Populární youtuberka už nechtěla čekat na pick-up od Tesly, tak si vytvořila vlastní z Modelu 3

Tesla Truckla-Simone Grietz

Youtuberka Simone Giertzová s vlastním pick-upem Tesla

0Zobrazit komentáře

Automobilku Tesla je velice těžké charakterizovat. Na jedné straně se jedná o producenta výjimečných vozů, které přinášejí celou řadu neotřelých technologických řešení a uživatelských vychytávek, na straně druhé se jedná o automobilku, která má velké problémy plnit to, co naslibuje, což se týká i jejího pick-upu, který měl být již dávno představen. Není proto divu, že některým s automobilkou dochází trpělivost a raději berou celou věc do svých rukou.

To je případ i Simone Giertzové ze Stockholmu, známé youtuberky, která se proslavila stavbou tzv. shitty robotů, automatických zařízení pro usnadnění každodenních činností, které ovšem fungují spíše kontraproduktivně. Jak říká Simone ve svém videu, nemá čas čekat na to, až Tesla začne prodávat svůj pick-up, který ještě ani nepředstavila, a proto se rozhodla vytvořit si svůj vlastní.

Celý projekt jí zabral více než tři roky plánování a projektování, než se pustila do jeho samotné realizace. Truckla, jak svůj výtvor pojmenovala, vychází z Modelu 3, kterému byla zcela transformována zadní půlka na korbu s ochranným rámem.

Simone nebyla na přestavbu sama, ale využila pomoci hned několika lidí, kteří se sami na svých YouTube kanálech zabývají nejrůznějšími přestavbami a kutilskými projekty. Jmenovitě například s Laurou Kampf, která vylepšuje snad vše, co se vylepšit dá, nebo s Richardem Benoitem, který má s přestavbou vozů Tesla bohaté zkušenosti.

elon-musk

Přečtěte si takéKontroverzní Elon Musk na sociálních sítích aneb jak je to doopravdy se smazáním jeho účtu na TwitteruKontroverzní Elon Musk na sociálních sítích aneb jak je to doopravdy se smazáním jeho účtu na Twitteru

Nutno říci, že výsledný projekt vypadá velice dobře. Tedy minimálně lépe než obytná Tesla, kterou jsme vám nedávno představili. Automobil má čisté linie a v podstatě nabízí stále stejné výhody jako klasický elektrický sedan od Tesly. Nicméně je lehčí a nechybí mu některé prvky charakteristické pro velké pick-upy, jako jsou velké střešní reflektory či ochranný rám, který zároveň slouží jako střešní nosič.

Tesla Truckla-Simone Grietz

Youtuberka Simone Giertzová s vlastním pick-upem Tesla

Překvapivě však vypadá celá úprava velice decentně a na trhu by jistě měla úspěch. Jak nás ovšem informuje promo video tohoto projektu, tento elektromobil nebude nikde k dostání.

Automobil snů

Zajímavé na projektu je, že ačkoliv to vypadá pouze jako další šílený projekt této mladé konstruktérky, který nebude dále využívat, opak je pravdou. Ve skutečnosti si s ním Simone splnila svůj velký sen. Automobil popsala jako nejhloupější a nejchytřejší věc, kterou kdy udělala s konstruktivním výsledkem, přinášející jí auto snů.

„Mým cílem je nikdy nevlastnit klasické auto. Jsem součástí nové generace řidičů, kteří budou jezdit pouze elektromobily. Cítím, že bych to neměla tak prožívat, ale kašlu na to. Sr** na ropné společnosti. Vážně, sr** na ně,“ dodává drobná rusovláska Simone, která je podobnými peprnými výrazy proslulá.

Její kanál v současné době odebírá 1,6 milionu uživatelů, které baví svými šílenými roboty. Jejich úkolem je pomáhat s denní rutinou, ovšem díky jejich nedokonalosti a hlouposti spíše přidělávají starosti navíc. Předělání automobilu je pro Simone zcela novou zkušeností a těžko říci, jestli se v budoucnu pustí do podobného projektu.

Pokud si vy sami nechcete vytvořit vlastní Trucklu, budete muset počkat na produkční pick-up od Tesly, o kterém Musk prohlásil, že se jedná o jeho nejoblíbenější projekt, na jakém kdy Tesla pracovala. Sám jej označil za lepší pick-up, než je F-150 od Fordu, a lepší sportovní vůz než 911 od Porsche. Jeho design by měl evokovat film Blade Runner, takže se máme skutečně na co těšit. Automobilka by jej měla představit snad na konci tohoto léta, ovšem do výroby se dostane nejdříve v roce 2021.

Studenti MIT vyvinuli umělou inteligenci, která robotům dodá lidské smysly pro práci s předměty

Michal PtáčekMichal Ptáček

robot
0Zobrazit komentáře

Ačkoliv se umělá inteligence a robotika rok od roku zlepšují, stále jsou oblasti, ve kterých oproti člověku výrazně zaostávají. Zatímco pro člověka je zcela běžné díky hmatu rozeznat, jaký má daný objekt tvar, a díky zraku zase předpovědět, jaký bude na dotek, pro roboty je to zatím velmi složité. A to i pro ty, kteří jsou naprogramováni tak, že umí vidět či cítit, protože kombinování a efektivní využívání těchto vjemů pro robota není tak snadné jako pro člověka.

Vědci a studenti z laboratoře umělé inteligence vyhlášené americké univerzity MIT však nyní představili technologii, která z tohoto pohledu celý obor posune opět o pár kroků dále. Týmu pod vedením studenta Yunzhua Liho se podařilo vyvinout prediktivní umělou inteligenci pro roboty, která je dokáže naučit poznávat tvar předmětů podle dotyku a jejich materiál či povrch pomocí vidění.

Na první pohled se to může zdát jako relativně banální věc, ale to jen pro člověka, který tyto smysly využívá a různě kombinuje zcela přirozeně. Robot sám od sebe pohledem prostřednictvím kamery nerozpozná, například o jaký materiál půjde, a ani když se objektu dotkne, tak mu není hned jasné, že jde třeba o krychli nebo kouli.

yunzhu

Foto: MIT CSAIL

Tvůrce technologie Yunzhu Li

Proto výzkumný tým na MIT přišel s novou umělou inteligencí, která dokáže na základě dat predikovat, o jaký objekt se typologicky jedná, a zároveň určit, zda má například ostré nebo zaoblené tvary, jak je velký, křehký, a podle toho s ním nakládat. Schopnosti robotů se tak přiblíží lidským smyslům.

Kouzlo tkví ve speciálním algoritmu pro strojové učení. Pro jeho vytrénování studenti použili průmyslového robota od společnosti Kuka vybaveného speciálním hmatovým senzorem GelSight, který v trénovací fázi pomocí robotické ruky 12tisíckrát „osahal“ 200 různých objektů (látky, nářadí, běžné věci v domácnosti) a zaznamenal jejich vizuální i hmatová data zároveň. Ta byla následně použita k vytvoření datového souboru se 3 miliony vizuálně hmatových obrazů.

dji-robomaster-s1

Přečtěte si takéVýrobce populárních dronů DJI představil robota s kanónem, který naučí děti programovatVýrobce populárních dronů DJI představil robota s kanónem, který naučí děti programovat

Novinka by mohla najít uplatnění například u robotů pracujících ve skladech, v budoucnu se nabízí využití třeba i v gastronomii nebo ošetřovatelských službách. Příkladem může být modelová situace, kdy robot potřebuje roznést hrníček s kávou. Pro člověka samozřejmě normální věc, robot si ovšem předtím, než tak provede, musí vyhodnotit, jaký objekt vlastně ponese, zda je křehký a tedy jak silně ho může uchopit, aniž by praskl a nebo se nepřevrhl.

„Jedná se o velmi komplexní problém, jelikož zde operujeme s obrovským množstvím proměnných. Naše inteligence ale ukázala schopnost je do budoucna řešit,“ říká Yunzhu Li.

Technologie je prozatím schopna fungovat v pro ni známém prostředí. Cílem studentského týmu je ale nyní získat k dispozici větší množství dat, které by umožnily její variabilnější využití bez ohledu na konkrétní situaci.