Podruhé s astronauty a poprvé ve čtyřech. SpaceX spolu s NASA vyšle ve své lodi do vesmíru další lidskou posádku

Jiří SvobodaJiří Svoboda

spacex-crew12

Foto: NASA/SpaceX

Posádka mise Crew-1: Shannon Walkerová, Victor Glover, Michael Hopkins a Sóiči Noguči

0Zobrazit komentáře

Zatěžkávací zkoušku s lidskou posádkou vesmírná společnost SpaceX zvládla na jedničku. V noci ze soboty na neděli ji tak čeká první ostrá mise, v rámci niž dopraví na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) hned čtyři astronauty z USA a Japonska. Elon Musk si tak může připsat další vesmírný úspěch.

Stejně jako v případě jarního letu Dougha Hurleyho a Boba Behnkena vynese současnou posádku z floridského mysu Canaveral modul Crew Dragon upevněný na raketě Falcon 9. Pro SpaceX je tak mise s označením Crew-1 historicky druhou, kdy bude mít co do činění s astronauty.

Po téměř deseti letech od vyřazení amerických raketoplánů začne éra, kdy astronauti nebudou nuceni používat k přepravě na ISS ruské Sojuzy. Tentokrát už nikoliv na zkoušku, ale v první z řady dalších misí, které by se od nynějška měly opakovat zhruba každý půlrok. Včetně tohoto má NASA u SpaceX aktuálně nasmlouvaných šest letů.

crew-dragon1

Foto: SpaceX

Raketa Falcon 9 je již připravena na startovací rampě

Čtveřice pod vedením velitele Michaela Hopkinse zůstane na Mezinárodní vesmírné stanici zhruba půl roku. Připojí se ke dvěma ruským kosmonautům a americké astronautce, kteří aktuálně na orbitu jsou. Vznikne tak ojedinělá situace, kdy na ISS bude hned sedm astronautů, běžně jich bývá jen šest. Pro pilota Crew-1 Victora Glovera to bude vůbec první vesmírná mise.

Raketa Falcon 9 je již v tuto chvíli připravena na startovací rampě LC-39A, a pokud vše půjde podle plánu, odstartuje v 1:49 SEČ v noci na neděli 15. listopadu.

Aktualizace 14. 11. 7.00: NASA odložila start rakety kvůli nevyhovujícím povětrnostním podmínkám. Mise Crew-1 tak nezačne dříve než v pondělí v 1:27 SEČ.

Jako všechny lety bude i tuto misi SpaceX a NASA živě přenášet. Poslední přípravy (a tedy i livestream na oficiálním kanálu NASA) začnou už ve 21:30 SEČ.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zhruba tři a půl hodiny před startem čtveřice astronautů slavnostně vyjde z administrativní budovy NASA, nasedne do automobilů Tesla a vyrazí na třináctikilometrovou trasu k přistávací rampě. Dvě hodiny před startem ze za nimi zavře poklop Dragonu a podpůrní pracovníci opustí odpalovací prostor. Čtyřicet minut před startem se pak od Dragonu vzdálí i přístupová rampa.

Pro astronauta Victora Glovera je mise Crew-1 vůbec prvním letem do vesmíru

Po startu bude astronauty čekat o něco rychlejší cesta než jejich předchůdce. Připojit k ISS by se loď měla už zhruba devět hodin po startu, přesněji v 10:20 středoevropského času. SpaceX jinak po zkušenostech z minulé mise s posádkou udělalo jen drobné změny. Patrně ta nejzásadnější se týká posílení tepelného štítu Dragonu v místě, kde se zahřál mírně nad očekávané hodnoty při návratu na Zemi.

hydronaut

Přečtěte si takéPodvodní stanice pro astronauty a aplikace pro lepší fungování nemocnic. Česko má kosmických aktivit stále vícPodvodní stanice pro astronauty a aplikace pro lepší fungování nemocnic. Česko má kosmických aktivit stále víc

Start mise Crew-1 byl v plánu už na konec října, ale NASA nakonec start posunula po detekci anomálie v hlavních motorech rakety Falcon 9. SpaceX v reakci na to vyměnilo dva z motorů. Roli v nedělním startu ale ještě pochopitelně může sehrát počasí, ostatně jeho nepřízeň způsobila zpoždění i při jarní misi.

Inženýři v NASA musí z důvodu bezpečnosti brát v úvahu nejen podmínky přímo na floridském mysu Canaveral, ale i nad oceánem, kde by Dragon mohl nouzově přistát v případě jakéhokoliv problému. Prozatím však platí, že astronauty vyšle raketa SpaceX historicky podruhé do vesmíru v neděli v 1:49 SEČ (Aktualizace 14. 11., 7.00: Crew-1 odstartuje nejdříve v pondělí v 1:27 SEČ). Sledovat ho bude možné i na streamu níže.

