Pokus o záchranu Grouponu pokračuje. Šéfem americké firmy je nově Šenkypl, bude ji řídit z Česka

Investoři z Pale Fire Capital zatím na nákupu akcií kdysi úspěšné firmy prodělávají dvě miliardy korun. Dušan Šenkypl se CEO stal s okamžitou platností.

Luboš KrečLuboš Kreč

senkypl

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Dušan Šenkypl z investiční společnosti Pale Fire Capital

0Zobrazit komentáře

Pokus o záchranu amerického průkopníka slevových portálů Grouponu českými investory vstupuje do další fáze: po neuspokojivých kvartálních výsledcích se nově stal generálním ředitelem společnosti spoluzakladatel skupiny Pale Fire Capital Dušan Šenkypl. Na transformaci už se intenzivně podílí i bývalá šéfka Slevomatu Marie Havlíčková, kterou na projekt Šenkypl se svým byznysovým partnerem Janem Bartou před časem najali. Akcie Grouponu se dlouhodobě propadají a čeští miliardáři v nich dosud ztratili už dvě miliardy korun, takže motivace postavit firmu zpět na nohy není malá.

Kedar Deshpande, dosavadní CEO Grouponu, který do funkce nastoupil na konci roku 2021, bude ve firmě působit ještě dva měsíce jako poradce, pak ji opustí. „Dušan je pravý lídr a jeho zkušenosti s transformacemi a s budováním internetových podniků a tržišť, jež jsou Grouponu podobná, mu dávají unikátní předpoklady k tomu, aby se stal dočasným šéfem v Grouponu v těchto kritických časech,“ nechal se slyšet předseda představenstva Ted Leonsis. Dodal, že Šenkypl byl už tak v přeměně Grouponu hodně angažovaný, takže jeho vstup na ředitelský post je jen logickým vyústěním celého procesu.

Jenže je pravděpodobné, že když v roce 2021 začali Šenkypl s Bartou a investiční skupinou Pale Fire Capital skupovat první akcie Grouponu, který byl už tehdy považovaný za společnost za zenitem, tak špatný průběh, jaký následně nastal, si nepředstavovali. A právě proto se do restartu podniku musí čím dál víc zapojovat i oni sami. Šenkypl se nicméně aspoň zatím nebude do USA stěhovat, v tiskové zprávě se píše, že bude coby CEO fungovat z České republiky. Už nyní ale i tak za oceánem trávil docela dost času.

Na překopání Grouponu víc do podoby zážitkového portálu, jak se to podařilo v Česku se Slevomatem, si pak Pale Fire Capital už dřív najali i Marii Havlíčkovou, která Slevomat vedla právě v klíčových časech jeho vzestupu a následného úspěšného prodeje do rukou britské skupiny Secret Escapes. Výsledky se ale ani po více než roce transformačního úsilí, které Šenkypl a spol. Grouponu věnují, stále nedostavují. Při posledním ohlašování kvartálních výsledků, jež investory zklamaly, společnost připustila, že by svou proměnu nemusela finančně ustát. A jestliže loni v dubnu se její akcie obchodovaly za 20 dolarů, nyní jsou k mání za pětinovou cenu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zakladatelé Pale Fire Capital drží v Grouponu podíl 22 procent, za který postupně vydali 2,8 miliardy korun, takže při započítání současné hodnoty firmy jsou dvě miliardy v minusu. „Už několikrát se mi povedlo z ničeho vybudovat firmu s miliony uživatelů a skvělými byznysovými výsledky. Úspěch našich předchozích projektů byl postavený na super efektivních týmech a škálovatelných procesech. Toto bude i moje priorita pro první měsíce v Grouponu,“ věří si ovšem Šenkypl při svém nástupu.

Důsledkem toho, že se nyní bude naplno věnovat Grouponu, je, že dočasně utlumí své aktivity v rámci Pale Fire Capital. V poslední době na sebe upozornil i tím, že se stal většinovým majitelem hokejového klubu HC Energie Karlovy Vary, ačkoli připustil, že s týmem ani městem neměl vlastně nikdy nic společného. Ani do Karlových Varů, které se též dlouhodobě potýkají s finančními problémy, teď asi moc jezdit nebude.

Zaklínač a Cyberpunk snad nestárnou. CD Projekt díky nim zažil druhý nejlepší rok ve své historii

Polské herní studio oznámilo vynikající tržby za rok 2022. A i v zisku se dařilo, loni varšavští vývojáři vydělali 1,7 miliardy korun.

Michal MančařMichal Mančař

zaklinac-witcher-geralt-ciri-cd-projekt

Foto: CD Projekt

Zaklínač Geralt a jeho schovanka Ciri ve třetím díle vynikající hry od CD Projektu

0Zobrazit komentáře

V technologickém, potažmo videoherním světě prý jednotlivá díla rychle zastarávají. Nejsilnější tituly ale dokážou toku času odolat. Že k nim patří Zaklínač 3 a Cyberpunk 2077, se vzhledem k nestárnoucí oblibě první a prodejnímu úspěchu druhé zmíněné hry už dlouho říká. Nyní ale přichází další potvrzení v podobě finančních výsledků studia CD Projekt za rok 2022. Ty jsou mimořádně především díky kombinaci fantasy dobrodružství a kyberpunkové akce.

