Pokles úrokových sazeb oživuje realitní trh. Pražští developeři prodávají dvakrát více bytů než loni

Ve třetím čtvrtletí letošního roku se v Praze prodalo 1 050 bytů, což je o 91 procent více, než tomu bylo loni. Do cen se už propsalo snížení DPH.

trigema-byty-nahled

Foto: Trigema

Developeři věří, že do konce roku prodají čtyři tisíce bytů

0Zobrazit komentáře

Zájem o nové bydlení v Praze již tři čtvrtletí po sobě roste, celkem se od začátku roku prodalo 2 700 bytů. Podle tržní analýzy developerských společností Central Group, Skanska a Trigema se ve třetím čtvrtletí letošního roku prodalo v meziročním srovnání o 91 procent více nových bytových jednotek. V porovnání s předchozím kvartálem došlo k nárůstu o 50 jednotek. K růstu zájmu přispívá i hypoteční trh, který by měl v souvislosti s očekávaným klesáním úrokových sazeb výrazněji ožívat.

Podle ČBA Hypomonitoru banky a stavební spořitelny poskytly v září hypoteční úvěry za 13,6 miliardy korun. Meziročně tak došlo k růstu téměř o 90 procent, stejně tak i hodnoty z předchozích měsíců naznačují, že hypoteční trh po dlouhém období útlumu ožívá. Vděčí za to klesajícím úrokovým sazbám, které se v září přiblížily k hranici 5,7 procenta, což byla nejnižší hodnota za poslední rok.

Proměny na hypotečním trhu společně s klesající inflací přispěly k tomu, že se ve třetím čtvrtletí letošního roku v Praze prodalo 1 050 bytů, tedy o 91 procent více než ve stejném období loňského roku a o pět procent více než v předchozím čtvrtletí. Podle developerů Central Group, Skanska a Trigema by počet prodaných nových bytů v hlavním městě mohl přesáhnout čtyřtisícovou hranici. V rekordním roce 2021 se nových bytů prodalo 7 450, oproti loňskému roku by se ale jednalo zhruba o třetinový nárůst.

snimek-obrazovky-2023-10-18-v-16-12-22

Foto: Trigema, Skanska, Central Group

Vývoj prodejů nových bytů v Praze

„Prodeje nových bytů letos výrazně oživují. Značnou roli v tom hrají zaváděcí ceny v nových projektech a také různé marketingové bonusy. V příštím roce by měly už začít výrazněji klesat úroky hypoték, což poptávku dále posílí. Výrazně tak ubude akčních nabídek a bonusů a ceny bytů podle našich analýz budou opět růst,“ říká Dušan Kunovský, předseda představenstva Central Group.

Zatím ale ceny nových bytů spíše mírně klesají. Průměrná prodejní cena za metr čtvereční klesla mezičtvrtletně o téměř tři procenta na 146 459 korun. V případě nabídkové ceny došlo k poklesu o necelé jedno procento na 150 437 korun za metr čtvereční. Do poklesu se promítly právě zaváděcí ceny a speciální platební podmínky.

Stejně tak se ale do cen propsalo i plánované snížení sazby DPH z 15 na 12 procent u bytů do 120 metrů čtverečních, které slibuje konsolidační balíček od ledna příštího roku. Developeři se totiž chtějí vyvarovat toho, že by lidé nákupy nemovitostí odsouvali až na příští rok.

Zvýšený zájem se projevil i na touze po prémiových nemovitostech, jak vyplývá z poslední analýzy trhu realitní kanceláře Svoboda & Williams. Aktuální poptávka v pololetním srovnání stoupla v jejím případě o 26 procent, přičemž 37 procent klientů financovalo nemovitost hypotékou – je to o 10 procent více než v předchozím pololetí. Podobnou změnu v trendu hlásí i realitka Luxent.

„V září započalo jasně patrné oživení na straně poptávky. Jednoznačně přibyli zájemci, kteří se aktivně zajímají o konkrétní nemovitosti. V září a říjnu tak evidujeme nárůst poptávek o 22 procent. To se s odpovídajícím časovým odstupem promítá i do množství uzavřených transakcí,“ říká Jiří Kučera, ředitel realitní kanceláře Luxent.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym