářů. Byla to jedna z prvních dohod, které jsme uzavřeli,“ říká pro CzechCrunch Miloš Kocián, manažer pronájmů ze společnosti Penta Real Estate.

Vedle kavárny budou moci lidé posedět v rodinné cukrárně Ollies, která má ve svém sortimentu makronky a eklérky, francouzskou specialitu z odpalovaného těsta podobnou věnečku. Sladké doplní zmrzlinárna Puro, která se bude nacházet pod nástupním schodištěm na budoucím přestřešení Masarykova nádraží. Vznikne tu prostor, kterému Penta přezdívá rotující piazzetta, to kvůli tvaru teras kanceláří při pohledu vzhůru. Připomínají pohyb vějíře. Na piazzettě bude sezení nejen pro zmrzlinárnu, ale také pro obě dvoupodlažní restaurace, které vytvoří srdce Masaryčky.

masarycka

Foto: Penta

V budovách budou sídlit obchody, prim ale budou hrát gastroprovozy

První je L’Osteria, populární italský koncept restaurace, který má dnes svou první pobočku na Národní, v Drnu. Kromě dvou pater a předzahrádky dole bude mít restaurace také balkonek v prvním patře se stolečky a výhledem do ulice. Podobně bude řešená i druhá dvoupodlažní restaurace provozovaná společností Gare Restaurants, která má v Praze francouzskou La Gare, belgickou Les Moules, pivovar U Supa nebo Vozovnu Stromovka. „Gare u nás otevřou nový dvoupodlažní koncept s vlastním minipivovarem. Do přízemí bude z ulice lákat unikátní skleněná varna,“ přibližuje Kocián. Kromě piva se tu bude vařit francouzská kuchyně a mořské plody.

Jídlo na samém vrcholu

Tím ovšem výčet dobrého jídla nekončí. Ochutnat zde bude možné i korejskou kuchyni a sushi, a to v podnicích Mori nebo Sakura’s. Masaryčka bude ale místem stovky chutí, a tak bude možné zavítat i na netradiční exotickou kuchyni peruánskou, což je chystané překvapení spojené s koktejl barem v nejvyšším patře zlaté věže Masaryčky.

Původně Penta počítala s konceptem velkoplošné foodhaly podle vzoru Manifesta, což je projekt, který dříve fungoval jen o kousek vedle na Florenci. Během covidu se ale plány změnily a Masaryčka nakonec vsadila na vícero osvědčených gastroznaček. Penta věří, že se tu uživí. I proto, že v budoucnu by hned vedle měly končit vlaky jedoucí z letiště Václava Havla. „Jednou nádražím proteče na sto tisíc lidí, kteří budou přijíždět právě z letiště. Ve světě takové klastry různých gastroprovozů fungují skvěle. Kromě provozů v samotné Masaryčce je nedaleko například také Červený jelen, Sia nebo Bottega Linka. Přejeme si, aby z celé lokality, od Prašné brány až do Karlína, byla nová gastronomická destinace, nový pulzující bulvár,“ říká Kocián.

Propojení až do Karlína, kterému dnes překáží autobusové nádraží na Florenci, je přitom budoucnost, která se už pomalu rýsuje v projektu Florenc 21. Pod magistrálou by měla vést pěší zóna s cyklostezkou. „Směrem do Karlína máme další developerské aktivity, je to součást celé investice a odkupu od Českých drah, s nímž jsme koupili i pozemek, kde už stojí budovy od Zahy Hadid,“ doplňuje manažer Penty s tím, že Masaryčka bude to první, co zahraniční turisté uvidí, když přijedou do Prahy.