Byť polská videoherní společnost loni žádnou velkou hru nevydala, CD Projekt přesto dosáhl na historický úspěch. Za rok 2022 oznámil tržby ve výši 953 milionů polských zlotých, v přepočtu 4,8 miliardy korun. 347 milionů zlotých (1,7 miliardy korun) pak tvoří zisk vývojářské firmy. Co se tržeb týče, je to druhý nejlepší výsledek v historii varšavských vývojářů, v případě zisku třetí nejlepší rok. V obou ukazatelích to pak je nárůst oproti roku 2021.

Ve srovnání s předloňskem obrat vyrostl o sedm procent z 888 milionů zlotých, čistý zisk se zvýšil dokonce o 66 procent z 209 milionů. Tržby za rok 2021 dosud byly druhé nejlepší, překonal je jen rok 2020, kdy vyšel megahit Cyberpunk 2077. Ani za rok 2015, kdy polští vývojáři představili svůj dřívější úspěšný titul Zaklínač 3, nedosáhli na takový obrat. Při porovnání zisku nicméně rok 2015 před rokem 2022 zůstává, CD Projekt tehdy vydělal zhruba o 70 milionů zlotých více. V kyberpunkovém roce 2020 pak dokonce třikrát více než loni.

Právě zmiňovaná dvojice her byla loni tahounem CD Projektu. Třetí díl fantasy hry na hrdiny Zaklínač je dlouhodobě populární, jeho prodeje v závěru roku ještě výrazně navýšilo vydání modernizované verze, na kterou čekali především majitelé konzolí PlayStation a Xbox nové generace. Dobrodružství lovce monster Geralta díky tomu zažilo téměř tak masivní renesanci, jakou ve druhé polovině roku 2022 prožíval Cyberpunk 2077, který na podzim překonal 20 milionů prodaných kopií.

Sci-fi akci pomohlo vydání velké obsahové aktualizace i premiéra animovaného seriálu Cyberpunk: Edgerunners na Netflixu. Nebývale silná kombinace Cyberpunku 2077 dokonce přihrála nejvíce hráčů od vydání, titul nejprodávanější hry na Steamu a přes milion hráčů denně. Podobnou multimediální synergii mimochodem dříve zažil i Zaklínač, jehož prodeje premiéra série s Henrym Cavillem taktéž na Netflixu meziročně vystřelila o více než pět set procent. A nedávno tento efekt zažilo i postapo The Last of Us se seriálem na HBO.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Obliba Edgerunners i kladné přijetí aktualizace hry vydané týden před premiérou seriálu měly významný vliv na prodeje i na vnímání hry mezi hráči. Je to pro nás jasný signál, že ještě větší péče a rozšiřování dosahu našich značek jsou tou správnou cestou. Dalším důležitým milníkem pro Cyberpunk 2077 bude velké rozšíření Phantom Liberty, které vyjde ještě letos,“ zmínil šéf CD Projektu Adam Kiciński s odkazem na chystaný doplněk, ve kterém se objeví postava hraná Idrisem Elbou.

Nestárnoucí popularita Zaklínače je tedy úctyhodná, ale právě nárůst oblíbenosti Cyberpunku 2077 je ještě impozantnější. Hra v roce 2020 sice pro tvůrce znamenala rekordní výdělky, ale vyšla v takovém stavu, že si vysloužila stažení z PlayStation Storu a žalobu od investorů. O technických problémech prý vývojáři dobře věděli, ale akcionáře o nich neinformovali. Kalifornský soud tak na přelomu roku rozhodl o odškodném, CD Projekt má zaplatit přes 40 milionů korun.

Ve výsledku je to však jen drobná vada na jinak pozitivních zprávách od polské společnosti, jejíž výsledky za rok 2022 jsou příznivým příslibem do budoucna. „Významnou část ze zisku, přes 200 milionů zlotých, jsme investovali do vyvíjených titulů,“ uvedl finanční ředitel studia Piotr Nielubowicz. CD Projekt totiž už dříve svým fanouškům naservíroval velkolepé plány, v nichž figuruje hned pětice nových titulů se značkou Zaklínač.

Jednou z chystaných her je moderní remake prvního Zaklínače z roku 2007. Kromě něj ale CD Projekt chystá také další trilogii s novými postavami a příběhy. A pod kódovým označením Sirius připravuje multiplayerově zaměřený počin, jehož vývoj ale nedávno zcela restartoval. Zato Cyberpunk 2077 se přinejmenším v dohledné budoucnosti dalšího nafukování obsahu nedočká, Phantom Liberty má být jediným rozšířením hry. Leda by se našlo pár stovek milionů důvodů, aby se CD Projekt rozmyslel.