Praha ukázala podobu nových obecních bytů na Smíchově. Budou i pro učitele či samoživitelky
Pražská developerská společnost vybrala ve své první architektonické soutěži podobu bytového domu, postaví ho Atelier bod architekti.
Příspěvková organizace hlavního města Pražská developerská společnost plánuje v hlavním městě v následujících letech postavit až 8 000 nájemních bytů. Všechny projekty jsou zatím v procesu plánování, ale jeden z nich nyní získal o něco hmatatelnější obrysy. Pro bytový dům V Botanice, který město plánuje postavit na Smíchově, totiž developer vybral návrh od studia Atelier bod architekti.
Pozemek ve vlastnictví města, na kterém má nový bytový dům vyrůst, se nachází na Smíchově mezi budovou Komerční banky a Portheimkou a obklopují ho ulice Štefánikova, V Botanice a Matoušova. V objektu má být 56 nájemních bytů, které budou rozmístěny na šesti nadzemních podlažích – poslední bude ustoupené, v prvním vznikne v úrovni ulice prostor pro obchody a služby.
„V proluce městského bloku na hlavní smíchovské třídě vyroste reprezentativní dům odpovídající nárokům na moderní bydlení i soudobou architekturu. Po odborné stránce oceňuji zejména celkové řešení projektu, který se stane spojnicí dvou protichůdných staveb, jako jsou barokní Portheimka a pyramidální banka Karla Pragera,“ uvádí náměstek pražského primátora Petr Hlaváček (za TOP 09).
Podle návrhu by měl dům budoucím nájemcům nabídnout vítané spojení interiéru s exteriérem díky velkoformátovým oknům, ale také terasám a lodžiím. Ve středu objektu by měl navíc vzniknout prostor pro vnitroblok, který nabídne obyvatelům klid, zeleň a vítaný společenský kontakt.
Vítězný návrh vybrala odborná porota pod vedením architekta Borise Redčenkova ze studia A69. „Dům svým celkovým pojetím působí v lokalitě samozřejmým a uklidňujícím dojmem. Stabilizuje složitý kontext daného místa a je důstojným partnerem Portheimky a kostela sv. Václava,“ říká Redčenkov.
Architektům návrh podařilo citlivě zasadit do okolní historizující zástavby, na kterou navazuje svou výškou i materiálovým řešením. „Důsledně promyšlené je dispoziční řešení zohledňující vybavení jednotlivých bytů mobiliářem a zařizovacími předměty,“ doplňuje Rastislav Tomaščík, projektový manažer Pražské developerské společnosti.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsByty bude město pronajímat preferovaným profesím, které zajišťují chod a služby města, jako jsou učitelé, zdravotníci nebo členové záchranných služeb, ale při výběru nájemců upřednostní rovněž matky samoživitelky.
Pražskou developerskou společnost založilo město předloni za účelem přípravy bytových projektů na městských pozemcích. Magistrát jí svěřil do správy 683 tisíc metrů čtverečních parcel v aktuální tržní hodnotě zhruba 4,3 miliardy korun.
Organizace aktuálně připravuje stavby na více než desítce míst v metropoli, kde by mělo v budoucnu vyrůst až 8 000 městských nájemních bytů. Jde například o rozsáhlý projekt v Dolních Počernicích, kde má vzniknout zahradní město, nebo čtvrť v Nových Dvorech. U některých menších projektů už byl vybrán projektant, u dalších městský developer vyhlásil tendry nebo architektonické soutěže.