Promění se celé okolí

Byť jídlo bude pro Masaryčku opravdu esenciální, možností nabídnou dvě nové budovy mnohem víc. Podél ulice Na Florenci se otevře papírnictví Bibelot. Na druhé straně u kolejiště bude kosmetický salon a wellness IEM Spa, což je vůbec první pobočka oblíbené slovenské značky v Česku. Fanoušci architektury se pak budou moci podívat do recepce, která vede přes dvě patra budovy a nese rukopis zesnulé architektky Zahy Hadid. V současnosti se obkládá, a to několika druhy corianu ve třech odstínech – bílé, černé a slonové kosti.

Nedílnou součástí budovy budou ale také kanceláře. „Unikátní na Masaryčce je, že skoro každý nájemce, od prvního patra až nahoru, bude mít svůj balkon nebo venkovní terasu,“ líčí manažer pronájmů. Budova blíže k magistrále bude mít navíc velkou komunitní terasu, už teď je tady mimochodem vidět spousta rostlin a je odtud krásný výhled na Prahu. V budově blíže Masarykovu nádražní bude sídlit i samotná Penta, respektive Penta Real Estate a Penta Investments, které se přestěhují z Florentina. K dispozici budou mít terasu samostatnou.

prestreseni-masarycky

Foto: Penta

Časem by mělo vzniknout i přestřešení kolejiště

Už dnes jsou vidět také základy budoucích interiérů kanceláří nových nájemců. V provozu jsou už i některé výtahy. Zatímco za pár týdnů půjde o jednu z nejmodernějších budov v Praze, teď se ještě ovládají pouhým hlasitým zavoláním na někoho, kdo s výtahem sjede dolů.

Postupně se sem nastěhují i další firmy. Sídlo tu bude mít Fio Banka, Second Foundation, Veolia, Workday nebo BCG. Všichni lidé, kteří tu budou působit, budou využívat aplikaci Sharry, která je provede celou budovou. Kromě základních funkcí, jako jsou přístupy do budov přes turnikety a vjezd do podzemních garáží, si pomocí ní budou moci místní rezervovat společnou terasu na své firemní akce nebo zde najdou menu ze všech restaurací. Případní hosté obdrží QR kód, se kterým se pohodlně dostanou na návštěvu.

Kanceláře i obchodní jednotky tu jsou žádané a nájemníci jsou ochotni si připlatit. Cena kancelářských prostor s přehledem přesahuje třicet eur za metr čtvereční, cena za retail se pak pohybuje mezi padesáti až sedmdesáti eury. V Masaryčce má nyní Penta téměř všechny obchody a kanceláře obsazené. Volné jsou dvě poslední obchodní jednotky. Ty jsou přitom na exponovaných místech, jedna se nachází hned vedle iStylu.

motel-one-penta

Foto: Penta

Naproti Masaryčce bude hotel

„Obě budovy Masaryčky se budou kolaudovat na konci července a první kancelářští klienti se budou stěhovat od srpna. V průběhu podzimu pak ožije celá ulice, protože by se postupně měly otevírat také všechny gastroprovozy,“ popisuje Kocián. Hotové by brzy mělo být také náměstí před zlatou věží Masaryčky, stejně jako celá ulice Na Florenci. Jen na koleje na letiště se bude ještě pár let čekat. Už příští rok na jaře by se ale mohla začít bourat přístavba nádraží, což zahájí kompletní rekonstrukci nádraží, na jejím místě budoucí koleje na letiště povedou.

Prozatím tak u kolejiště bude zhruba čtyřmetrový ochoz se vstupy do obchodních jednotek a venkovním sezením pro gastro. Budoucnost přinese také přestřešení podstatné části kolejiště, které zkrátí cestu na hlavní nádraží. To bude fungovat v podstatě i jako nový veřejný park. Ještě před tím by však měla být hotová druhá investice Penty v okolí, a to je hotel řetězce Motel One pod označením Cloud One, který vzniká na druhé straně kolejí, na konci ulice Hybernská. Hotový by měl být příští rok na jaře a jeho součástí bude průchod právě směrem na hlavní nádraží.

CC Premium

Partnerem článku je Penta Real Estate