Právě vyšla ta nejočekávanější hra na Steamu. Je to kočičí kyberpunk s tlačítkem na mňoukání

V novince Stray nechybí škrábání nábytku a shazování věcí z poliček. Ale ani průzkum sci-fi města plného robotů – a samozřejmě tajemství.

Michal MančařMichal Mančař

stray-boxed

Foto: Annapurna Interactive

Ve hře Stray se stanete kočkou ve sci-fi světě

0Zobrazit komentáře

Steam kraluje hernímu trhu s tituly na PC. Online obchod a současně klient, přes který se hry spouští, je věrným spolubojovníkem snad většiny náruživých i svátečních hráčů. A stejně jako na každé obdobné platformě i tady si nedočkaví zájemci mohou ještě nevydané tituly zapsat na seznam přání. Míra umístění na wishlist je pak pro samotné vývojáře indikátorem potenciálního úspěchu jejich tvorby. A ta vůbec nejočekávanější hra současnosti na Steamu právě vyšla. Žádné nové Call of Duty, Diablo nebo Zaklínače nečekejte. Je to kočičí hříčka Stray.

Neony, drony, roboti a technologie na každém kroku, zdánlivě nikde ani živáčka… s výjimkou ztracené kočky. Právě v její kůži (a zrzavém kožichu) budete prozkoumávat tajuplné kyberpunkové město ve snaze vrátit se zpátky do vlastního světa ke své rodině. Stray vám při tom nachystá pomocníka v podobě létajícího robota, ale samozřejmě i nástrahy a hádanky či plíživé i akčnější sekvence. A zároveň slibuje i působivý audiovizuální zážitek. Anebo tlačítko na mňoukání.

Ukázky vydávající za tisíc slov těmto slovům autorů z BlueTwelve Studio dávají za pravdu, kyberpunková atmosféra i kočičí roztomilost dýchá z každého záběru. Nicméně o tom, jak se Stray skutečně hraje, nejen jak pěkně vypadá, se po více než šesti letech vývoje můžete přesvědčit sami. Titul francouzského studia právě vychází na PlayStation i Steam, kde jej pořídíte za 27 eur, tedy 660 korun. A zjistit, jestli rekordní míra očekávání nebyla přehnaná.

Leckdo totiž může namítnout, že třeba na Starfield, obrovitánskou kosmickou akci od tvůrců nehynoucího Skyrimu, jistojistě čeká mnohem více virtuálních válečníků než na nějaké kyberpunkové kočkování. A možná by měl i pravdu, ale čistě řečí čísel hovoří statistiky samotného Steamu jasně.

Roztomilý, námětem originální a graficky vyvedený Stray se prostě promňoukal až na první místo popularity mezi nejočekávanějšími hrami na platformě, když před pár týdny přeskočil zombie survival A Day Before. Mimochodem, Starfield na seznamu najdete také, ale vesmírný epos se zatím nachází na bramborové příčce.

Nálepku „nejwishlistovanější hry“ by také bylo snadné svést na lásku internetové populace ke všemu kočičímu, avšak první recenze svědčí o tom, že zklamání Stray rozhodně nevyvolá. Ze třiceti verdiktů na agregátoru Metacritic jich je sedmadvacet kladných a jen tři smíšené pro velice solidní skóre 84 bodů ze 100. Přesně tak to vidí i čeští recenzenti, na Games.cz i Bonuswebu si Stray vysloužil osmičku, respektive osmdesát procent.

K vysokým hodnocením hře prý pomáhá nejen působivé zpracování sci-fi světa, ale i skvělá simulace kočičího chování. Kromě zmíněného tlačítka na mňoukání se totiž dočkáte i dalších typicky kočičích aktivit, jako je škrábání nábytku nebo shazování věcí z poliček. Vzorem totiž vývojářům byli jejich vlastní chlupatí kancelářští kolegové.

A řekněte, kdy naposledy jste se v některé videohře místo toho, abyste robota rozstříleli, k němu přitulili a spokojeně předli?

stray-1

Foto: Annapurna Interactive

Hlavním hrdinou Stray je kočka v kyberpunkovém městě

Diskuze (0)

Novinka

Anonym