PPF za půl miliardy koupila podíl ve Viaplay. Švédská streamovací služba byla vzorem pro její Voyo
Česká investiční skupina rozšiřuje svůj mediální záběr v Evropě. Tentokrát využila příležitosti ve Skandinávii.
„Nezastírám, že jsou pro nás inspirací,“ říkal letos v dubnu o skandinávské streamovací službě Viaplay Didier Stoessel. Ten působí jako investiční ředitel PPF a také šéf společnosti CME, která patří právě pod PPF a spadá do ní i česká televizní jednička Nova. Pod jeho dohledem tak v posledních letech roste také streamovací služba Voyo, která měla jen v Česku a na Slovensku na začátku roku půl milionu platících uživatelů. Při jejím rozvoji se manažeři inspirovali mimo jiné zmíněnou švédskou mediální společností Viaplay a nyní si s ní budou v rámci celé investiční skupiny ještě více nablízku.
PPF se rozhodla využít příležitosti na trhu a získala ve švédské mediální a streamovací společnosti Viaplay podíl ve výši 6,3 procenta, jak informovala koncem minulého týdne agentura Bloomberg. Jelikož nakoupila téměř pět milionů akcií, představuje hodnota jejího podílu v aktuálním přepočtu zhruba 500 milionů korun. Česká investiční skupina se tak stala jedním z největších akcionářů Viaplay.
O něco vyšší podíly drží švédské skupiny Nordea Investment Management a Handelsbanken Fonder a největším akcionářem je s více než dvanácti procenty francouzské Vivendi, respektive jeho mediální skupina Canal+ Group. Také ta nakoupila svůj podíl před několika dny. Jde o reakci na dění ve Viaplay, jehož akcie se od začátku června, kdy se obchodovaly na stockholmské burze za 225 švédských korun, propadly o závratných 78 procent až na současných zhruba 48 švédských korun. Jedna švédská koruna je při aktuálním kurzu zhruba dvě české koruny.
Právě na začátku června firma představila po neuspokojivých výsledcích nové plány, které obnášely mimo jiné odvolání výkonného ředitele i zrušení cílů na rok 2025. Jen ve druhém čtvrtletí totiž Viaplay prodělalo 6,55 miliardy švédských korun (13,5 miliardy korun) a muselo přehodnotit svou strategii. Před rokem bylo ve stejném období v zisku 175 milionů švédských korun, jak připomněl deník E15.