Populární chytrý prsten Oura Ring je ještě chytřejší. Změří tep, spánek a sleduje i menstruaci

Filip HouskaFilip Houska

oura-ring

Foto: Oura

Chytrý prsten Oura Ring

0Zobrazit komentáře

Finská společnost Oura už dlouhé roky ukazuje, že prsteny nemusí sloužit jen jako vyjádření lásky nebo vyzdvihnutí elegance. A byť její Oura Ring může vlastně kombinovat obojí, především je určen jako doplněk pro měření různých tělesných aktivit, podobně jako Apple Watch nebo jiná chytrá nositelná zařízení. Po úspěchu s předchozími verzemi prstenu nyní Oura přichází s novým modelem, který vám o vašem těle řekne ještě o něco víc.

V pořadí třetí generace chytrého prstenu od Oury funguje stejně jako předchozí modely – stačí jej spárovat s mobilní aplikací, nasadit na prst a přes telefon kontrolovat aktuální tělesné údaje. Dosud byly tyto finské prsteny využívány hlavně pro měření spánku, jelikož umí poměrně přesně identifikovat jednotlivé části spánku (od lehkého přes REM až po hluboký) a nabídnout vám přehled, zda v noci spíte kvalitně.

Postupem času se ale staly také zajímavou součástí sportovců, kteří díky nim mohli sledovat svou fyzickou zátěž. Jejich funkcí si mimo jiné začaly všímat také prestižní sportovní soutěže typu NBA, UFC nebo třeba NASCAR. A když se k tomu všemu připočetlo i třeba měření tělesné teploty, z elegantně vypadajícího prstenu, do kterého mimo jiné investoval český miliardář Karel Komárek, se stal doplněk, který v jistých ohledech mohl nahradit klasické náramky nebo chytré hodinky.

oura-1-1

Foto: Oura

Černá varianta chytrého prstenu Oura Ring

Nová verze titanového Oura Ring jde nyní o něco dále. Na první pohled obdobně vypadající prsten ve své třetí generaci nabízí i možnost nepřetržitého měření srdečního tepu nebo sledování, jak jste na tom s regenerací po sportovním výkonu. K novým funkcím přispělo zvýšení počtu teplotních senzorů, a to ze tří na sedm. To znamená, že i měření tělesné teploty může být přesnější.

Pro ženy navíc Oura připravila funkci pro měření menstruačního cyklu, což zvládnou také novější Apple Watch. Firma uvádí, že nová funkce dokáže předpovědět blížící se menstruaci až s třicetidenním předstihem, s čímž souvisí právě sledování změn tělesné teploty. Zajímavá je také možnost pro měření hladiny okysličení krve, která bude v novém modelu dostupná příští rok.

Prsten vás tak dokáže upozornit na to, zda se ve vašem těle neděje něco neobvyklého. Jak ovšem sama firma dodává, nejedná se o zařízení nahrazující profesionální diagnózu ze strany odborníka – Oura Ring nebude ani navrhovat případnou léčbu. To nechává zcela v kompetenci doktorů. Nicméně jako „notifikace“ toho, že s vaším zdravím může být něco v nepořádku, prsten fungovat může.

Vedle nových zdravotních funkcí a vylepšení těch stávajících přichází třetí generace Oura Ring mimo jiné s lepší výdrží na jedno nabití (až sedm dní v kuse oproti původním čtyřem). Cenově bude novinka stát 300 až 400 dolarů v závislosti na povrchové úpravě zařízení, tudíž zhruba 6 600 až 8 800 korun bez daně. Plus je ještě zapotřebí počítat s měsíčním předplatným.

Abyste totiž dostali v aplikaci všechny pokročilejší statistiky o vašem zdraví, budete muset platit šest dolarů (zhruba 130 korun) měsíčně. Pokud tak neučiníte, aplikace vám bude zobrazovat jen základní data. Uživatelé, kteří již nějaký prsten od Oury vlastní, ovšem dostanou na nový model slevu i doživotní předplatné aplikace zdarma.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina