PPF potvrdila, že se zbavuje části byznysu Home Creditu v Asii. Dostane za něj 15 miliard

Finanční skupina o tom, komu prodá tamní část svého byznysu, jednala už řadu měsíců. Divize na Filipínách a v Indonésii kupují velcí asijští hráči.

Iva BrejlováIva Brejlová

ppf-gate

Foto: PPF

Sídlo finanční skupiny PPF v pražských Dejvicích

0Zobrazit komentáře

Skupina PPF potvrdila předešlé spekulace a dokončila dohodu o prodeji filipínské a indonéské divize Home Creditu. Celková cena, kterou za ně dostane, je 615 milionů eur, tedy v přepočtu asi 14,98 miliardy korun. Kus filipínské odnože kupuje dříve zmiňovaná Mitsubishi UFJ Financial Group, největší japonská banka. Je ale součástí konsorcia, v rámci kterého se obchodu účastní další asijské bankovní domy.

Na Filipínách kupují thajská Krungsri Bank a zmíněná Mitsubishi Bank podíly 75 procent a 25 procent společnosti Home Credit Philippines, a to dohromady za 406 milionů eur. V Indonésii jsou kupujícími stranami Krungsri, indonéský poskytovatel spotřebitelských půjček Adira a indonéský investor, a to v poměru 75 procent, 10 procent a 15 procent. Prodejní hodnota společnosti Home Credit Indonesia dosahuje 209 milionů eur.

Procesní a finanční vypořádání všech transakcí podléhá upřesnění, které určí aktuální účetní hodnota v době jejich uzavření. To se očekává ve druhé polovině roku 2023.

Včera zprávu přinesla agentura Reuters a server japonského listu Nikkei Asia, ani jedna ze stran však v tu chvíli transakci nekomentovala. Dnes transakci potvrdila sama PPF.

Nyní nastal správný čas, abychom předali štafetu novým akcionářům, kteří mohou urychlit růst byznysu těchto společností a dodat jim novou dynamiku do dalšího období. Pro Home Credit představovaly obě země, Indonésie a Filipíny, klíčové trhy. Budeme proto jejich další rozvoj sledovat s hrdostí i zájmem,“ uvedl generální ředitel skupiny Home Credit Jean-Pascal Duvieusart.

Home Credit nabízí služby financování v místě prodeje. Zákazníci do mobilní aplikace zadají své zaměstnání a příjem, který Home Credit okamžitě vyhodnotí z hlediska způsobilosti pro poskytnutí úvěru. Pokud je půjčka schválena, společnost převede zákazníkovi peníze. Na Filipínách a v Indonésii měl počet stažení aplikace Home Credit přesáhnout dvacet milionů.

Mitsubishi UFJ se coby největší japonská banka snaží posílit své podnikání v Asii a využít tak růstu spotřeby na rozvíjejících se trzích. Na domácím trhu jí velmi nízké úrokové sazby a stárnoucí populace omezují obchodní příležitosti. Celkově má kolem 2 400 poboček ve více než 50 zemích. Krugsri je pátou největší finanční skupinou v Thajsku, po zemi má 626 poboček. Adira Finance je z většiny vlastněná právě bankou Mitsubishi

Značka Home Credit působí kromě Česka a Slovenska taktéž v Kazachstánu, Číně, Indii, Vietnamu, Indonésii a na Filipínách. I další části asijského byznysu mají být na prodej a také o zájemcích o ně už kolovaly spekulace. Cílem prodejů Home Creditu má být získání hotovosti na rozvoj jiných podnikatelských aktivit.

Investiční skupina PPF a její společnost Home Credit se zároveň letos v září rozloučily s Ruskem, když dokončily prodej svého zbývajícího podílu ve výši 49,5 procenta v ruské Home Credit & Finance Bank (HCFB) včetně některých dceřiných firem. Což znamenalo odchod PPF a skupiny Home Credit z ruského bankovního trhu.

Tam plnou vlastnickou kontrolu nad HCFB převzala skupina individuálních investorů. O prodej svých aktivit v Rusku se finanční skupina rodiny Kellnerových snažila ještě před vypuknutím války na Ukrajině.

S přispěním ČTK.