Podvodní stanice pro astronauty a aplikace pro lepší fungování nemocnic. Česko má kosmických aktivit stále víc

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

hydronaut

Foto: Petr Toman/Hydronaut

Matyáš Šanda se svou podvodní stanicí Hydronaut

0Zobrazit komentáře

168 hodin a 168 minut. Přesně tolik času strávil Matyáš Šanda se svým kolegou Františkem Harantem v podvodní stanici Hydronaut, kterou sám vyvinul a přináší s ní unikátní možnosti pro různé experimenty. Její potenciál zaujal i Evropskou kosmickou agenturu, která projekt přizvala do svého podnikatelského inkubátoru ESA BIC v Praze. Do něj nově vstupuje i další český startup Intellmaps.

Že je podvodní stanice Hydronaut unikát, je jasné, už když ji vidíte. Vzhled masivní kapsle je ale jen začátek. Podvodní stanice váží 35 tun a dokáže věrně simulovat reálné podmínky ve vesmíru, takže může sloužit například k výcviku astronautů a nejrůznějším experimentům. Jelikož je mobilní, dá se snadno převážet, a tak je její využití široké.

Za celým projektem stojí konstruktér Matyáš Šanda, který výše zmíněným výkonem překonal český rekord v délce pobytu pod vodou. Mimo jiné si tím s kolegou ověřili, že zařízení je skutečně funkční a schopné trénovat astronauty na různé scénáře, které mohou nastat například při pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici, kam své zástupce vysílá i Evropská kosmická agentura.

hydronaut2

Foto: Petr Toman/Hydronaut

Podvodní stanice Hydronaut dokáže nasimulovat reálné vesmírné prostředí

Podobná zařízení vznikala již v 80. letech i ve Spojených státech, ale Hydronaut proti nim disponuje modernějšími technologiemi i konstrukčními postupy. Reálné podmínky ve vesmíru dokáže podvodní stanice simulovat například tím, že při jejím opuštění na sobě musíte mít skafandr a v případě jakýchkoliv problémů se na hladinu potápěč nedostane hned, ale trvá několik desítek minut, než se kvůli tzv. dekompresním zastávkám může vynořit.

Využití Hydronaut navíc najde také například u hasičů, kteří se učí pohybovat ve stísněném a omezeném prostoru, nebo paleontologů při nácviku na jeskynní mise. Vstupem do inkubátoru ESA BIC, který provozuje agentura CzechInvest, získá projekt počáteční finanční podporu ve výši 50 tisíc eur (1,3 milionu korun), technický a byznysový mentoring i napojení na kosmickou komunitu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Na to stejné se může těšit také další český startup Intellmaps, který byl jako nový člen ESA BIC Prague představen společně s Hydronautem v rámci letošního ročníku festivalu kosmických aktivit Czech Space Week. CzechCrunch je jeho mediálním partnerem a festival probíhá až do konce tohoto týdne.

„Často se setkáváme s tím, že si lidé pod kosmickými aktivitami představují pouze družice nebo rakety. Ale právě tyto dva startupy ukazují, jak jsou kosmické aktivity širokým a průřezovým oborem. Na jedné straně máme podvodní stanici, která může pomoci při výcviku astronautů, na druhé mobilní aplikaci, která může být prospěšná pro nás všechny,“ říká Michal Kuneš, projektový manažer ESA BIC Prague.

ladislav-capek

Foto: Intellmaps

Ladislav Čapek, zakladatel startupu Intellmaps

Zmíněná mobilní aplikace Intellmaps přináší digitalizovaný systém pro rozsáhlejší nemocnice, kde pomůže zlepšit logistiku celého řízení a racionalizovat procesy, jako je přenos krve nebo skladování a sledování zásob. Stojí za ní Ladislav Čapek, který se rozhodl zkombinovat využití družicového navigačního systému společně s vnitřními čidly.

Aktuálně probíhá pilotní testování na pražské Poliklinice Prosek a v budoucnu se počítá s tím, že by se systém nabídnul dalším velkým a logisticky náročnějším objektům. Intellmaps se tak připojuje k více než třiceti startupům, které se již do ESA BIC v Praze a Brně v rámci prvního pětiletého běhu zapojily. Patří mezi ně například Spacemanic, Neuron soundware, Strafos, OctoGeo či InsightArt.